Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Daniela Česneková: "Vďaka Zumbe robím to, čo ma baví!"

Mia

Zumba spôsobila ošial na celom svete, Slovensko nevinímajúc. O Zumbe a jej úspechoch sme sa rozprávali s Danielou Česnekovou. Zumba inštruktorkou, ktorá k nám toto skvelé cvičenie priniesla.

zumba
17. SEP 2011

Zumba valcuje celý svet vrátane Slovenka. Ako je možné, že spôsobila taký ošiaľ?

Zumba momentálne oslavuje svoje 10. Výročie. Program vznikol v roku 2001 v USA (Miami) a odvtedy sa šíri obrovskou rýchlosťou do celého sveta. Zumba prináša do sveta fitnes zábavu. Je príkladom toho, že pohyb a cvičenie (o ktorom všetci vieme že je zdravé a nášmu telu prospešné) môže byť veľká zábava.

Zumba je „zamaskované cvičenie“ :) Účastníci hodiny majú pocit, že sú na párty a pritom si ani neuvedomujú, že vlastne cvičia. A skvele to funguje! Zumba Vás chytí za srdce – na hodinu sa budete tešiť a namiesto obligátneho „dnes musím ísť cvičiť“ sa budete na hodinu tešiť už od rána. Vďaka filozofii a zábavnosti tohto fitnes programu sa ľudia na hodiny vracajú pravidelne a radosťou.

A všetci vieme, že keď sa hýbeme pravidelne – výsledky sa určite dostavia! Zumba oslovila mnoho ľudí, ktorí nemali dovtedy k pohybu veľmi kladný vzťah – a práve títo účastníci často na sebe vidia skvelé výsledky, čo im prináša radosť, pozitívne zmeny na tele a vyššie sebavedomie.

Stáva sa Zumba súčasťou životného štýlu alebo je to len dočasný výstrelok vo svete cvičenia?

Zumba vo svete fičí už 10 rokov a počet ľudí navštevujúcich Zumba hodiny sa neustále zvyšuje. Tanec a zábava je niečo, čo ľudia milujú už od nepamäti, to len tak rýchlo z módy nevyjde :)

Pre mnoho ľudí sa Zumba stala aj súčasťou životného štýlu, či už je to navštevovanie niekoľkých hodín týždenne, účasť na rôznych víkendových Zumba party, či plná skriňa farebného Zumba oblečenia :) Sú i ľudia, ktorí hovoria, že Zumba im zmenila život.

Je o Vás známe, že ste Zumbu na Slovensko priniesli práve Vy. Boli ste presvedčená o jej úspechu hneď od začiatku?

Svoje prvé Zumba hodiny som odcvičila v USA a spolu s návratom na Slovensko prirodzene prišla otázka, či bude mať úspech aj u nás. Bola som presvedčená, že je to niečo nové a výnimočné, krásne spojenie tanca, fitnes a zábavy. Predpokladala som, že Zumba bude mať u nás úspech, ale nečakala som, že to bude až také veľké. Myslím, že momentálny boom je spojený aj s tým, že sme na Slovensku rozbehli školenia pre inštruktorov. A tým sa stala dostupnejšia pre všetky kúty Slovenska, nielen v Bratislave, ale aj v malých dedinkách kdekoľvek na Slovensku, čomu sa veľmi teším :)

Ako ste začínali s jej predcvičovaním?

Na začiatku som bola jedinou inštruktorkou Zumba fitness na Slovensku a samozrejme som bola veľmi zvedavá, ako sa to u nás uchytí. Najskôr som pár mesiacov pôsobila v Žiline, odkiaľ pochádzam a dostala som ponuku precvičovať vo fitness centre, ktoré som dlhé roky navštevovala. Bolo to počas letných prázdnin, kedy je známe, že väčšina fitnes centier zíva prázdnotou. Na moje prekvapenie boli ale hodiny aj počas leta úplne plné, čo bolo prvým pozitívnym znakom a ďalšou motiváciou.

Keď som sa v septembri presťahovala do Bratislavy, začala som precvičovať najskôr v maličkých fitnes centrách, ale čoskoro bol o hodiny veľký záujem. Ľudia si museli robiť rezervácie niekoľko týždňov vopred, aby sa vôbec na hodinu dostali. A tak som sa sťahovala postupne do väčších a väčších priestorov. Pamätám si, ako sme na začiatku spolu s mojimi Zumba priateľmi zadarmo cestovali na rôzne akcie po celom Slovensku, len aby sme mohli urobiť ukážku :) Boli to „vydreté“, ale krásne začiatky a o to viac sa teraz tešíme úspechu.

Venovali ste sa pred zumbou profesionálne aj inému cvičeniu?

Od malička som tancovala v rôznych súboroch a tanečných skupinách, takže pohyb bol vždy prirodzenou súčasťou môjho života. Neskôr som prepadla aerobiku, ktorému som sa venovala pravidelne. Zúčastňovala som sa maratónov a akcií, kde som získala rôzne ocenenia, ale v tom čase to bol len koníček. A potom prišla Zumba :)

Školíte aj budúcich inštruktorov. Cítite záujem zo strany ľudí stať sa zumba inštruktorom?

Záujem určite je a veľmi sa teším, že vďaka novým inštruktorom sa Zumba dostáva do všetkých kútov Slovenska. Vďaka špeciálnemu vzdelávaciemu programu ZIN sa môžu stať úspešní i inštruktori, ktorí ešte nemajú toľko skúsenosti a s precvičovaním len začínajú. Okrem vzdelávania, hudby a choreografií tiež získajú marketingovú podporu a veľa ďalších benefitov, ktoré im pomôžu k úspechu.

Aké vlastnosti a predpoklady by mal mať človek, ktorý sa rozhodne stať zumba inštruktorom?

V prvom rade musí chcieť na sebe pracovať a mať úprimný záujem. Pre absolvovanie školenia ale nemusí spĺňať špeciálne podmienky. Samozrejme je výhodou, ak už má skúsenosti s precvičovaním iných skupinových cvičení alebo tanca. Ale mnohí dnes známi a úspešní  inštruktori boli len návštevníkmi hodín a nemali skúsenosti s precvičovaním. Všetko je o tréningu, praxi a ďalšej práci na sebe. Pozitívny prístup a motivácia posúvať sa ďalej dokáže robiť zázraky.

Kontrolujete kvalitu svojich inštruktorov po absolvovaní kurzu? Máte nejakú spätnú väzbu?

Ako sa hovorí,“ Smotana vždy vypláva na povrch.“ Každému inštruktorovi dáme rovnakú šancu a o jeho úspešnosti v praxi rozhodne trh. Každý inštruktor je iný a ľudia sa sami môžu rozhodnúť, či je pre nich ten správny.

Zumba je kreatívne cvičenie. Kam chodíte na nové námety, nápady, akcie?

Dobrých nápadov niky nie je dosť :) Neustále vzdelávanie a skúsenosti sú alfou a omegou každého úspechu. Pravidelne sa zúčastňujem na rôznych Zumba konferencií a mítingov prevažne v USA.

Zmenila Vám zumba život?

Určite áno. Aj keď som vyštudovala ekonómiu, vždy som snívala živiť sa tancom alebo pohybom, čo sa mi vďaka Zumbe podarilo. A som za to veľmi vďačná. Spoznala som množstvo skvelých ľudí, mám viac príležitostí pre cestovanie a hlavne robím to čo ma najviac baví!

Aké najbližšie „zumbové šialenstvo“ sa koná na Slovensku, alebo aj v zahraničí? Kam by ste našich čitateľov pozvala?

Už čoskoro - v sobotu 24. septembra sa ľadová plocha v nákupnom centre Avion v Bratislave premení na rozpálenú Zumba arénu s ohnivou atmosférou Latinskej Ameriky!!! Bude to obrovská párty s medzinárodným inštruktorským obsadením. Viac informácií o tejto akcii a mnoho ďalších nájdete na www.zumbaslovensko.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Daniela Česneková: "Vďaka Zumbe robím to, čo ma baví!"

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.