Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Tiež si myslíte, že nepotrebujete kolagén?

Jana Šimkovičová

Príde deň, kedy sa kolagén votrie do nášho života a my ho vezmeme na milosť, aj na vedomie. Lebo ho budeme potrebovať.

Tiež si myslíte, že nepotrebujete kolagén?
14. APR 2020

Teda aspoň by sme mali. Všetky ženy, ale aj muži, ktorí chcú mať v prvom rade zdravé telo. Avšak ani krása nie je v tomto prípade zanedbateľná. Ako môžeme byť zdraví, keď sme nespokojní s tým, ako naše telo vyzerá?

O miznúcom kolagéne

Či chceme alebo nie, fakt je ten, že vekom sa prestáva kolagén v našom tele vytvárať. Čím sme starší, tvorba kolagénu v našom tele klesá a musíme ho dopĺňať. Práve to je obdobie, kedy objavujeme prvé vrásky alebo nám začína vŕzgať v kolene. Skrátka naše telo na deficit kolagénu reaguje a dáva nám to najavo rôznymi spôsobmi. Nič nenarobíme s tým, že už po 25. roku života produkcia kolagénu z roka na rok klesá a po 40. roku ho už netvorí takmer vôbec.

Prečo to tak funguje, neviem. Na nič múdre som neprišla. Ale zachovala som sa múdro a začala kolagén užívať, a to pravidelne. V mojom veku by sa teda patrilo. 

Nie som odborník a nebudem vám vypisovať, kde všade sa kolagén nachádza a čo všetko v tele ovplyvňuje. Aj keď je pravda, že zastáva neuveriteľnú plochu tela a ovplyvňuje cez kostí, väzivo, chrupavky, aj zuby, nechty a pokožku, kde je základným stavebným prvkom. Veď tvorí najväčšiu časť bielkovín, až 30 percent. Skôr sa chcem podeliť o svoju skúsenosť s používaním kolagénu.

kolagen

Keď ti vŕzga koleno, nestačí ho len namazať

Cvičím pravidelne, a to už niekoľko rokov. Okrem powerjogy, ktorej sa venujem denne, cvičím aj silovo-kondičné tréningy, ale aj náročnejšie vysoko intenzívne tréningy známe ako HIT. Keď k tomu prirátam beh, zhruba dva krát do týždňa, tak moje telo dostáva slušne zabrať. Neustále musím myslieť na to, ako sa postarať nielen o svoje svaly, ale aj kĺby. To, čo telu berieme, by sme mali aj odovzdať. Zhruba pred rokom a pol som spozorovala, ako mi pri behu doslova vŕzga v kolene. Vtedy som to pripisovala tomu, že možno som unavená, alebo som si koleno deň predtým presílila. Lenže to vŕzganie neprestávalo. Naopak, začala som tento problém vnímať aj pri cvičení jogy a iných tréningoch. Trochu som sa zľakla, keďže cvičím rada a úprimne pohybu by som sa vzdávala len veľmi ťažko. Pátrala som, čo by pomohlo a po vylúčení všetkého ako, či mám dostatočný pitný režim, vhodnú stravu, nepresilujem, dostatočná regenerácia mi tiež nechýbala, sa ma jeden známy tréner opýtal, či užívam kolagén. 

Tak aký kolagén? 

V tom období sa už s kolagénom roztrhlo vrece a ja som o ňom počúvala z každej strany. Pochopila som jeho podstatu, ktorú zmieňujem v úvode a tak som začala skúšať. Na trhu je kolagénov priam šialené množstvo. Vyskúšala som ich niekoľko a v rôznych formách a hneď som zistila, čo mi vyhovuje a čo absolútne. Tak ako pri strave, tak sa aj pri výživových doplnkoch riadim heslom, prosím si čo najčistejšie zloženie. Keď viem, že sa chlieb dá upiecť zo štyroch či piatich surovín, tak si nebudem kupovať balený chlieb, ktorý má 30 ingrediencií. Rovnako som rozmýšľala aj pri kolagéne. Hľadala som taký, ktorý by mal čisté zloženie. Bez zbytočných prímesí, bez pridaného cukru či farbív. Zakotvila som pri Inca Collagene. Prečo?

kolagen

Pozor na zloženie

Ako som už spomínala vyššie, vyberám si produkty, ktoré majú čisté zloženie. Inca Collagen je morský kolagén v prášku, v ktorom nie sú žiadne dochucovadlá, farbivá, ani iné prísady. Inak celkovo preferujem u výživových doplnkoch práškovú formu, pretože táto verzia zvyčajne nevyžaduje pridávanie zbytočných látok, ktoré v podstate nepotrebujeme, ale napríklad tá tableta ich potrebuje, inak by nedržala pokope. Tým, že je Inca Collagen hydrolyzovaný, čo znamená, že je vyrábaný za studena, zachováva si svoju bioaktívnu, teda živú podobu. V skratke, vďaka tomu má rovnakú štruktúru ako kolagén v ľudskom tele. Efektívnejšie sa vstrebáva, čo je veľmi dôležité. Telo s ním tak zaobchádza rovnako, ako by si ho vytvorilo samo.

Obohatený pitný režim

To, že je Inca Collagen v práškovej podobe mi úplne vyhovuje. V práškovej forme je ľahko rozpustný vo vode, pretože práve pitím sa kolagén najlepšie vstrebáva cez tenké črevo do krvného riečišťa. Inak ho telo nedokáže absorbovať. Zalejem ho vodou a vytvorím si nápoj, ktorý vypijem hneď ráno ešte pred raňajkami. Vytvorila som si akýsi ranný rituál, na ktorý nezabúdam. Čo sa týka chuti, tá je taká vláčna. Čítala som referencie, že niektorí ľudia uvádzajú, že im chutí ako voda z akvárka. Neviem posúdiť, nakoľko som vodu z akvária ešte nepila, ani sa nechystám, ale je fakt, že má morský pach. Je to logické, keďže je to rybí kolagén. Ja si však vytlačím napríklad šťavu z citróna, pomaranča alebo grepu a pridám do nápoja. Nielen pre chuť, ale aj pre vitamín C, ktorý by sa mal konzumovať spolu s kolagénom. Vitamín C jednak podporuje tvorbu vlastného kolagénu, ale pomáha vtrebávať aj ten, ktorý príjmame ako doplnok. 

Pre praktické (nielen) ženy

Inca Collagen ma presvedčil aj tým, že je na trhu viac ako 5 rokov. Bol jedným z prvých hydrolyzovaných morských kolagénov, ktorého účinky potvrdzuje množstvo ľudí, ktorí ho užívajú dlhodobo a pomohol im či už po zdravotnej stránke alebo tej kozmezickej. Aj ku mne sa dostal cez referenciu jednej mojej známej. Mnoho ľuďom pomohol rôzne. Na oficiálnej stránke Inca Collagen si môžete prečítať množstvo skúseností a recenzií na tento kolagén. Navyše je balený tak, že obsahuje 30 vrecúšok, pričom každé obsahuje potrebnú dávku kolagénu na jeden deň. Čo je 3 000 miligramov. Tak nemusím rozmýšľať, koľko toho potrebujem. Otvorím, nasypem a vypijem. Praktická žena potrebuje praktické a jednoduché riešenia. 

Ako pomohol mne?

Už som spomínala vyššie, prestalo mi hlavne vŕzgať v kolene, čo je asi najvýraznejšia zmena, odkedy ho užívam. Som veľmi vďačná, že to takto funguje, nerada by som skončila s behaním, nie to s cvičením. Táto skúsenosť ma tiež naučila ešte lepšie vnímať a zaujímať sa o potreby tela, keď človek športuje. Potrebujeme telu neustále dopĺňať výživu, minerály, či vitamíny, aby nám fungovalo ako má. Čo som však spozorovala, a z čoho sa moje ženské ego teší najviac, je fakt, že mi kolagén pomáha odstrániť ovisnutú kožu na bruchu. Máloktorá žena po pôrodoch má to šťastie, že to nerieši. U mňa to bol problém najmä po druhom pôrode. Aj keď som pravidelne cvičila a spevňovala brušné svaly, tá ovisnutá koža v plyvom tehotenstva tam stále ostávala. Badám však na sebe, že sa stráca, sťahuje sa späť a prispôsobuje telu. Zázraky sa nedejú len tak. Je potrebné im trochu pomôcť. 

Jana Simkovicova

V poslednej dobe sa ma ženy pýtajú, keď vidia moje fotky na mojom instagrame, aké šampóny používam, že mi opekneli vlasy. Denno denne mi chodia takéto otázky a ja stále odpovedám, že som nič nezmenila. Vlastne áno, začala som používať Inca Collagen. A keďže mám rada overené teórie, tak som si zistila, že vlasy sú tvorené keratínom, ktorý sa tiež aj vekom postupne stráca. Tvorí sa pomocou niekoľkých aminokyselín a ich zdrojom je aj kolagén. Tak ako doplnenie kolagénu vplýva na pokožku, má pozitívny vplyv aj na vlasové folikuly, ktoré sa nachádzajú v pokožke hlavy. Opäť sa žiaden zázrak nestal. 

Ako človeka, ktorý športuje pravidelne a veľmi rád ma nesmierne potešilo zistenie, ako kolagén pomáha pri regenerácii. Prednedávnom som mala takúto skúsenosť. Ráno som si dala ťažký tréning powerjogy, ktorý trval hodinu a pol. Po ňom som sa naraňajkovala aj s celou rodinou a vyrazili sme na cyklo výlet. Zahájili sme tak cyklistickú sezónu. Ani sme sa nenazdali a najazdili sme 33 kilometrov, čo sme po celej zime nebicyklovania aj riadne pocítili. Ja som zvyknutá športovať počas celého roka, takže u mňa to ani nebola svalovica, skôr únava. Ťažko popísať ten stav. Máte pocit takého ubitého tela. Mala som odporučené, že pri zvýšenej fyzickej záťaži môžem ďalšiu dávku kolagénu. Aj som tak spravila. Vypila som kolagén, ľahla som som si na 20 minút, viac mi aj tak deti nedopriali a opäť zázrak. Bola som prekvapená, ako sa telo pekne zregenerovalo. Stále som na sebe cítila, že som v ten deň fakt makala, ale prestala som sa cítiť tak zbito a príšerne unavená.

Týmto chcem upozorniť všetkých, ktorí športujú pravidelne a ešte neužívajú kolagén, začnite čím skôr. Účinky kolagénu na ľudské telo a hlavne celý pohybový systém sú notoricky známe, ale musím zdôrazniť, že pravidelným užívaním kolagénu chránite svoje kĺby pred opotrebovaním a tiež znížite riziko zranení. Používaním kolagénu dostávate zároveň do tela kvalitné bielkoviny, ktoré potrebujeme pri budovaní svalovej hmoty a tiež pri spomínanej regenerácii. 

K celej veci sa môžete postaviť tak, že ho budete užívať preventívne alebo po ňom siahnete až keď sa niečo udeje, ako v mojom prípade. Ibaže naše telá sú rôzne. Moje telo si poradilo a ustálo celý problém s kolenom. To vaše nemusí. 

Chcete viac motivácie?

Ak potrebujete pomôcť s motiváciou pozývam vás na môj instagramový profil @janasimkovic. Denne tam motivujem množstvo ľudí. Budem rada, ak sa k nám pridáte. 

blog

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tiež si myslíte, že nepotrebujete kolagén?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.