TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako behať, keď chcem schudnúť

Janka Chocholová

Aký je najlepší spôsob ako behom spustiť chudnutie? Pravidelné bežecké tréningy sú efektívnou cestou, ako spaľovať kalórie a docieliť úbytok na váhe. Spolu s vyváženým stravovaním. 

Ako behať, keď chcem schudnúť
2. JUN 2017

Ak sme sa pre tento spôsob rozhodli, potrebujeme tiež udržiavať určité zásady. Tréningy by mali byť pravidelné a behať by sme mali správnou technikou a predovšetkým vedieť pracovať s našou tepovou frekvenciou.

Spaľovanie tukov

Telo spaľuje tuk najlepšie vtedy, keď bežíme rýchlosťou, ktorá zodpovedá približne 65 % našej maximálnej tepovej frekvencie. Čím dlhšie toto tempo udržiavame, tým vyššia je rýchlosť spaľovania tukov. Samozrejme, dôležité je vyvarovať sa užívaniu energetických nápojov, pretože obsahujú uhľohydráty, ktoré znižujú závislosť svalov na telesnom tuku.

Práve strata tuku je pre chudnutie kľúčová a aj tréner Marek Vojník potvrdzuje: „Ako kondičný tréner svojim klientom, ktorí chcú schudnúť, odporúčam aeróbny tréning (prevažne beh alebo rýchlu chôdzu) na úrovni 65 až 75 percent maximálnej tepovej frekvencie. Nevyhnutná je kardio aktivita aspoň trikrát týždenne po dobu minimálne 45 minút. Samozrejme, objem, resp. minutáž postupne narastá.“

Intervaly šprintu

Rýchly beh je vynikajúci nástroj pre chudnutie. Nielen tým, že šprintom strácame väčšinu kalórií, ale aj naše telo začne spaľovať viac tuku. Beh do kopca zvyšuje srdcovú frekvenciu a je šetrnejší na kĺby a svaly, než šprintovanie na rovnej ploche. Do bežeckého tréningu môžeme zahrnúť 30-sekundové intervaly šprintu do kopca. Vynaložíme pri nich veľa úsilia, čo následne vystriedame a vyvážime pomalším tempom behu.

Silový tréning

Behom sa postupne rozplynie prebytočný telesný tuk a keď ho skombinujete so silovým tréningom, dosiahnete spálenie ďalších kalórií a zachováte si svalovú hmotu. To je dôležité, pretože, keď v tejto fáze chudnutia zjete o 300 až 500 kalórií menej, ako vaše telo denne používa, pravdepodobne stratíte svalstvo spolu s tukom. Ak však doplníte beh niekoľkými tréningami s celotelovou váhou, celá strata hmotnosti bude v skutočnosti strata tuku.

Rovnako ako začatie chudnutia aj bežecké tréningy vyžadujú motiváciu. Ak si pevne stanovíte cieľ, výsledky sa dostavia a behanie sa časom stane bežnou rutinou, aby sme sa v kondícii a požadovanej váhe udržali. 

Hľadáte vhodné cvičenia, ktoré vám môžu pomôcť okrem behu? Vyskúšajte mesačný video program na domáce cvičenie pre štíhle a pevné telo SUPER BODYV tomto video programe nájdete 28 plnohodnotných video tréningov a viac než 12 hodín cvičenia.

Super Body_On-line_DVD_1920x1080px

Zdroj titulnej fotky: whologwhy, CC 2.0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako behať, keď chcem schudnúť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.