Chceš ľahšie zvládnuť PMS, menštruáciu aj ovuláciu? Vyskúšaj to s tréningami a jedálničkami z FEMINI VÝZVY.

Bigorexia – porucha vo vnímaní svojich svalov

Mirka

Prehnane svalnaté telo sprevádzané nespokojnosťou so sebou samým a hodiny strávené v posilňovni za každej situácie - to neveští nič dobré. Informácie sú základom úspešného odhalenia a liečby bigorexie. Nikdy neviete, komu nimi pomôžete. Preto neváhajte a zistite spolu s nami viac!

http://www.sxc.hu/photo/1023366
15. MAR 2012

Bigorexia zasahuje do života tisícov ľudí. Donedávna bola pomerne neznámym pojmom, dnes sa jej venuje množstvo odborníkov. Patrí medzi poruchy, ktoré súvisia s nesprávnym vnímaním svojho tela. Čo je bigorexia? Ako sa prejavuje a lieči? Ponúkame vám základné informácie, ktoré vám pomôžu tohto nepriateľa odhaliť a s pomocou odborníka i poraziť.

Bigorexia alebo nespokojnosť so svalmi sa v prevažnej väčšine vyskytuje u mužov, avšak neobchádza ani ženské pokolenie. Prvýkrát bola bigorexia podrobnejšie popísaná v roku 1997. Charakteristika je pomerne jednoduchá – bigorektik nie je napriek tvrdému tréningu v posilňovni nikdy spokojný so svojím svalnatým telom.  

Problém spočíva v tom, že postihnutý je schopný niekoľko hodín denne premýšľať nad nedokonalosťou svojich svalov, kontrolovať ich v zrkadle a tvrdo „makať“ vo fitcentre za každých okolností. Na úkor rodiny, práce a odpočinku. Cieľom je dosiahnuť dokonalosť, ktorá je najvyššou métou. Porucha vo vnímaní svojho tela spôsobuje, že "dokonalé svaly" sú len zbožným želaním. Z tohto dôvodu sú bigorektici frustrovaní, depresívni, nespoločenskí a v niektorých prípadoch až agresívni.  

Znaky bigorexie v kocke

 • Abnormálne dlhý čas trávený v posilňovni na úkor osobného, pracovného a spoločenského života,
 • jedálny lístok, ktorý pripomína prísny diétny režim (nízkotučné diéty, režimy zamerané na konzumáciu jedál s vysokým obsahom bielkovín a pod.),
 • nesprávne vnímanie svojho tela a porovnávanie sa s ostatnými,
 • užívanie anabolík, ktoré môže byť sprevádzané fyzickými a psychickými problémami,
 • dôsledné sledovanie svojich svalových proporcií v zrkadle, meranie a váženie – dôležitou hodnotou je percento telesného tuku,
 • bigorektici sa za svoje telo hanbia, trpia nízkym sebavedomím a neprezentujú sa na verejnosti (zriedkavé nie sú ani prípady, keď bigorektici odmietajú sex),
 • skrývanie sa za oblečenie, ktoré zakrýva „nedostatočne“ vypracované svalstvo,
 • posilňovanie aj v situáciách, keď je človek chorý alebo trpí zraneniami,
 • absencia relaxácie a oddychu,
 • problémy so svalmi, kĺbmi a šľachami spôsobené nadmerným cvičením,
 • pocity prázdnoty, zlyhania, smútku a depresie.

Ako sa bigorexia lieči?

Vo väčšine prípadov sa používajú kognitívno-behaviorálne metódy, ktoré prispievajú k pozitívnym zmenám v oblasti sebavnímania. Psychoterapeutická liečba sa kombinuje s podávaním liekov. Za pomoci odborníka možno bigorexiu efektívne liečiť.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bigorexia – porucha vo vnímaní svojich svalov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3374
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.