Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Zbavte sa stresu s prichádzajúcim novým rokom

Alica Hammerova

Ranné naháňanie sa, nervozita, nedostatok spánku... dnešný človek nič nestíha, neustále sa naháňa a má stresy...Pred novým rokom je čas zamyslieť sa nad tým, aký je stres nebezpečný...

http://www.sxc.hu/photo/1126853
29. DEC 2011

Stres je reakcia organizmu na akúkoľvek stresovú situáciu, stresor. Stres pociťujeme väčšinou ako nadmernú záťaž. Na druhej strane, existuje aj tzv. žiaduci stresor (napr. v adrenalínových športoch). Pri tomto type stresu sa do tela uvoľňuje adrenalín, ktorý organizmus núti k vyššiemu výkonu.

Príčiny stresu

Príčiny nežiadúceho stresu môžu mať rôznu podobu. Časová tieseň, medziľudské konflikty a rodinné problémy (problémy v rodine, s partnerom, deťmi alebo priateľmi), pracovné problémy (vysoké pracovné tempo, náročnosť zadaných úloh), úmrtie v blízkom okolí, strach, hrôza, pocit preťaženia, nehoda. Ľudia, ktorí si myslia, že všetko musí byť vždy perfektné, sú pod dlhotrvajúcim stresom, pretože kladú na seba aj okolie vysoké nároky.

Príznaky stresu

Určitú mieru stresu potrebujeme ako podnet na prekonávanie prekážok. Ak však prekročíme našu individuálnu hranicu zvládať stres, cítime sa preťažení a strácame istotu a nadhľad nad danou situáciou.

Stresová reakcia sa môže prejavovať v psychike – pocity úzkosti, strachu, podráždenosť, zlosť, únava, nepokoj, depresia, beznádej, úzkosť. Stres však môže mať priniesť aj rôzne telesné problémy a poruchy, ako napr. poruchy spánku a apetítu, bolesti hlavy, žalúdočné problémy, hlboké depresívne stavy.

Nadmerný stres sa môže prejaviť aj predráždenosťou alebo plačlivosťou, znížením pozornosti až nesústredenosťou, ktorá môže ďalej viesť k horším pracovným výkonom alebo úrazovosti. Veľakrát sa stáva, že stres sa rieši zvýšeným počtom vyfajčených cigariet, nadmernou konzumáciou alkoholu. Pod vplyvom stresu hlavne mladí ľudia veľakrát siahnu po drogách, čo môže viesť až ku závislosti.

Ako zdravo zvládnuť stres?

Dobrá správa je, že stresu sa dá vyhnúť. Nasledujúce tipy na prekonávanie stresu nám pomôžu, aby sme sa nestali jeho obeťou.

V prvom rade je dôležite uvedomiť si, čo alebo aká situácia nám spôsobuje stres. Skúsme sa v danej chvíli uvoľniť napríklad dychovým cvičením. Odporúča sa bránicové dýchanie (z hĺbky brušnej dutiny sa pomaly nadýchnuť potom pomaly vydychovať a uvoľniť napätie a strach) alebo urobiť si malú prestávku (počúvať hudbu; vychutnať si šálku čaju; na chvíľu sa prejsť). Na prekonávanie stresu pomáha byť v prítomnosti ľudí, ktorý vnášajú do nášho života smiech a radosť.

Svojmu stresu uľahčíme, ak požiadame o radu, pomoc našich blízkych alebo príslušného odborníka (lekára, psychológa, kňaza). Pozitívny postoj k životným situáciám a naučiť sa relaxovať je tiež veľmi dobrým pomocníkom na prekonávanie stresu.    

Stres je bežnou súčasťou života a každý človek by si mal uvedomiť, že keď nejde o život nejde o nič.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zbavte sa stresu s prichádzajúcim novým rokom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.