Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Behať naboso sa dá aj v zime

V dnešnej dobe sa behanie naboso stáva viac a viac populárne. Barefoot bežci sa preto neobjavujú už len počas teplých dní, ale aj v chladných obdobiach jesene, či dokonca zimy. 

Behať naboso sa dá aj v zime
Zdroj: Palo Hlubina
30. JAN 2018

Hlavné výhody behania naboso

Počas behania naboso sa zapája veľké množstvo kožných receptorov plochy nohy. Taktiež šľachové a svalové receptory prinášajú do mozgu viac informácií o povrchu, po ktorom práve kráčate, o stave kĺbov, väzov a svalov. Vďaka tomu celkový pohyb vnímate oveľa kvalitnejšie.  

Ako správne vykonávať behanie naboso

  • Vykonávajte krátke kroky.
  • Snažte sa došliapnuť na čo najväčšiu plochu nohy.
  • Pri behaní sa nepozerajte na vaše nohy.
  • Snažte sa dodržovať uvoľnený a vyrovnaný rytmus.
  • Nevykonávajte príliš veľký záklon.
  • Neprenášajte váhu na vonkajšiu časť chodidiel.

Behať naboso sa dá v každom ročnom období

Hoci sa beh naboso dá vykonávať takmer nepretržite, ako začiatočník by ste určite nemali vybehnúť hneď do snehu. Začať by ste mali, ešte kým je vonkajšia teplota okolo 15-20°C a zem nie je príliš studená. Okrem toho by ste si mali voliť nejakú lesnú cestičku. Určite zabudnite na cesty vytvorené človekom (štrk, asfalt a pod.). Taktiež s dobou behania naboso by ste to z počiatku nemali preháňať. So sebou majte vždy aj obuv a s bosými nohami ju striedajte. Ide o to, že vaše chodidlá si musia na tento štýl zvyknúť a vy si predsa nechcete ublížiť, ale si pomôcť. Preto by ste sa nemali zbytočne nikam ponáhľať.

Nachladnutia sa určite báť nemusíte

Ak si na behanie naboso zvyknete, ako som vám uviedol vyššie, môžete predlžovať dĺžku tréningu a teda aj celkovej záťaže (napríklad zaradiť beh vo večerných hodinách, keď je už chladnejšie) a neskôr už aj chôdzu počas chladných dní. Nachladnutia sa v tomto prípade už určite nebudete musieť báť. Vaše telo bude totiž natoľko odolné, že vám nič také ako angína alebo chrípka nebude hroziť.

Ani v tomto prípade sa to však nemôže preháňať. Chôdza naboso po snehu nie je najvodnejšia forma. Keď napadne sneh, treba sa znovu obuť, ale keď ľady povolia, môžete sa k behu naboso vrátiť. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Behať naboso sa dá aj v zime

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

anjelik1678
anjelik1678
 27.3.2021 21:00

vyskušaj skinners ponožkotopanky z elementstore :-) je to lepšie ako začínať uplne bosimi nohami. ja ich nosím aj na doma

 
anjelik1678
anjelik1678
 23.3.2021 22:34

Ja by som to chcela skúsiť, sem tam cez leto sa snažím chodiť barefoot, ale beh je trošku vyšší level :) bojím sa že by sa mi niečo zapichlo