Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Ako trénovala Slovenka, ktorá preplávala LaManche

Veronika Shoebridge

Chuť preplávať kanál LaManche medzi Francúzskom a Anglickom dostala Zuzana Jusková ešte v detstve. Podarilo sa jej to tento rok v auguste a stala sa tak prvou Slovenkou, ktorá to dokázala. Porozprávali sme sa aj o jej tréningu.

Čo má Slovensko a kanál La Manche spoločné?
Zdroj: Zuzana Jusková, s povolením autorky
22. OKT 2017

Prečo ste sa rozhodli preplávať práve La Manche?

LaManche bol môj detský sen. Keď som mala asi 14 rokov, prvýkrát som počula, že kanál La Manche sa dá preplávať. V tej dobe bolo veľmi málo informácií, aj nedostupná literatúra, tak som si to vysnívala - aké to môže byť famózne a ako veľmi by som to raz chcela preplávať. Do tej myšlienky som sa viac a viac zamilovávala.

Kedy ste sa tak rozhodli a čo bolo vašou inšpiráciou?

Na preplavbu som sa intenzívne  pripravovala 2,5 roka, hneď ako mi CSA (Channel Swimming Association) potvrdila povolenie o preplavbu a dala najbližší možný voľný termín. Bol to krásny moment obdržať obálku z Anglicka s tak krásnymi správami. Obálku mám dodnes odloženú.

Ako dlho ste sa na to pripravovali a ako vyzeral váš tréningový plán?

Tréningy mi na mieru šil môj tréner Vladimír Mravec. Mimochodom, svojho času sme spolu plávali na jednej škole. Žije v Austrálii. Venuje sa plavcom. Je to svetovo vyhľadávaný tréner diaľkových plavcov. Má najvyššiu úspešnosť plavcov, ktorí preplávali La Manche. Nie každý, kto sa nato dá, to prepláva! Posielal mi tréningy emailom a bolo len na mne, ako k tomu pristúpim. Či ich svedomito odmakám alebo odfláknem. Ja som však svedomito makala. Posledný pol rok pred preplavbou som začala trénersky spolupracovať aj so Zoltánom Makaiom, prvým Slovákom, ktorý preplával La Manche časom 11:22 hod. Tento najlepší čas si držal dlhých 15 rokov. La Manche preplávalo 5 slovenských mužov a ja ako jediná žena a spomedzi nich som mala najlepší čas 11:16 hod.

Mali ste nejakých sponzorov, alebo ste si to financovali sama?

Sponzora som mala iba jediného aj napriek tomu, že žiadostí o sponzorstvo nebolo málo. Vždy sa mi vracali iba negatívne odpovede typu: nedá sa, nemáme... atď. Aj ten jeden sponzor mi prispel v podstate iba kvapkou, nakoľko celá táto sranda stále tisíce eur. Ale neľutujem. Stálo to zato. Všetko som si hradila z vlastného vrecka. Samozrejme, že som z toho sklamaná, teraz, keď som to preplávala tak, sa ku mne zrazu mnohí priznávajú...

Plánujete ešte nejaké podobné akcie?

Či plánujem ísť ďalej? Samozrejme, veď s jedlom rastie chuť. :)

Ako vyzerá jedálniček niekoho, kto chce preplávať LaManche?

Jedálniček nijako špeciálne nevyzerá, žiadne zvláštnosti. Úplná klasika. Nič som nemenila.

Na čo ste sa museli špeciálne pripraviť?

No musela som sa pripraviť akurát na to všetko, čo prinášajú moria a oceány, studená, slaná voda, medúzy, žraloky, veľké vlny a veľmi silné a často sa striedajúce sa prúdy. A v kanáli La Manche ich je veľmi veľa a každý z nich ma veľkú silu!

Ako vnímate fakt, že ste prvou Slovenkou, ktorej sa toto poradilo?

Nejako špeciálne to neriešim. Ja som to robila v prvom rade kvôli sebe a svojmu dávnemu snu z detstva. To, že to takto vypálilo, je iba moja svedomitá tréningová príprava, veľké odhodlanie a chtíč. Nenechala som sa odradiť veľkým množstvom negatívnych reakcií a tým, ako mi veľká časť okolia hádzala polená pod nohy.

 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako trénovala Slovenka, ktorá preplávala LaManche

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.