Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Zumba ako elixír mladosti

Zumba-party.sk

O Zumbe sme už popísali všeličo. Ale vedeli ste, že funguje aj ako elixír mladosti? Je to tak, Zumba omladzuje!

zumba
1. MAR 2012

Nie, som si istý, chcem si ju kúpiť!“. Takto odpovedal pán, ktorý sa prvýkrát na Zumbe zastavil začiatkom roka 2011 a ešte pred tým ako by Zumbu po prvýkrát vyskúšal, kúpil si 10- vstupovú permanentku. A bolo to veľmi dobré rozhodnutie :)

Keby si permanentku nekúpil, po prvej hodine by už pravdepodobne na ďalšiu hodinu nikdy neprišiel. Nohy sa mu plietli, bol zmätený z toho množstva žien a ako jediný chlap mal sto chutí sa už po pár pesničkách vziať a odkráčať preč. Pán menom Dušan tak našťastie neurobil a dodnes nielenže navštevuje hodiny Zumby takmer všetky dni v týždni, ale sa môže dokonca popýšiť certifikátom inštruktora Zumby!

A aby ste sa o jeho príbehu dozvedeli viac, vyspovedali sme ho.

Začnime od začiatku, aké sú tvoje predchádzajúce skúsenosti s tancom?

Čo sa týka tanca, dlho som ho bral ako spoločenskú nutnosť a musel som byť k tomu okolnosťami dotlačený. Takémuto postoju zodpovedal aj výsledný výkon. Pred rokom si kolegyňa v práci začala zbierať informácie o fenoméne Zumba. Nedopatrením som si pozrel zopár videoklipov a niečo sa zmenilo – podnietilo to moju zvedavosť.

Cez Internet som si vytipoval zopár miest, kde by som si to mohol vyskúšať na vlastnej koži. Nakoniec som si z praktických dôvodov vybral telocvičňu na Nevädzovej (mám to cestou z práce), ale najviac ma presvedčila bezprostredná a spontánna úsmevnosť inštruktorky Lucky Méresovej, ktorá už z fotografie na zumba-party.sk info stránke vyžarovala vodopád radosti a pozitívnej energie.

Po úvodných taktoch prvej pesničky som skoro utiekol, tak sa mi plietli nohy, ruky, rytmus a svetové strany. Zabránilo mi v tom len to, že v šachovnici cvičeniek som sa postavil ďaleko od dverí do šatne a z ohľaduplnosti som nechcel ostatných rušiť svojím útekom. Postupne sa však cez rozosmiatosť okolitých dievčat začala aj na mňa prenášať spontánna veselosť a uvoľnenosť Zumby podporená latino hudbou. Na konci prvej hodiny som to už vnímal inak - sám seba som sa pýtal: „Ako som bez Zumby mohol doteraz žiť“.

Čo pre teba znamená Zumba?

Životný štýl a životná filozofia postavená na radosti z pohybu pri slnečnej rozosmiatej latino hudbe a radosti z rozdávania radosti a pozitívnosti všetkých okolo. Pri Zumbe reálne funguje, že čím viac (radosti a dobrej nálady) rozdáme, tým viac sa nám jej znásobene vráti. Preto na hodine nikto nešetrí úsmevmi a dobrou náladou. Vnútorný pocit by som definoval ako kúpeľ vo vodopáde endorfínu (hormóne šťastia).

Slovami je to neopísateľné, odporúčam prežiť na vlastnej koži. Som rád, že som sa spolu s ďalšími desiatkami rovnako spriaznených duší stal súčasťou Zumba-party rodiny. A tento stav u mňa funguje po celých 24 hod (do nasledujúcej hodiny Zumby).

Ako často navštevuješ hodiny Zumby počas týždňa?

Začal som 3x pravidelne (pondelok, utorok a štvrtok) a len zopár hodín som vynechal kvôli pracovným cestám. Postupne, ako sa zlepšovala kondička, mi Zumba zachutila viac a adoptovala ma ešte jedna Zumba rodina a mohol som si pridať ešte dva Zumba dni (streda a piatok) a občas aj nejaké Zumba akcie cez víkendy .

Zmenila Zumba tvoj život? Pocítil si zmenu na svojom tele, či kondičke?

Vďaka spätnému chodu biologických hodín som sa kondične vrátil cca o 20-30 rokov. Rozsahom pohyblivosti možno ešte ďalej v čase a teším sa na ďalší vývoj (len dúfam , že mi ako nezletilému neodoberú vodičák). Napriek tomu, že som zatiaľ ešte nemenil nič na svojich stravovacích návykoch (a tam mám ešte riadne rezervy) sa moja váha blíži ku maturitnému obdobiu. A to som pred prechodom na Zumba životný štýl mal asi 10 kg nadštandard (naviac nevhodná kvalita hmoty a rozmiestnená na nevhodných miestach).

Odporučil by si ju aj zvyšku mužského pokolenia na Slovensku?

Rekreačne ma bavilo viacero športov, vo všetkých som sa snažil na 100 %, ale pri žiadnom z nich som neprepotil 2 tielka za hodinu. A pritom si Zumbu naplno užívam – je to v prvom rade párty pri optimisticky ladenej slnečnej latino hudbe a radosť z pohybu v rovnako cítiacej rozradostnenej komunite. Výrazný fitness efekt tu vzniká akoby mimochodom.

Čo ti hovorí tvoja rodina, blízki, či kolegovia? Podporujú ťa v cvičení Zumby?

Poznajú ma ako typ, od ktorého sa občas dá očakávať nejaké bláznovstvo. Na začiatku to brali ako chvíľkový úlet, ale teraz mi už každodennú hodinku Zumby nielen tolerujú, ale cítia, že niečo z jej radosti a pozitívnosti sa prenáša aj na nich. Ešte upozornenie!!! Pozor, Zumba je silne návyková, stačí zažiť jednu hodinu.

A aby sme nezabudli na záver, koľko máš rokov Dušan?

Keď som začal so Zumbou, mal som 56 kalendárnych rokov, teraz mám o 20 – 30 rokov menej. Reálne! A že vraj stroj času neexistuje :)

Dušanovi veľmi pekne ďakujeme za rozhovor ;-) a prajeme mu veľa pozitívnej energie do ďalších rokov Zumbovania.

Chcete aj vy ochutnať tento zázračný elixír mladosti? Príďte si zacvičiť k odbornému partnerovi sekcie ZUMBA na Nevädzovu 3 v Bratislave pondelky, utorky a štvrtky o 19:00. Podrobné informácie nájdete na www.zumba-party.sk

Bližšie info na: www.zumba-party.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zumba ako elixír mladosti

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.