Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Cyklistika nemusí byť španielska dedina. Ozrejmíme si cyklo pojmy

Nikola Danišová

Naši cyklisti Martin a Lucia sú už v bicyklovaní ako doma. Pri tréningoch získali množstvo skúseností, trikov, ale aj poznatkov z oblasti cyklistiky.

Cyklistika nemusí byť španielska dedina. Ozrejmime si cyklo pojmy
10. JUL 2015

Martin a Lucia sa už dokážu v oblasti cyklistiky pomerne dobre orientovať a nad pojmami ako tempová vytrvalosť, IO či kadenia otáčok, sa už vôbec nemusia zamýšľať. Ale ako je to s nami ostatnými, ktorých bicyklovanie síce veľmi baví, ale venujeme sa mu skôr rekreačne? Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, nie je to až také zložité. Začínajúcim nadšencom bicyklovania, ale aj rekreačným cyklistom, ktorí sa snažia schudnúť a zlepšiť kondíciu, sa oplatí pre skvalitnenie športovania poznať aspoň základné pojmy.

Kadencia otáčok      

Počet otočení pedálov za jednu minútu. Inak sa nazýva aj frekvencia. Je dôležité ju sledovať, pretože frekvenčnou jazdou šetríte svalový aparát. Pri silovom tréningu je zase potrebné odsledovať si nižší počet otočení, teda mať nižšiu kadenciu, resp. frekvenciu.

IO

Znamená interval odpočinku. Pri intervalovom tréningu striedame vysokú intenzitu a IO, teda intenzívne bicyklovanie s fázou odpočinku, počas ktorej sa pripravujeme na ďalšiu fázu.

Jazda v sedle a zo sedla       

Takýto štýl jazdy slúži najmä na to, aby sme si zvykli na zmenu tempa  a aby sme vedeli pri jazde zo sedla zrýchliť.

Zóna 1,2,3,4

S takýmto označením sa stretávame aj v Martinovom cyklopláne. Zóna jeden je regeneračná, zóna dva je zameraná na budovanie aeróbneho základu, zóna tri je špecializovaná na tempovú vytrvalosť, zóna štyri je podprahová, zóna päť nadprahová, zóna šesť je zameraná na aeróbnu kapacitu a zóna sedem zase na anaeróbnu.   

Základná a tempová vytrvalosť     

Základná vytrvalosť, alebo inak aj nízka intenzita, sa jazdí v zóne dva. Ako sme už uviedli vyššie, dvojka znamená budovanie aeróbneho  základu. Ten je najdôležitejší pre vytváranie všeobecnej vytrvalosti. Dobre vybudovaná všeobecná vytrvalosť, potom v ďalšom tréningovom procese predstavuje základ pre zvyšovanie rýchlosti v ďalšom tréningovom procese. Tréning v týchto tepových pásmach je ľahký, vládzeme pri ňom bez problémov rozprávať a nie sme po ňom výrazne unavení. Tepová frekvencia sa pri takomto tréningu pohybuje po hranicu 75 % z našej maximálnej tepovej frekvencie. Dôležitosť tréningu v tomto pásme netreba podceňovať, pretože z dobrého vytrvalostného základu budeme čerpať celú sezónu a budeme na ňom stavať svoje zlepšovanie v budúcnosti. Tempová vytrvalosť sa jazdí v zóne tri, ktorá je na to špeciálne zameraná. Toto pásmo sa vyznačuje vyššou intenzitou, ale z hľadiska tréningu nie je až tak efektívna. Občas sa však zaraďuje hlavne pri silovom tréningu.

Ako toto všetko merať        

Už sme si objasnili všetky dôležité pojmy, no potrebujeme vedieť, ako všetko odmerať. V najzákladnejšej výbave každého športovca, by nemal chýbať športtester. Sú to náramkové hodinky, merač tepovej frekvencie, ktorý je bezdrôtovo spojený s hrudníkom. Vďaka presným údajom o tepovej frekvencii sa športuje efektívnejšie a najmä bezpečnejšie. Ak šport tester nemáte, viete sa riadiť ručným meraním tepu alebo pocitom: pri základnej vytrvalosti, by ste nemali mať problém hovoriť, kým pri vyššej intenzite je to už problém a ste aj zadýchaní. Druhým prístrojom, ktorý je potrebný pre správne výpočty, je merač kadencie otáčok, ktorý by mal byť namontovaný na pedáloch bicykla.

Ešte posledné nejasnosti a rýchlo na bicykel        

Keď sa pozrieme na Martinov alebo Luciin tréningový plán, môžeme tam objaviť rôzne „vzorce“, ako napríklad: 2 km prevod 53x17 kadencia 100 (3x). Pre tých, ktorí sa cyklistike nevenujú profesionálnejšie, sa to môže zdať zložité. V skutočnosti ide iba o rýchly zápis toho, čo má cyklista počas tréningu zvládnuť. V tomto prípade ide teda o to, aby cyklista odjazdil dva kilometre na danom prevode (53x17) vo vysokej kadencii, čo predstavuje sto otáčok.

Je dôležité poznať tréningové pojmy. Rovnako dôležité je aj dodržiavať pitný režim. O pitný režim našich cyklistov sa stará minerálna voda Budiš.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cyklistika nemusí byť španielska dedina. Ozrejmíme si cyklo pojmy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články