Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

7 tipov ako prežiť zimné mesiace v zdraví a pohode

Mirka

Zvykne vás trápiť chrípka, nádcha a ďalšie neduhy, ktoré so sebou prináša jeseň a zima? Ak sa im chcete vyhnúť, ponúkame pár tipov, ktoré vám pomôžu.

zdravie v zime
18. OKT 2011

Príroda odetá do odtieňov zlatistej, červenej a hnedej prezrádza, že do našich končín prišla jeseň. Slniečko sa na oblohe ukazuje čoraz menej a vo vzduchu cítiť závan chladnejších dní. V povetrí znejú jemné symfónie jesenného vánku sprevádzajúce spev vtákov, ktoré sa rozhodli stráviť zimné mesiace doma. Jeseň prináša do ľudských obydlí nádych melanchólie. V ľuďoch vyvoláva pocity nostalgie či smútku. Napriek tomu je jeseň čarovným ročným obdobím.

Máte radi jesenné mesiace, ale bojíte sa zimy? Desia vás tmavé dni, kedy je človek náchylnejší na choroby a pociťuje nedostatok energie? Poradíme vám ako sa na zimné obdobie pripraviť. Nuž a jeseň je ideálnym štartovacím obdobím na vykonanie zmien vo svojom životnom štýle.

Chcete byť v zimnom období fit? Potom nezabúdajte, že ...

1. Spánok nabíja pozitívnou energiou telo i dušu

  Kvalitný spánok je pre zdravie nesmierne dôležitý. Urobte všetko preto, aby ste dodržali pravidlo osemhodinového spánku. Odstráňte všetky faktory, ktoré vám bránia v pokojnom nočnom odpočinku. Dostatočný spánok zlepšuje zdravie, kondíciu, myslenie a náladu.

  2. Pitný režim je základom pevného zdravia!

   Ak vám v chladnejšom období nevyhovuje pitie pramenitej vody, nahraďte ju nesladenými bylinkovými čajmi. Liečivé rastliny majú veľkú moc a priaznivo ovplyvňujú zdravotný stav. Na prečistenie organizmu je vhodná žihľava, nervozitu a nespavosť zaženie medovka, ženské problémy vyrieši alchemilka. Ponuka je naozaj pestrá, venujte pár minút zo svojho času výberu správnej rastliny alebo bylinkovej zmesi.

   Zabudnite na kávu, ktorá je nepriateľom zdravého pitného režimu. Ak sa jej predsa len neviete vzdať, ku každej vypitej káve pridajte dva poháre vody navyše.

   Náš tip: Každé ráno vypite nalačno pohár vlažnej vody zmiešaný s citrónovou šťavou a medom.

   3. Zdravá a vyvážená strava dodáva telu energiu a chráni ho

    V zimnom období telo spotrebuje viac energie, pretože vyrába teplo. Napriek tomu sa vyhýbajte mastným, vyprážaným a slaným jedlám. Vo svojej strave preferujte zdroje bielkovín, ktoré sú základným stavebným prvkom pevného zdravia a sexi tela. Doprajte si dostatok ovocia, zeleniny (cesnak, cibuľa, petržlen, pažítka, chren), mliečnych výrobkov, chudého mäsa, celozrnných obilnín a rýb. Nezabúdajte na strukoviny, orechy a semienka.

    Pozor na biely cukor! Je dokázané, že veľká spotreba cukru oslabuje obranný systém. Nedovoľte, aby cukor ničil vaše biele krvinky.

    4. Pohyb prináša fyzické a duševné zdravie

     V chladnejšom období sú pre posilnenie zdravia ako stvorené aeróbne aktivity – aerobik, zumba, plávanie. Možností je skutočne veľa. V prípade, že sa neviete prinúť ku konkrétnemu športu, doprajte si denne minimálne 30 minút rýchlej chôdze na čerstvom vzduchu.

     5. Vitamíny, minerály a stopové prvky udržujú zdravie a vitalitu

      Snažte sa dennú potrebu dôležitých vitamínov, minerálov a stopových prvkov pokryť z prirodzenej stravy. V prípade, že to nie je možné, zvoľte kvalitné výživové doplnky.

      6. Podporujte imunitný systém probiotikami

       Probiotiká v mliečnych výrobkoch, potravinách, ale aj vo forme výživových doplnkov sú vhodným prostriedkom pre posilnenie imunitného systému. Probiotiká podporujú zdravie čriev, vďaka čomu dokáže telo efektívnejšie využívať živiny z potravín a likvidovať škodlivé látky.

       7. Robte si radosť!

        Veselá myseľ ľahšie odoláva nástrahám v podobe vírusov a ochorení. Ak sa cítite šťastný, vaše telo bude zdravé. Doprajte si horúci kúpeľ pri sviečkach, pustite si obľúbenú hudbu, choďte do kina. Jednoducho, robte to, čo vám spôsobuje radosť.


        DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

        Diskusia k článku - 7 tipov ako prežiť zimné mesiace v zdraví a pohode

        Nový príspevok

        Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

        Ladymum
        Ladymum
         22.10.2011 15:48

        Odporucam pri nachladeni ,alebo ked vas bude nieco chytat zazvorovy caj s medom a citronom. Najlepsie nasturhat cerstvy zazvor. Je to prirodna medicinka a ma rychle ucinky. Rozhodne lepsie ako do seba liat umeliny typu coldrex a atd. smajlik - 18