Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako cvičiť efektívne a schudnúť - kardio alebo silový tréning?

Mirka

Chcete schudnúť a trápite sa nad tým, či sú pri chudnutí dôležitejšie aeróbne aktivity alebo silový tréning? Poradíme vám, ako si vybrať správne!

Ako cvičiť efektívne a schudnúť  - kardio alebo silový tréning?
Zdroj: Photo by Clem Onojeghuo on Unsplash
14. MAR 2012

V súvislosti s chudnutím sa najčastejšie stretávame s pojmom aeróbny tréning, ktorý netreba osobitne predstavovať. V posilňovniach je známy pod pojmom kardio. Väčšina začínajúcich športových nadšencov sa mu s radosťou venuje spôsobom, že celý tréning odcvičí v rovnomernej intenzite. Cvičenie sa postupom času stáva akousi rutinnou aktivitou.

Čo sa deje s organizmom chudnúceho počas klasickej aeróbnej aktivity? V počiatkoch cvičenia dochádza k strate hmotnosti, neskôr sa metabolizmus spomalí resp. človek prestane chudnúť. Metabolizmus treba "rozhýbať", aby sa chudnutie opäť aktivovalo. Tento problém sa týka mnohých ľudí, ktorí napriek pravidelnej športovej aktivite nedokážu schudnúť. Riešením je vytrvalostný intervalový tréning. Ak sa ho rozhodnete kombinovať so silovým tréningom, ste na najlepšej ceste získať ladné krivky a upevniť si zdravie. Poďme si ich predstaviť!

Intervalový vytrvalostný tréning je jednotkou v aeróbnych aktivitách!

Intervalový tréning je formou aeróbnej aktivity, kde sa striedajú veľmi intenzívne štádia s fázami cvičenia v nízkej intenzite.

V čom spočívajú výhody intervalového tréningu? V prvom rade je jednotkou v spaľovaní kalórií, budovaní kondície a posilnení srdcového aparátu. Tento typ tréningu využívajú špičkoví atléti pre zlepšovanie vytrvalosti. Oproti bežným aeróbnym aktivitám disponuje unikátnou výhodou – organizmus spaľuje tuk aj po cvičení! Navyše, pri intervalovom tréningu nehrozí, že sa budete nudiť. Je vhodný pre ľudí, ktorí nemajú čas na dlhé tréningy. Hoci trvá podstatne kratšie, je vysoko účinný.

Intervalový tréning je flexibilný, pretože dĺžku a rýchlosť fáz možno variabilne prispôsobiť požiadavkám uchádzača. Pre intervalový tréning si môžete v závislosti od zdravotného stavu zvoliť chôdzu, beh alebo bicykel. Po úvodnom zahriatí a strečingu nasleduje 30 sekúnd intenzívnej fázy, ktorou môže byť šprint. Potom nasleduje beh v miernom tempe v trvaní 60 sekúnd. Ak ste začiatočník, doprajte si aspoň 3 intervaly. Postupne pridávajte na intenzite – pridávajte počet intervalov, pričom každý z nich predĺžte asi o 30 percent (napr. 40 sekúnd šprint, 80 sekúnd poklus). Tento tréning cvičte maximálne trikrát týždenne.

Silový tréning a chudnutie? Funguje to?

Myslíte si, že silový tréning je pri chudnutí nevhodný? Nie je to pravda, pretože pri posilňovaní dochádza k budovaniu svalovej hmoty. Nuž a svaly sú požieračom tuku! Efekt silového tréningu sa na váhe zväčša príliš neprejaví, pretože svaly sú ťažšie ako tuk. Výsledok je však viditeľný v zrkadle.  

Počet spálených kalórií je závislý od hmotnosti závažia a počtu opakovaní. Silový tréning zrýchľuje metabolizmus. Vďaka tejto skutočnosti organizmus spáli viac energie i vtedy, keď je človek v pokoji. Disponuje množstvom fyzických a psychických výhod.

Mnoho chudnúcich silový tréning podceňuje. Pravdou je, že s vekom jeho dôležitosť rastie, pretože svalstvo ochabuje a je nahrádzané nezdravým tukom. Okrem spevňovania svalstva vplýva cvičenie so závažiami pozitívne na kosti, šľachy a väzivá.

Milé dámy, ďalšie tvrdenie je určené pre vás. Silový tréning znižuje hladinu estrogénu a tak eliminuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu.

Ak to myslíte so stratou hmotnosti a svojím zdravím vážne, zaraďte do svojho tréningového plánu aj silový tréning. Nezabudnite na zdravú a vyváženú stravu, pitný režim a kvalitný spánok!

Ak hľadáte vhodné tréningy pre domáce cvičenie, tak vyskúšajte mesačný video program pre štíhle a pevné telo SUPER BODYV tomto video programe nájdete 28 plnohodnotných video tréningov a viac než 12 hodín cvičenia.

Super Body_On-line_DVD_1920x1080px


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako cvičiť efektívne a schudnúť - kardio alebo silový tréning?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.