Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

14. November - Svetový deň diabetu

Alica

Ochorenie s názvom "cukrovka" dnes už nie je neznámy pojem. Trpí ňou čoraz viac ľudí, aj na Slovensku. Aj preto si 14. Novembra pripomíname Svetový deň diabetu, v rámci ktorého sme dôkladnejšie informovaní o samotnom ochorení, ako aj o prevencii. 

http://www.sxc.hu/photo/550152
14. NOV 2011
V roku 1991 Medzinárodná federácia pre diabetes (IDF) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 14. november za Svetový deň diabetu. Tento deň bol zvolený podľa dátumu narodenia spoluobjaviteľa inzulínu, bez ktorého by bola cukrovka 1. typu smrteľnou chorobou…

Na Slovensku sa na diabetes lieči okolo 340-tisíc ľudí. Nakoľko však diabetes môže zo začiatku prebiehať ako bezpríznakové ochorenie, mnoho ľudí o svojom ochorení ani nemusí vedieť. Počet pacientov s touto chorobou sa preto odhaduje až okolo pol milióna.

Čo je to diabetes mellitus?

Diabetes mellitus, ľudovo známy ako cukrovka, je chronické ochorenie, pri ktorom telo buď prestane vyrábať dostatok inzulínu, ktorý sa tvorí v pankrease (diabetes mellitus 1. typu), alebo nevyužíva inzulín správne (diabetes mellitus 2. typu).

Inzulín je hormón, ktorý ktorý pomáha telu využiť energiu (glukózu) z cukru, škrobov a inej stravy. Cukrovka je choroba, pri ktorej organizmus nie je schopný využívať glukózu ako hlavný zdroj energie a tá sa potom vo zvýšených koncentráciách hromadí v krvi (hyperglykémia). Práve vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje u diabetických pacientov poškodenie krvných ciev, čo vedie k závažným zdravotným komplikáciám.

Príznaky diabetu


Cukrovka má väčšinou genetický pôvod, no možno sa k nej „dopracovať“ aj nesprávnou životosprávou a obezitou. Najčastejšie symptómy cukrovky sú:

  • Zvýšené močenie
  • Zvýšený hlad a smäd
  • Cukor v moči, v krvi
  • Rozmazané videnie
  • Únava alebo ospalosť
  • Ťažko sa hojace rany alebo modriny
  • Náhly úbytok hmotnosti
  • Suchá, svrbiaca pokožka

Svetový deň diabetu

Svetový deň diabetu si pripomína na celom svete viac ako 200 členských asociácií Medzinárodnej federácie pre diabetes vo viac ako 160 krajinách. Na Slovensku diebetickú komunitu zastrešuje Zväz diabetikov Slovenska, ktorá pri príležitosti Svetového dňa diabetu 2011 organizuje 6. Festival Diabetu.

Celá kampaň venovaná diabetu sa nesie v duchu: Dostaňme cukrovku pod kontrolu. Teraz!

Viac informácii o diabete nájdete na www.zds.sk, www.zivotsdiabetom.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - 14. November - Svetový deň diabetu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Janka3
Janka3
 15.11.2011 9:36

V našej rodine ma vela ludi cukrovku. Co ich pozorujem, nebol by ich stav az taky vazny, ak by sa stravovali zdravo, trochu viac sa o seba starali a sebazapreli...ale jeden popija a fajci, druhy je slakosti, o zdravej strave nemoze byt ani reci...tak potom je to tazke...