Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Bankovanie - masáž a liečebná metóda v jednom

Tinka

Radi sa nechávate rozmáznávať masážami? A skúsili ste už bankovanie? Aj keď to nie je klasická masáž, na ktorú ste zvyknutí, oplatí sa ju vyskúšať už len kvôli jej účinkom.

http://www.sxc.hu/photo/505364
6. AUG 2011

Bankovanie nie je len masáž, ako si väčšina myslí. Ak hovoríme o bankovaní, hovoríme o liečebnej metóde známej už v stredoveku. V minulosti malo bankovanie zväčša mokrú podobu, šlo o tzv. krvavé bankovanie, pri ktorom sa koža najskôr narezala a potom sa priložila banka, ktorá zachytávala a vyťahovala nahromadenú "zlú" krv. Taktiež sa využívalo aj púšťanie žilou a liečba pijavicami. Tieto procedúry sa uskutočňovali nielen pomocou sklených, ale aj bambusových bánk, ako aj bánk vyrobených z kravských rohov a tekvíc.

V súčasnosti môžu krvavé bankovanie prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach. Ostatní terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masáž.
Bankovanie ma viacero podôb, alebo kategórií. Aj intenzita je rôzna. Od toho najmiernejšieho, po stredné, až po bankovanie so silnou intenzitou. Závisí na miere nahriatia banky, čím sa reguluje miera podtlaku a prisatia na pokožku. Účinky bankovania pôsobia na celé telo. Prečisťuje sa krv, zlepšuje obeh, obnovujú sa funkcie nervového systému.

Ako prebieha taká banková masáž?

Sklenená banka sa mierne nahreje a priložením na pokožku sa prisaje na priložené miesto. Pôsobením podtlaku dochádza k popraskaniu drobných kapilár (žíl) s malými krvnými výronmi. Výrony pripomínajú modriny, ktoré sú však hlbšie, ako tie bežné. Nasledujúce dva dni je potrebný dôsledný pitný režim, aby sa škodliviny, ktoré vytiahneme z vnútra do podkožia dostali preč z tela. Vhodné je aj saunovanie, ktoré odvádza tieto toxíny potom rovno z pokožky a odľahčuje obličky.

Bankovanie opakujeme podľa potreby. Bankovacia kúra, ktorá sa doporučuje: prvý týždeň 2 krát, potom ešte 6 - 9 opakovaní raz do týždňa, neskôr 2 mesiace pauza. Na niektorých miestach môžeme bankovanie používať aj častejšie, len počkáme kým vzniknuté podliatiny nezmiznú.

Účinky bankovej masáži


A k čomu je táto masáž dobrá? Blahodárne pôsobí:

  • pri niektorých bolestiach chrbta, šije, kĺbov, hlavy,
  • na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány,
  • na lymfatický a imunitný systém,
  • na prekrvenie dolných aj horných končatín,
  • bankovanie je veľmi úspešné aj v boji s celulitídou

 

Bankovať sa však nesmú pacienti s hemofíliou, krehkými cievami, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami, vysokou horúčkou, veľmi vysokým tlakom a podobne. Ak si nie ste istý či je pre Vás banková masáž vhodná, poraďte sa predtým so svojim lekárom.


DISKUSIA K ČLÁNKU (4)

Diskusia k článku - Bankovanie - masáž a liečebná metóda v jednom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

cvicte.sk
cvicte.sk
 10.8.2011 9:55

cyrus: skus si bankovanie vyhladat v katalogu zariadeni

 
Janka3
Janka3
 10.8.2011 9:52

cyrus: Neviem, ale v BA bude urcite viac salonov, alebo aj fit centier, ktore to ponukaju

 
Janka3
Janka3
 10.8.2011 9:51

Toto som este neskusala, ale pocula som ze to je fajn masaz, taka ocistujuca..

 
cyrus
cyrus
 7.8.2011 18:45

Ti znie dobre, vie niekto o bankovani v BA?