Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Čo vám pomôže proti nespavosti

Tinka

Budíte sa ráno unavení? Máte poci, že ste ani nespali? Zrejme to budú prvé príznaky nezdravého spánku. Prečítajte si, čo robiť, aby ste mali dlhý a pokojný spánok. Veď, kto už rád ponocuje.

Spanok_Zena_Postel_4-3
Zdroj: Photo by Jernej Graj on Unsplash
11. JUN 2011

Pozor! Nespavosť môže vážne ohroziť vaše zdravie. Rozhodne ju nepodceňujte. Nespavosť, alebo inak insomia, je veľmi častá choroba, spojená s ťažkosťami pri zaspávaní, udržaní spánku, alebo so spánkom, ktorý neosvieži.

Ako neprísť o dobrý spánok

Nežiaducími účinkami nespavosti sú najmä problémy s koncentráciou, zapríčinenie pracovných a dopravných nehoôd a depresia. Ako sa im vyvarovať? Určite si dávajte pozor na:

- faktory životného prostredia (nepohodlie, hluk, prílišné teplo alebo chlad, okolnosti spôsobujúce alebo zvýšujúce stres)

- alkohol a stimulujúce látky v potravinách (kofeín)

Tieto faktory vášmu spánku totiž určite nepomôžu a jeho kvalitu len zhoršia. Najzdravší spánok a teda optimálny čas naň je osem hodín. Počas týchto hodín sa vaše telo dokáže zregenerovať. Lekári a psychológovia taktiež radia zaspať medzi 22.00 a 23.00 hodinou večer. Vtedy máte zaručený tvrdý a zdravý spánok. 

Ako sa budiť svieži

Chcete sa prebúdzať oddýchnutí a zrelaxovaní? Doprajte svojmu telu:

- správnu posteľ a správny matrac,

- pred spaním si vyvetrajte,

- odstráňte zo spálne všetko, čo vám pripomína prácu,

- v spálni sa nemá ani čítať, ani jesť,

- choďte spať každý deň v približne rovnaký čas, a to aj vtedy ak máte ďalší deň voľno,

- správne stravovanie, a to najmä teraz počas horúcich dní a noci, dbajte teda hlavne na večeru – doprajte si napríklad avokádo, banán alebo orechy, ktoré pôsobia ukľudňujuco na nervový systém a vyvarujte sa ťažkým jedlám.

- počúvajte svoje telo – každý má svoj vlastný biorytmus,

- šport pomáha zaspať - aktívne športovanie udržuje vo forme a zlepšuje prekrvenie. Mierne cvičenie dve hodiny pred spaním Vaše telo unaví, a tak rýchlejšie zaspíte. Šport uvoľní telo a oslobodí myseľ. Je veľmi dôležité, aby cvičenia boli primerané úrovni telesnej kondície. Výborne je zacvičiť si večer jogu.

Pre tých, ktorí sa cítia byť menej fit, je aj večerná prechádzka postačujúca. Nezabudnite, že telo sa po cvičení potrebuje regenerovať. Zlepšenie krvného obehu a výkonu srdca, ako aj rast svalov neprebieha počas športu, ale v priebehu spánku, ktorý po ňom nasleduje. Takisto aj imunitný systém sa posilňuje vylučovaním hormónov v spánku.


DISKUSIA K ČLÁNKU (5)

Diskusia k článku - Čo vám pomôže proti nespavosti

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

matejcikova.eva@post.sk
matejcikova.eva
 28.1.2019 12:21

mne pomohlo mlieko s makom a esencie spánok od bio-bachovky

 
Mia
Mia
 28.6.2011 10:55

Kto ma rad mlieko, tak pomaha aj osvedceny recept nasich materí: teple mlieko s medom :)

 
Simka
Simka
 27.6.2011 9:17

Ja som nikdy nemala problem so spanim, az teraz v tehotenstve...Budim sa v noci, a niekedy nemozem spat aj 2 - 3 hodiny... Viete mi poradit, ze ako si pomoct, aby som sa este posledne mesiace dobre vyspala? Lebo potom sa tak skoro nevyspim smajlik - 17

 
Smolka
Smolka
 25.6.2011 9:49

A este jedna vec, zle sa mi spalo, ked som sa pred spanim najedla. Takze teraz si davam pozor, aby som minimalne 2 hodiny pred spanim nic nezjedla. A odvtedy nemauz ziaden problem smajlik - 18

 
Smolka
Smolka
 25.6.2011 9:48

Juuj nezavidim nikomu, kto nemoze spavat. Ja som tak mala raz 2 tyzdne, ze som nedobre spala, potom som zistila ze to je z toho, ze som pila pravidelne vecer zeleny caj. Tak som to vypustila, a pijem ho uz len rano :)