Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Dýchanie pri behu

Beh patrí medzi najprirodzenejšie formy cvičenia, a preto je aj jednou z najvýhodnejších. Každý si nájde dôvod, pre ktorý by mal začať behať. 

Dýchanie pri behu
14. MÁJ 2015

Niekto chce schudnúť, niekto si chce zlepšiť kondíciu. Tak či tak hrá pri behu veľmi dôležitú úlohu dýchanie.

Dýchanie je jednou z najzákladnejších činností pri behaní, na ktorú si treba dávať pozor a ktorú môžete ovplyvniť. Pri nesprávnom dýchaní si môžete behanie hneď zo začiatku znechutiť hlavne kvôli "pichaniu v boku", s ktorým sa začiatočníci často stretávajú. Pri dýchaní je najdôležitejší rytmus a pomer medzi nadychovaním a vydychovaním.

Základné dýchacie cvičenie

Môžete stáť alebo sedieť. Normálne sa nadýchnite. Pozerajte sa na svoj trup a všímajte si, či sa pri nadychovaní viac zväčšuje hrudník, alebo brucho. Ak sa vám viac zväčšuje brucho, je to správne, pretože tak sa do tela dostáva väčšie množstvo kyslíka. Čím viac kyslíka máte v tele, tým sa viac a lepšie okysličujú mozgové bunky.

Ako sa naučiť správne dýchať

Ak nedokážete správne dýchať, existuje niekoľko dychových cvičení, pomocou ktorých sa to dá naučiť.

Ľahnite si na chrbát, na brucho si položte dlaň s roztiahnutými prstami. Potom sa zhlboka nadýchnite tak, aby sa dlaň na bruchu zodvihla, hrudník len minimálne. Pri výdychu by mala dlaň klesať. Toto si niekoľkokrát zopakujte ráno a večer, aby sa vám tento spôsob dýchania dostal do podvedomia. 

Dýchanie pri behu

Pri behaní musíte správne dýchať. Musíte prijímať veľa vzduchu, z ktorého pľúca absorbujú kyslík a roznášajú ho krvou do svalov, kde je potrebný.

Skúsenejší bežci už vedia dýchať podvedome a to najčastejšie v pomere 2:2 (nádych ku výdychu). Ide o rytmický pomer a aeróbny režim. Ak sa beží pomaly, môže byť pomer až 3:3 alebo 4:4. V praxi to znamená, že bežec urobí dva kroky, po ktorých sa nadýchne a potom ďalšie dva kroky, po ktorých vydýchne.   

Dýchať nosom, alebo ústami?

Čo sa tejto oblasti týka, pre začiatočníka je určite lepšie dýchať nosom, hoci je toto dýchanie zo začiatku náročnejšie. Veľkou výhodou dýchania nosom je hlavne to, že pri chladnom počasí hrozí nižšie riziko nachladnutia.

Ak vás často pri behu "pichá v boku", zamyslite sa nad tým, či dýchate správne (viď vyššie). V prípade, že vás tento stav zaskočí, prejdite z behu do chôdze, upokojte telo a o chvíľu môžete bežať znovu. Počítajte si kroky, nádychy a výdychy. Snažte sa, aby bolo všetko vo vzájomnej harmónii a hlavne to kvôli tomuto problému nevzdávajte. Každý problém sa totižto dá po nejakom čase prekonať.

Neviete, ako správne dýchať pri behu? S naším videom to bude hračka!

Odporúčame prečítať: Beháte? Netrápte svoje telo nesprávnym dýchaním

Zdroj foto: adidas


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Dýchanie pri behu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.