Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Zumba prerazila aj medzi ženami v Egypte

Ako to vieme? Na Slovensko prišla Zumba inštruktorka, Eli Branco, ktorá Zumbu v Egypte precvičovala 5 rokov. A nielen to! Do Egypta priniesla Zumbu práve ona a preto si vyslúžila prezývku „kráľovná Egyptu“. My sme mali možnosť sa s ňou nielen porozprávať, ale si aj zacvičiť Zumbu práve pod jej vedením.

Zumba prerazila aj medzi ženami v Egypte
30. JAN 2013

Eli, síce pochádzaš z Portugalska, tvoja mamina z Angoly, ale posledných 5 rokov si žila v Egypte. Prečo práve Egypt?

Išla som do Egypta, pretože tam pracoval môj manžel.

Počuli sme, že keď si prišla do Egypta, nikto tam Zumbu nepoznal. Nemala si si kde zacvičiť a sama si inštruktorkou ešte nebola. Ako si vyriešila tento problém?

Bolo to tak, že ešte pred príchodom do Caira (hl. mesto Egyptu), som začala hľadať na internete nejaké Zumba hodiny. Avšak zistila som, že tam žiadna hodina Zumby nie je. Odkedy som sa stala závislou na Zumbe, nedokázala som si predstaviť vzdať sa môjho najobľúbenejšieho cvičenia. A to až na 4 roky, ktoré som vedela, že minimálne zostanem v Egypte. Ostávalo mi jediné: stať sa inštruktorkou a priniesť Zumbu do Egypta. Zaregistrovala som sa na kurz inštruktora v Londýne a Zumbu do Egypta priniesla v roku 2008.

egypt zumba

Ako sa Zumba uchytila v Egypte? Bolo ťažké presvedčiť ľudí, aby Zumbu vyskúšali? Predsa len ľudia majú v tejto krajine asi veľa problémov...

Začiatky sú vždy ťažké. Na prvej hodine som mala iba dvoch cvičiacich! No keď ďalší ľudia počuli energickú latino hudbu, prišli sa zo zvedavosti pozrieť čo sa deje a na ďalšej hodine som ich už videla v dave. Čoskoro som mala veľa Zumba nadšencov navštevujúcich moje hodiny každý deň :)

Popíšeš nám Zumbu v Egypte? Vedia sa tam ľudia uvoľniť? Aj si zakričia na hodine?

Ľudia sa tam dokážu skutočne uvoľniť. Zumba bola pre nich jediný čas, kedy mohli zabudnúť na politiku, náboženstvo a sociálne problémy, s ktorými žijú každý deň. Dámy môžu úplne vypnúť, uvoľniť svoje telo i myseľ a byť sami sebou aspoň na hodinku. Boli také šťastné! A spôsob, akým svoju radosť so mnou zdieľali, bol práve pokrikmi!

Ako je to v Egypte s mužským zastúpením? Mala si niekedy na hodine aj mužov?

Na mojej hodine bývalo aj zopár chlapov, ale len v prvých mesiacoch. Egypt je moslimská krajina a ženy (ktorých bývalo na hodinách 90%) sa necítili uvoľnene a nemohli si odhaliť šatky z tvárí. Po nejakom čase (a naliehaniach žien), sme sa rozhodli uzatvoriť hodiny Zumby len pre ženy. Bolo to úžasné vidieť egyptské ženy pekne sa na Zumbu vyobliekať, bez zahalenia, obliecť si čo len chceli a tancovať bez starostí a stresov.

zumba egypt

Postupne sa ti podarilo vybudovať si vlastné tanečné štúdio. Bolo v Egypte niečo podobné, alebo to tvoje bolo prvé?

V Caire je množstvo fitness centier ponúkajúcich širokú paletu cvičení. Ale moje štúdio bolo niečo iné, unikátne. Bolo uzavreté len pre ženy a všetci sme tam boli ako rodina. Po hodine cvičenia sme ešte všetci ostali, rozprávali sa a toto mohli ženy nájsť len v mojom fitness centre a nie vo verejných fitkách Caira.

Prečo si z Egypta odišla? Nebolo ti ľúto za tým všetkým?

Bola som veľmi smutná pri odchode z Egypta. Opustiť všetkých skvelých ľudí, ktorých som spoznala. No myslím si, že musíme ísť ďalej a v živote hľadať nové výzvy. Okrem toho, po prevrate už Egypt nebol takým bezpečným miestom ako predtým. Aj to bol jeden z dôvodov, ktoré ma prinútili odísť.

Momentálne pracuješ na Slovensku. Ako sa ti u nás páči? Si na Slovensku prvýkrát?

Mám Slovensko veľmi rada! Som tu už dva a pol mesiaca a toto nie je moja prvá návšteva tejto krajiny . Myslím, že o to rýchlejšie sa adaptujem na nové prostredie :) Žila som tu už pred niekoľkými rokmi, pred tým ako som bola v Egypte. Síce počasím nie som príliš nadšená, nič to nemení na tom, že je Slovensko očarujúca krajina plná pozitívnych vecí.

Začínaš s hodinami Zumby aj tu. Aký si mala pocit pred svojou prvou hodinou v Bratislave?

Veľmi som sa tešila! No bola som aj trošku nervózna. Vždy je to náročný krok vyjsť zo svojej zóny komfortu a postaviť sa pred úplne neznámych ľudí, v neznámom prostredí. Pýtajúc sa sama seba: „Budem sa im páčiť? Som cudzinka, budú ma akceptovať? Dajú mi šancu ukázať sa?


Ďakujeme za rozhovor.

S inštruktorkou Eli Branco si môžete zacvičiť na nových hodinách u odborného partnera sekcie Zumba. Každú stredu o 18:00 v telocvični Špeciálnej základnej školy, na Nevädzovej 3 v Ružinove- Bratislave.

Zdroj: Rozhovor poskytol odborný partner sekcie, www.zumba-party.sk

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zumba prerazila aj medzi ženami v Egypte

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.