Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Vitamíny skupiny B nie sú žiadne „béčka“!

Veronika Shoebridge

Tento mix životne dôležitých vitamínov by mal byť s ľudským metabolizmom jeden z najlepších kamarátov. 

Vitamíny skupiny B nie sú žiadne „béčka“!
24. NOV 2016

Čo sú vitamíny zo skupiny B?

Čo si vlastne treba pod týmto pojmom predstaviť? Je to názov všetkých vitamínov skupiny B, ktoré majú veľmi zásadný a nenahraditeľný význam pre optimálne zdravie ľudského metabolizmu. Táto skupina obsahuje dohromady 17 vitamínov, no väčšinou počujeme len o 8 až 10 z nich. I keď sú dôležité všetky, za najdôležitejšie môžeme považovať vitamíny B1, B6 a B12.

Kde sa skrývajú?

Sú nielen v jedle, ale dokonca ich máte možnosť nájsť aj v minerálke. Neveríte? Presne tak. Napríklad minerálka Budiš má tieto dôležité vitamíny obsiahnuté priamo vo svojom zložení.

Kde inde ich teda hľadať? Okrem minerálky majú veľmi bohaté zastúpenie najmä v droždí, avokádach, banánoch, slnečnicových semienkach, cvikle, špenáte či batatoch, jogurtoch, tvarohu, plnotučnom mlieku, jahňacine, hovädzine alebo morských rybách, ako je losos, tuniak či treska.

Čo ak ich nemáme dosť?

Ich nedostatok spôsobuje rôzne zdravotné ťažkosti. Od úplne banálnych vecí, ako sú lámavé nechty, až po veľmi závažné zdravotné problémy, napríklad rôzne alergie, neschopnosť koncentrácie, zlú pamäť či dokonca nebezpečenstvo depresií. Tieto vitamíny teda rozhodne neradno podceniť.

Napriek tomu, že B vitamíny sa nachádzajú v bežne dostupných potravinách, aj tak množstvo ľudí trpí ich nedostatkom. Toto je spôsobné najmä dnešným rýchlym a často aj nezdravým spôsobom života a stravovania, fajčením, chronickým nedostatkom pohybu či absolútnym nedostatkom pestrej stravy.

Nebojte sa, nepredávkujete sa

Ak máte obavu, že to s vitamínovými doplnkami skupiny B náhodou, ako sa hovorí, „prepísknete”, tak vedzte, že sa báť nemusíte. Tieto vitamíny sú rozpustné vo vode. To znamená, že telo si zoberie len toľko, koľko ich potrebuje a zvyšok vylúči.

No predsa len je tu jedna vec, kde treba zvýšiť opatrnosť. Ak sa už raz rozhodnete zaradiť do svojho jedálnička aj B vitamíny vo forme výživových doplnkov, vedzte, že príliš veľa jedného vitamínu skupiny B môže spôsobiť nedostatok iného. Dbajte teda na rôznorodosť vášho jedálnička a ak chcete výživový doplnok, tak siahnite po celom komplexe B vitamínov, nielen po jednom z nich.

Odporúčame: minerálnu vodu Budiš B-komplex

budis b komplexbudis b komplex

budis b komplex

Zdroj: PR

Zdroj foto: pixabay.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vitamíny skupiny B nie sú žiadne „béčka“!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.