Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Chcete byť večne mladí? Myslite pozitívne!

Mirka

Pozitívne myslenie je základom spokojného života. Aké chyby robíme najčastejšie v našom myslení? Ako pozitívne myslieť? Prinášame vám zaujímavé informácie, ktoré určite uplatníte v praxi.

Chcete byť večne mladí? Myslite pozitívne!
21. AUG 2012

Teóriu pozitívneho myslenia ovládame všetci. Zásady pozitívneho prístupu k životu vieme vymenovať jedným dychom priateľovi, priateľke alebo známemu, ktorý sa dostal do nepríjemnej situácie. Ak máme teóriu pozitívneho myslenia aplikovať vo svojom vlastnom živote, je to trochu zložitejšie.

V ťažkých a zložitých chvíľach na pozitívne myslenie zabúdame, akoby neexistovalo. Utápame sa v čiernom mori beznádeje, s nulovou vyhliadkou na lepšie časy. Pravdou je, že iba pozitívne myšlienky dokážu urobiť náš život spokojným. Ovplyvňujú naše zdravie a vzhľad, pretože telo a myseľ sú dokonale prepojené. Otázka znie, ako pozitívny prístup do svojho života aplikovať?

Skúsenosťami overené pravdy, ktoré naozaj fungujú

S negatívnym myslením je spojený stres, frustrácia, smútok, apatia a postupne sa pridružujúce zdravotné problémy. Ak vám bude ťažko, skúste si spomenúť na niektoré z uvedených právd o pozitívnom myslení:

1. Nič nie je také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá...

S touto múdrosťou sa spája ďalšia - Všetko zlé, je na niečo dobré. Prípadne, všetko je tak, ako má byť. Vyberte si ktorúkoľvek z nich a napíšte si ju na viditeľné miesto, alebo ju majte stále na pamäti. Keď príde ťažká chvíľa, zíde sa vám.

Tieto vety ukrývajú v sebe hlbokú múdrosť bytia. Určite ste sa vo svojom živote veľakrát presvedčili o tom, že na každej zlej situácii je i niečo dobré. Možno sa to ukáže až časom, ale je to tak. Ak sa dokážete na konkrétnu situáciu pozrieť s určitým odstupom, uvidíte ju v úplne v inom svetle ako vtedy, keď ste boli v najväčšom stave zúrivosti alebo frustrácie.

Mne osobne pomáha najviac pravda, ktorá hovorí, že v živote každého z nás je všetko tak, ako má byť. Samozrejme, sedenie so založenými rukami nikomu nepomohlo, ale niekedy napriek nadľudskej snahe nie je možné veci zmeniť. Jednoducho sa treba poddať toku života a nechať sa unášať jeho búrlivými vodami. Časom zistíme, že všetko v živote – dobré i zlé, veselé i smutné, malo svoj význam. Posunulo nás dopredu, urobilo z nás lepších ľudí.

2. Naučte sa myšlienky triediť, nevzťahujte negatívne veci na seba a nečakajte automaticky najhoršie!

Poďme pekne poporiadku. Výsledkom negatívneho myslenia býva zveličovanie negatív a absolútne popretie pozitív. Uveďme si príklad – Nepríjemná hádka s kolegom vám pokazí celý deň. Vaše myšlienky sa sústredia iba na tento negatívny aspekt. Nepripomenú vám, že vás deti prekvapili dobrou známkou, skvelo ste si zacvičili alebo boli s kamarátkou na výbornú kávu. Verte, že pozitíva daného dňa by určite „prevalcovali“ negatívum, ktorým bola hádka s kolegom.

Zrušila partia plánovanú akciu? Negatívne zmýšľajúci človek automaticky predpokladá, že sa s ním nechceli stretnúť. Premýšľa nad tým, čo urobil zle, prípadne prečo ho kamaráti nemajú radi, keď zrušili víkendovú akciu. Stop, to sú iba vaše negatívne myšlienky, ktoré nie sú založené na realite.

Pokazené ráno neznamená, že bude zlý celý deň. Stane sa tak iba vtedy, ak o tom presvedčíte samého seba. Zabudnite na výroky: „Toto je hrozný deň,“ alebo „Dnes to je katastrofa,“ pretože sa tak naozaj stane. Život nie je iba čierny alebo biely. Existujú aj iné možnosti, preto ich neprehliadajte.

Pozitívne myslenie a prax

Budovanie pozitívneho myslenia je dlhodobým procesom. Začínajte pomaly, z krôčika na krôčik. Aj malý úspech je úspechom. Vždy si zvoľte iba jednu oblasť svojho života a skúste do nej vniesť aspekty pozitívneho myslenia. Nezabúdajte si kedykoľvek počas dňa vyčleniť priestor na kontrolu svojho myslenia. Ak opäť myslíte negatívne, popracujte na sebe ešte intenzívnejšie.

Mnohí z nás si neuvedomujú, že celkový životný štýl ovplyvňuje naše myslenie. Pozitívne myšlienky sa spájajú so zdravým stravovaním, pravidelným športovaním a usmievaním sa, aj keď sa človeku práve nechce. Pozitívne myslenie je i o ľuďoch, s ktorými sa stretávame. Obklopte sa pozitívnymi, usmiatymi ľuďmi, ktorí majú množstvo cieľov a záľub. Svojou energiou vás doslova nakazia.

Ak vás prepadne negatívna myšlienka, s odstupom ju prehodnoťte a spomeňte si na vyššie uvedené pravdy. Môžete si pomôcť afirmáciami, bez ktorých pozitívne zmýšľanie fungovať určite nebude. Myslite na to, že afirmácie musia znieť výlučne v prítomnom čase. Napr. Som šťastná a darí sa mi. Som úspešný a spokojný. Mám sa rád taký, akým naozaj som. Som krásna, vrúcne milujúca a šikovná, a to sa naplno prejavuje v mojich vzťahoch.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chcete byť večne mladí? Myslite pozitívne!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.