Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako bojovať proti zimnej depresii

Tinka

Zima, hlavne táto mrazivá so sebou častokrát prináša pochmúrne dni a noci, kedy sa aj naša nálada ocitá na bode mrazu. Dobrá správa je, že aj proti týmto náladám sa dá bojovať. Máme pre vás pár osvedčených rád!

http://www.sxc.hu/photo/1194493
10. FEB 2012
 

Všetci to veľmi dobre poznáme. V týchto mrazivých dňoch nám nie je veľmi do smiechu, veľa času trávime doma a častokrát sa utiekame k negatívnym až pochmúrnym myšlienkam.

Aby sa nám z tejto reality nerobili zbytočne vrásky a aby sme i psychicky nezaznamenali pokles na duchu, spestrime si čo najviac zimné dni i večere.

Čo vám pomôže rozjasniť zimné dni a večere

Pohyb

Je osvedčenou zbraňou proti negatívnej nálade a pocitom. Je na vás, či dáte prednosť joge, fitku, či tancu alebo energickému spinningu, telesná aktivita je v každom prípade prospešná nielen pre telo, ale i pre psychiku. Pohyb totiž dokáže ovplyvniť naše pocity pozitívnym spôsobom, keďže sa pri ňom tvoria endorfíny, ktoré označujeme aj ako hormóny šťastia. Ak sa vás drží zlá nálada, skúste napríklad aj prechádzku. Uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a navyše urobíte niečo aj pre svoje zdravie.

Svetlo

Nezdržujte sa príliš v tme. Dlhodobý pobyt v tme alebo v zle osvetlenej miestnosti môže spôsobovať úzkostné stavy, zlú náladu. Svetlo a slnko rozhodne prispievajú k duševnej harmónii.

Vyhýbajte sa mastným a ťažkým jedlám

Priveľa tuku zaťažuje trávenie a ovplyvňuje aj psychiku. Ak sa chcete dostať zo zlej nálady, preorientujte sa na celozrnné potraviny, jedzte viac čerstvej zeleniny a ovocia, pridajte orechy či klíčky. Tieto potraviny obsahujú látky stimulujúce nervovú sústavu, a preto vám môžu pomôcť prekonať negatívne pocity a nálady.

Vylúčte alkohol a kofeín

Alkohol obmedzuje schopnosť pečene odstrániť z tela toxické látky vylučované pri strese, ktoré krvou putujú po celom tele. Kofeín spôsobuje zvýšenie adrenalínu v krvi, a tým aj nárast stresu. Veľká konzumácia kofeínu - či už v káve, čaji, čokoláde, alebo kolách má rovnaké účinky ako dlhodobý stres.

Meditujte

Meditácia patrí tiež medzi veľmi účinné zbrane proti zlej nálade a ľudia, ktorí ju pravidelne praktizujú, sú zväčša aj vyrovnanejší, pokojnejší a ľahšie zvládajú každodenné problémy. Pohodlne si sadnite alebo ľahnite, predstavte si miesto, kde máte pocit tepla a cítite sa príjemne a uvoľnene. Predstavujte si všetky farby, zvuky a vône.

Menej soľte a koreňte

Slané jedlá zvyšujú krvný tlak, viažu vodu v tele, zvyšujú hmotnosť. Korenené jedlá majú neblahý vplyv na žalúdok a jeho steny.

Kvalitný spánok

Spánok je dôležitý pre duševné funkcie, napríklad pre pamäť a učenie. Odborníci dospeli k záveru, že spánok má výrazný vplyv na to, ako bude mozog fungovať. Nedostatok výrazne zhoršuje kvalitu života, dokonca sa podľa vedcov spája so skorším úmrtím.

A predovšetkým sa snažte udržať dobrú náladu, pozitívne myslenie. Niekedy si na to vystačíme sami, inokedy nám padne vhod veselá spoločnosť.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako bojovať proti zimnej depresii

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.