Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Vybudujte si silnú imunitu. Otužujte sa!

Mirka

S príchodom prvého jesenného chladu začíname chrániť svoje telo teplejším oblečením. Väčšinu času trávime v prekúrených miestnostiach. Vetranie nám príliš nevonia. Sprchujeme sa zásadne horúcou vodou. A potom sa čudujeme, že nás trápi prechladnutie, chrípka a rad ďalších chorôb.

Vybudujte si silnú imunitu. Otužujte sa!
9. OKT 2013

Väčšina odborníkov sa zhoduje, že mierna zima nezvyšuje riziko vzniku infekcie. Príčinou chrípky a prechladnutia nie je chlad, ale skutočnosť, že ľudia trávia viac času doma a sú v užšom kontakte s ostatnými, ktorí ich môžu nakaziť (1). Otázka znie, ako sa brániť, keď väčšinu času sme práve s inými ľuďmi v školách, na úradoch či v pracovných kolektívoch?

IMUNITA je kľúčom k pevnému zdraviu a vitalite

Najlepšia obrana, v tomto prípade pred baktériami a vírusmi, je útok. Je potrebné si vytvoriť dlhodobú a účinnú stratégiu, ako proti týmto nepriateľom bojovať. Imunitu možno podporovať rozličnými spôsobmi: vyhýbať sa cigaretám a alkoholu, jesť vyváženú stravu bohatú na ovocie a zeleninu, pravidelne športovať, dopriať si dostatočný spánok, udržiavať si ideálnu hmotnosť či otužovať sa.

Otužovanie ako cesta k silnej obranyschopnosti

Otužovanie nie je len o tom, ako sa zbaviť častých prechladnutí a vírusových ochorení. Pravidelné otužovanie ponúka oveľa viac: stabilizuje krvný tlak, zmierňuje bolesť a zlepšuje náladu (aj pri otužovaní sa uvoľňujú hormóny šťastia), podporuje krvný obeh a napomáha vylučovaniu toxínov z tela. A je tu aj niekoľko zaujímavostí.

Počuli ste už o tzv. hnedom tuku? Ide o tukové tkanivá, ktoré sa podieľajú na výrobe tepla, keď je organizmus v chlade. Sú to v podstate malé „elektrárne“, ktoré pomáhajú spaľovať škodlivý biely tuk, ktorý sa ukladá na našom tele. Otázka znie, ako hnedé tukové bunky „nakopnúť“ k činnosti? Jednou z ciest je pravidelné otužovanie!

Okrem podpory metabolizmu pomáha otužovanie aj zmierňovať bolesť. Máte za sebou náročný tréning a bolí vás celé telo? Aj tu môže pomôcť studená sprcha, ktorá uvoľní svaly a uľaví od bolesti. Len pozor! Aj studená sprcha má svoje pravidlá, inak si viac uškodíte, ako pomôžete.

Ako začať otužovať doma?

„Dnes si dám studenú sprchu.“ Na túto vetu radšej zabudnite, ak nemáte s otužovaním skúsenosti. Otužovanie nie je záležitosťou niekoľkých dní. Kým sa dopracujete ku studenej vode, istý čas to potrvá. Prvé dni preto začínajte zásadne vlažnou vodou, ktorú postupne ochladzujte až sa dostanete ku studenej. Nikdy si nemáčajte hlavu a nestojte na mieste. Treba sa hýbať! Ani so studenou sprchou to však netreba preháňať. V zimných mesiacoch postačí minútka až dve, v lete to môže byť pokojne aj päť minút.  

Zdroj:
 (1) Ako podporiť imunitný systém, http://www.health.harvard.edu/flu-resource-center/how-to-boost-your-immune-system.htm

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vybudujte si silnú imunitu. Otužujte sa!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.