Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

CrossFit ako kolektívny fitness program

Mirka

CrossFit je jednotkou v získavaní kondície. Venovať sa mu môže každý, pretože ide o flexibilný fitness program. Navyše, cvičením v kolektíve sa stávate členom veľkej rodiny, ktorá vás pri podávaní výkonov povzbudí!

http://foter.com/f/photo/6716606291/2cbeca5e75/
12. JUL 2012

CrossFit je špeciálny, komplexne prepracovaný systém silového a kondičného tréningu. Začiatky unikátneho fitnes programu siahajú do obdobia sedemdesiatych rokov minulého storočia. CrossFit prináša svojim nadšencom kondíciu, o ktorej sa im ani nesnívalo. Z tohto dôvodu nedajú na špeciálny fitnes program dopustiť profesionálni vojaci, účastníci policajných akadémií, nadšenci bojových umení a celá škála profesionálnych športovcov.

Fanúšikovia, ktorí sú aktívnymi stúpencami CrossFit, tvoria rozsiahlu komunitu. Teoretické znalosti, technické zručnosti, prax a novinky sú pravidelné popisované v CrossFit Journal. Na webovej stránke www.crossfit.com sa nachádza množstvo cvičebných programov, videí a pokynov k správnemu stravovaniu. CrossFit štúdia sú rozšírené po celom svete, preto nie je problém získať všetky potrebné informácie a stať sa aktívnym členom.

Podstata CrossFit je jednoduchá!

Azda najvýstižnejším pojmom pre CrossFit je kondícia. Každý jeden pohyb sa sústreďuje na konkrétny cieľ – budovanie vytrvalosti. Účastníci programu sú po absolvovaní programu pripravení plniť náročné fyzické úlohy. Okrem budovania kondície sú dôležité aj aspekty ako bezpečnosť, účinnosť a efektívnosť.

Pre pohyb v programe CrossFit je charakteristická funkčnosť resp. vykonávanie pohybov, ktoré sú úplne bežnou súčasťou každodenného života. Tvorca programu Greg Glassman sa snažil, aby CrossFit patril medzi fitnes programy, ktoré rozvíjajú športovca všestranne (rýchlosť, vytrvalosť, rovnováhu, silu a pod.). Cieľom je dosiahnutie maximálneho výkonu v krátkom čase, čiže dôraz je kladený na intenzitu.

CrossFit je fitnes program, ktorý využíva prírodné prekážky, súťaženie, zábavné športové hry i tvrdú drinu na bicykli, vo vode či pri behu. Pri tréningu nesmie chýbať rôznorodé športové náčinie. CrossFit obsahuje tradičné "cviky z posilňovne" so závažím i vlastnou váhou, gymnastické prvky a už spomínané kardio aktivity. Pri hodnotení sa využíva bodovanie, ktoré má pre každého účastníka silný motivačný charakter.

Dôležitou súčasťou programu CrossFit je stravovanie, ktoré zohráva pri budovaní kondície dôležitú úlohu. Bielkoviny tvoria približne 30 percent, sacharidy s nízkym GI 40 percent a zdravé tuky približne 30 percent. Základom jedálnička je zelenina, chudé mäso, mliečne výrobky, oriešky a semená. Zásadne sa treba vyhýbať rýchlym sacharidom.

Aké sú pozitíva CrossFit?

Výhody CrossFit možno zhrnúť do niekoľkých krátkych bodov:

  • Posilňuje kardiovaskulárny systém,
  • podieľa sa na budovaní vytrvalosti, celkovej sily a zdatnosti,
  • zlepšuje flexibilitu, rýchlosť, koordináciu a výkon (využitie maximálnej sily v minimálnom čase),
  • rozvíja schopnosti ako prispôsobivosť, rovnováhu a presnosť.

 

Zdroj: www.crossfit.com

Zdroj video: www.youtube.com


Podstatu Crossfitu zachytáva nasledujúce video


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - CrossFit ako kolektívny fitness program

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.