Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

Týždenný plán - NO STRESS

Aktualita týždňa: História fitness siaha ďaleko do minulosti

Mirka

Už Homér v básni Ilias spomína športové aktivity, ktoré odštartovali históriu telesnej kultúry. Fitness mali ľudia radi od nepamäti, líšila sa iba intenzita záujmu o telesnú kultúru v jednotlivých obdobiach.

Aktualita týždňa: História fitness siaha ďaleko do minulosti
15. JAN 2013

Dosiahnutie maximálnej úrovne fyzickej stránky dostupnými prostriedkami ako posilňovanie, kardio tréning, strava v spojitosti s vytrvalosťou a disciplínou je dnes známe ako fitness. Používa sa i pojem telesná kultúra.

Na skok do dávnej minulosti

Začiatok fitness, ktoré bolo ponímané ako trvalá činnosť, siaha do obdobia antiky. Starí Gréci mali záľubu v usporadúvaní športových hier. V bojových súťažiach vynikali najmä Sparťania. Už Aténčania zastávali názor, že v zdravom tele je zdravý duch a podľa tohto pravidla sa i riadili. Známy Hippokrates tvrdil, že cvičenie a zdravá strava majú vplyv na zdravie človeka. Záujem o vonkajší vzhľad, resp. estetický vývoj tela bol zaznamenaný v období renesancie a najmä oblastiach Talianska. Umelci sa inšpirovali starovekými Grékmi a Rimanmi.

V 18. storočí vznikajú školy, kde žiakov učia telesnej kultúre

Nahliadnime najskôr do oblasti Nemecka. Skutkami podložený záujem o rozvoj tela prišiel až v 18. storočí, keď sa v škole v meste Dessau vyučovali aj predmety ako beh, jazda na koni, šerm alebo tanec. Autorom myšlienky bol Johann Basedow, ktorého neskôr nasledoval Nemec Johann Christoph Friedrich GutsMuths, učiteľ, vychovávateľ, nazývaný aj „prastarý otec gymnastiky“, pretože vyvinul základné princípy športovej gymnastiky.

V období francúzskej revolúcie vniesol „novinky“ do telesnej kultúry pruský občan Friedrich Ludwig Jahn, „otec modernej gymnastiky“.  Okrem vedenia mladých mužov k telesnej zdatnosti organizoval v oblasti telesnej kultúry festivaly, ktoré boli lákadlom pre tisíce ľudí. Podobne ako v Nemecku sa pestovanie telesnej kultúry šírilo aj v iných štátoch.

V 20. storočí vychádzajú rozličné publikácie, vznikajú športové kluby a zariadenia, ktorých cieľom je rozvíjať telesnú kultúru, napríklad v tridsiatych rokoch 20. storočia J. H. Pilates zostavil cviky, ktoré v upravenej podobe poznáme dnes pod názvom Pilates. Koncom šesťdesiatych rokov sa začína písať história aerobiku, ktorý o pár rokov preslávila herečka Jane Fondová.

Ako vyzeralo cvičenie v posilňovni napríklad v roku 1950 si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=3yhzMHhyPQE
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aktualita týždňa: História fitness siaha ďaleko do minulosti

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.