Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

Týždenný plán - NO STRESS

Ako na prípravu tela deň pred pretekmi

redakcia

Ak patríte medzi tých, ktorí sa radi zúčastňujú pretekov, ale deň pred samotnou udalosťou neviete či radšej oddychovať alebo cvičiť, tak nasledujúci článok je práve pre nás. Hodnotu v ňom nájdu ale aj športovci ešte len chystajúci sa na svoje prvé vystúpenie.

beh
6. JUL 2017

Bez zbytočného „obkecávania,“ poďme rovno na vec. Odpoveď na otázku, či je lepšie deň pred pretekmi oddychovať alebo trénovať, je nasledujúca – môžete trénovať ale tréning pred pretekmi by mal byť krátky a neunavujúci.

Prínos zakomponovania intenzívneho tréningu 

Existujú dva dôvody, prečo sa oplatí do tréningu pre pretekmi zakomponovať krátkodobú výbušnosť. Prvý z nich je fyziologický. Posledné dva tri týždne pre pretekmi typicky pozostávajú z menej objemného tréningu, ktorí zaručí, že telo je pár dní pred udalosťou maximálne odpočinuté. V tomto momente potom treba znovu pridať na intenzite a aktivovať neuro-maskulárny systém poctivo vyvinutý predtým. Krátke intervaly o vysokej intenzite stimulujú mozog a spôsobia jednoduchšie aktivovanie svalov, ktoré sa neskôr postarajú o dosiahnutie  pretekového tempa. Inými slovami, stále sa budete cítiť odpočinutý, ale Vaše telo bude na preteky dobre pripravené. 

beh 2

Zdroj fotografie: adidas

 

Druhý dôvod je psychologický. Cvičenie pred pretekmi pomáha posilniť Vaše sebavedomie a ukľudniť nervy. Krátky a intenzívny tréning zaručí, že Vaše nohy budú v deň pretekov reagovať na pokyny mozgu a aj keď ich aktuálne výsledky sa len ťažko predpovedajú dopredu, môžete získať aký-taký pokoj na duši.

Ako pridať výbušnosť do predpretekového tréningu

Teraz sa pozrime na praktickú stránku. V prípade behania sa profesionálny atléti vydajú v deň pred pretekmi na krátky beh (20-40 minút, avšak dĺžka závisí od Vašich schopností), ktorý bude obsahovať osem krátkych intervalov vysoko intenzívnej aktivity, napríklad zdvíhanie kolien či zakopávanie do zadku. Každý interval absolvujú zhruba na úrovni 80% maximálnej intenzity a medzi nimi si poriadne vydýchnu. Cieľom tohto tréningu nie je prekonať svoj osobný rekord ale nabudiť telo na výkon. V prípade cyklistov môže byť tréning nasledovný, a to do hodinovej jazdy zakomponovať tri 45-sekundové šprinty. 

Záverom

Bez ohľadu na športu ide o jedno – pridať na intenzite s cieľom prebudiť systém a neunaviť sa.  Nazbieranie stresu vo svaloch a celom tele je posledná vec, ktorú pred pretekmi potrebujete. Smelo do toho!

 

Zdroj titulnej fotografie: adidas


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako na prípravu tela deň pred pretekmi

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.