Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Ako chrániť deti pred chorobami

Alica Hammerova

Detská imunita je skúšaná už nástupom dieťaťa do jaslí alebo škôlky. Dieťa do 5 rokov si obranyschopnosť ešte len buduje. Ako môžeme posilniť deťom imunitu a tým ich chrániť pred chorobami?

http://www.sxc.hu/photo/1177694
19. DEC 2011

Už v najmladšom veku dieťaťa môžeme urobiť pre imunitu veľmi veľa, a to práve dojčením. Materské mlieko obsahuje všetko, čo novorodenec potrebuje, navyše jeho prirodzenou zložkou sú obranné látky, imunoglobulíny. Práve vďaka nim materské mlieko tvorí dôležitú ochranu proti chorobám a je dôležitým krokom k budovaniu imunity aj v neskoršom veku dieťaťa.

Ďieťa rastie, a my začíname rozmýšlať nad škôlkou. Odporúča sa, počkať s nástupom do kolektívu po 3 roku. V predškolskom veku sa imunita u detí len buduje, preto nástup do predškolských zariadení je často sprevádzaný zvýšenou chorobnosťou. Nádcha, kašeľ či bolesti hrdla sú večným kolotočom škôlkarov. Preto, ak už dieťa ochorie, je dôležité dbať na úplné doliečenie. Pretože ak zoslabnuté dieťa po chorobe príde opäť do styku s mikróbom, oveľa ľahšie znovu ochorie, a sme opäť na začiatku liečenia.

Dôležité pravidlo pri chorobe je nežiadať hneď antibiotiká!. U väčšiny škôlkárskych detí pri ochoreniach ide o vírusovú infekciu, a preto nasadenie antibiotík je absolútne zbytočné. Navyše antibiotika ničia aj probiotické baktérie v čreve a tým je výrazne oslabovaná celková imunita organizmu.

Na budovanie imunity dieťaťa vplýva aj zdravá výživa. Pestrá strava bohatá na čerstvú zeleninu a ovocie, obilniny a vlákninu sú výborným jedálničkom pre naše deti. Dostatočný príjem tekutín je pre správnu funkciu imunitného systému taktiež dôležitý.

V chrípkovom období je dôležité dbať na zvýšený príjem vitamínov, najmä vitamínu C. V prípade, ak dieťa nie je zvyknuté na čerstvé ovocie a zeleninu je vhodné užívať vitamínové doplnky. Vhodné sú aj probiotiká s imunoglukánom na podporu obranyschopnosti.

Ak možnosti dovolia, v čase chrípkovej epidémie je vhodné vyhýbať sa preplneným priestorom (obchody, kiná, spoločenské akcie...). Môžeme tým ochrániť deti pred následným ochorením.

Výborným prostriedkom pre posilnenie detskej imunity je otužovanie dieťaťa. Priestory doma by nemali byť zbytočne prekúrené. V spálni by teplota nemala prekročiť 18 stupňov, v ostatných obývacích miestnostiach 21-22 stupňoch. Je to prevencia proti veľkým zmenám pri prechode z interiéru do exteriéru a zároveň pri vysokých teplotách vo vnútri je vzduch suchý.
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako chrániť deti pred chorobami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.