Evelyn má za sebou už druhý cheat day. Skúste to aj vy!

Nikola Danišová

Evelyn chudne piaty týždeň a už dvakrát absolvovala cheat day. Čo to je a prečo si „podvádzací deň“ dopriať? 

Evelyn má za sebou už druhý cheat day. Skúste to aj vy!
9. JUN 2016

Čo je cheat day?       

Je to deň, počas ktorého môžete zjesť čokoľvek, na čo máte chuť. Môže to byť napríklad obľúbené jedlo z fast foodu, ktorému sa kvôli zdraviu a váhe vyhýbate – hamburger, cheeseburger, vyprážaný syr, kebab, ale aj pizza. Takisto sa nemusíte obmedzovať ani v sladkostiach. Bude úplne v poriadku, ak popri hamburgeri zjete celú čokoládu, zmrzlinu, keksy či koláče. Že je to veľa? Nie, vôbec nie je. Počas cheat day úplne zabudnite na svoj „normálny“ stravovací režim. Zjedzte čokoľvek a koľko chcete.

Prečo zaradiť cheat day pri chudnutí?       

Cheat day sa do tréningového a stravovacieho plánu zaraďuje najmä v tých prípadoch, keď telo odmieta ďalej strácať kilá alebo vtedy, ak vyslovene nezvládate svoj nový racionálny jedálniček. Problém s prechodom na zdravú stravu majú väčšinou ľudia, ktorí sa dlhodobo stravovali nezdravo, teda konzumovali mastné a tučné jedlá, príliš veľa rafinovaného cukru alebo rýchlych sacharidov. Vtedy telo ťažko zvláda takýto šok a človek neustále myslí na nejaké maškrty. Presne pre tento prípad je cheat day vhodný. Musí sa však do plánu zaradiť triezvo, teda maximálne raz za týždeň.

Druhým príkladom sú, naopak, ľudia, ktorí žijú dlhodobejšie zdravo. Po istom čase racionálneho a diétneho (diéta v zdravom zmysle slova) stravovania, keď sa znižuje príjem energie, si telo na takýto stav začne zvykať. Vtedy sa metabolizmus spomalí, a ak nám ide o redukciu hmotnosti, kilá môžu začať štrajkovať. Pokiaľ naozaj poctivo trénujeme, držíme sa racionálneho jedálnička, no kilá nejdú dole, je vhodné zaradiť cheat day. Malo by to byť, v ideálnom prípade, raz za dva týždne.

Cheat day povzbudí aj psychicky   

Tento, v preklade „podvádzací deň“, priaznivo pôsobí aj na psychiku. Ak má človek naozaj rád napríklad punčový rez, je nemožné, aby si ho kvôli tréningu alebo chudnutiu odopieral celý život. Cheat day slúži práve na tento účel. Ide o uvoľnenie z tréningu, o nabratie nových síl a motivácie. Veľa ľudí sa počas cheat day preje tak, že potom najbližší týždeň na sladké a nezdravé ani len nepomyslí.

Naopak, Evelyn, ktorá počas svojho päťtýždňového tréningového plánu zažila cheat day už dvakrát, nereaguje vôbec extrémne. „Prvý cheat day som jedla viac ako druhý. Ale ani ten prvýkrát to nebolo nijako extrémne. Teraz naposledy som uletela na vyprážaný syr. Hrozne som sa naň tešila. No nezjedla som ani polovicu. Za ten mesiac, čo som zmenila stravu, sa mi úplne zmenili chute. Keď som jedla ten syr, mala som pocit, že jem niečo ako betón. Ale na najbližší cheat day si dám určite pizzu. Na tú sa naozaj veľmi teším,“ hovorí Evelyn.

Neklamte sa! 

Cheat day je skvelým pomocníkom, či už pri opätovnom naštartovaní metabolizmu, alebo ako psychická a motivačná barlička. Avšak dôležité je, aby ste ho do tréningového a stravovacieho plánu zaraďovali naozaj s rozumom. Musíte byť sami k sebe úprimní – cheat day raz za dva týždne a dosť. Ak si budete robiť „podvádzací deň“ trikrát do týždňa, už nejde o pomocníka, ale o nedodržanie stravovacieho plánu. Vtedy klamete samých seba!

zdravedesiate 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Nie každé müsli je zdravé a „štíhle“. ako si vybrať?Nie každé müsli je zdravé a „štíhle“. Ako si vybrať?

Občas je ťažké vybrať si zo širokej ponuky kvalitné a zdravé müsli, pretože nie všetko, čo prezentuje reklama a lákavý obal, je pravdivé. 

 

3 zdravé múky, s ktorými to v kuchyni zvládne aj začiatočníkZdravé múky, s ktorými to v kuchyni zvládne aj začiatočník

Milujete recepty „od cesta“, ale snažíte sa žiť zdravo? Nemusí to byť prekážka, pokiaľ si vyberiete vhodné múky na ich prípravu. 

 

Pite! zrýchlite metabolizmus a odvrátite jojo efektPite! Zrýchlite si metabolizmus a odvrátite jojo efekt

Podľa štúdie zvýšilo vypitie 500 ml vody rýchlosť metabolizmu až o 30 percent!

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Evelyn má za sebou už druhý cheat day. Skúste to aj vy!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2526
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.