Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Dynamické cvičenie vo vode menom Aqua Combat

Alica

Zima nás vrátila od jazier a vodných nádrží späť k bazénov. Tí, ktorí obľujú vodu v kombinácii s určitým športom, tých zrejme bude zaujímať Aqua Combat

aqua fitness
31. OKT 2011

Aké cvičenie je Aqua Combat?

Aqua Combat je pohybová aktivita vo vodnom prostredí, ktorá spája základné techniky Aqua Fitness a prvky bojových umení. Môže sa cvičiť v prechodnej vode alebo hlbokej vode.

Aqua Combat vznikol začiatkom 21. storočia vo Veľkej Británii. Jeho cieľom bolo skombinovať základné pohybové techniky cvičení vo vode s bojovými prvkami, a to hlavne boxu, kick-boxu a karate.

Hoci Aqua Combat využíva prvky bojových umení, ide o bezkontaktnú pohybovú aktivitu. Cieľom cvičenia nie je prekonávanie partnera, ani nácvik činností pre jeho prekonávanie. Bojové prvky, údery, kopy a ich kombinácie, nie sú mierené proti cvičencom navzájom. Účel hodiny nie je postavený na zvyšovanie bojaschopnosti. Pre Aqua Combate jediným súperom a protivníkom cvičencov je odpor vody.

Ako vyzerá tréning Aqua Combatu


Aqua Combat môže mať formu klasickej aeróbnej lekcie. Začiatok tréningu tvorí „rozvička“ vo forme auqa aerobiku, ktorej účelom je zahriatie tela.

Po nej nasledujú jednoduché základné údery, najprv v pomalom tempe, aby si cvičenci osvojili predcvičovaný pohyb. Postupne sa pridávajú ďaľšie typy úderov a kopov, až vznikne krátka choreografia pohybov, ktorá sa niekoľkokrát opakuje. Tréning by mal byť nepretržitý, aspoň 30 – 45 minút.

Aqua Combat možno vyskúsať aj vo forme kruhového tréningu. Po zahriatí tela sa cvičenci rozdelia do skupín a každá skupina cvičí určitý interval daný prvok (napr. 1 minútu cvičí skupina iba priamy úder vpred). Po odcvičení si uvedeného prvku prechádzajú na iný prvok, až postupne prejdú všetky stanovištia.

Pre zvýšenie náročnosti tréningu môžeme použiť pre horné končatiny rukavice, a pre dolné končatiny návleky. Tieto pomôcky zvyšujú odpor vody,a tým sa následne zvyšuje aj náročnosť vykonávanie daného pohybu.

Aqua Combat posiľňuje nielen svaly horných aj dolných končatín. Pre udržanie stability sa posiľňujú svaly trupu a brušné svalstvo. Zaktivovaný je aj termoregulačný, respiračný aj kardiovaskulárny systém.

Pro koho je Aqua Combat vhodný?


Výhodou Aqua Combatu je, že je vhodný pre cvičencov s rôznou úrovňou zdatnosti. Je vhodný dokonca aj pre neplavcov, nakoľko sa Aqua Combat môže cvičiť v prechodnej vode. (Avšak ak ste neplavom, je vhodné upovedomiť inštruktora).

Vodu pre svoje fyzikálne vlastnosti (odpor pohybu, nadnášanie) je vhodné využiť pre nácvik a tréning koordinácie pohybov, techniky úderov, kopov a tiež rovnováhových schopností.


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Dynamické cvičenie vo vode menom Aqua Combat

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Barbisha
Barbisha
 1.11.2011 10:12

Ja vam viem odporucit nie az tak dynamicke cvicenie AQUAfitness :o), v malych skupinkach po 6 klientkach v hoteli MAMAS**** na Chorvatskej 2, info najdete na www.aquafitness.sk
obrázek - aqua_uvod_22.jpg