TU nájdeš vyše 100 tréningov už za 6,50 € mesačne

Čo znamená viesť zdravý životný štýl?

Mirka

Deň 7. apríl bol v roku 1950 vyhlásený za Svetový deň zdravia. Pre tento rok si Svetová zdravotnícka organizáciou (WHO) zvolila tému - Vysoký krvný tlak. My sa nebudeme venovať tlaku. Vzdáme hold tomuto dňu tým, že si pripomenieme, čo znamená viesť zdravý životný štýl. Ak ho budete nasledovať, rozhodne sa nebudete trápiť s vysokým krvným tlakom. 

Michal Páleník_Jana Šimkovičová_4:3
Zdroj: Simona Hlmanová
7. APR 2013

Slovné spojenie zdravý životný štýl je skloňované na každom kroku. Čím je životné tempo rýchlejšie, tým je zdravý životný štýl dôležitejší. Nedodržiavanie zdravého životného štýlu si vždy vypýta svoju daň. Či chceme alebo nie, ignorovaním správnych zásad zdravého životného štýlu sa kvalita nášho života výrazne znižuje, prichádzajú ochorenia a skracuje sa celková dĺžka ľudského bytia.

Ako charakterizovať zdravý životný štýl?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako možno charakterizovať zdravý životný štýl? Nedávno som sa na túto tému rozprávala vo fitnescentre so svojou kamarátkou. Snažili sme sa nájsť jednoduchú a výstižnú definíciu: „Zdravý životný štýl predstavuje pravidelné vykonávanie určitých činností v dlhodobom časovom horizonte, ktoré sú prospešné pre ľudské zdravie. Poprípade, predstavuje vyhýbanie sa činnostiam a vplyvom, ktoré ľudskému zdraviu škodia. Ak sa pozriete do slovníka, zistíte, že: „Životný štýl predstavuje spôsob života, ktorý odráža postoje a hodnoty človeka vedúce k zdravému telu a duši.“

Názory odborníkov na jednotlivé aspekty zdravého životného štýlu sa často nezhodujú. Napriek tomu, existuje súbor činností, ktorú sú jeho neodmysliteľnou a nevyvrátiteľnou súčasťou. Ako žiť zdravým spôsobom života? Čomu sa počas svojej existencie vyhýbať? Dnes si stručne zhrnieme odpovede na uvedené otázky.

Čo k zdravému životnému štylu patrí a čo nie

K zdravému životnému štýlu jednoznačne nepatria:

  • fajčenie alebo pitie nadmerného množstva alkoholu, užívanie liekov a stimulačných látok,
  • konzumácia nezdravých jedál s veľkým množstvom tuku a rafinovaného cukru,
  • nedostatočný alebo nesprávny pitný režim,
  • absencia pohybu,
  • stres,
  • nedostatok spánku,
  • negatívne myslenie a pod.

Naopak, zdravý životný štýl v sebe nosí:

ZDRAVÉ JEDLO A DOSTATOČNÝ PITNÝ REŽIM

Nevyhnutná je konzumácia potravín, ktoré sú pre ľudský organizmus výživné. V dennom jedálnom lístku by mali prevládať ovocie a zelenina. Vyhýbajte sa rafinovanému cukru, tučným vyprážaným jedlám a alkoholu. Stravujte sa striedmo a viackrát za deň. Pite dostatok tekutín v zastúpení čistej pramenitej vody a bylinkových čajov.

DOSTATOK POHYBOVEJ AKTIVITY

Vykonávanie aeróbnych aktivít posilňuje ľudské srdce a udržuje skvelú kondíciu. Anaeróbne aktivity pomáhajú budovať peknú pevnú postavu. Každý druh športovej aktivity má svoj význam nielen pre telo človeka, ale aj pre jeho myseľ. Ak sa neviete prinútiť k športu ako takému, stavte na pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

EFEKTÍVNE ZVLÁDANIE STRESU

Efektívne zvládanie stresu vyžaduje veľa námahy. Každý si musí nájsť svoj spôsob, ktorým bude proti najväčšiemu nepriateľovi dnešnej doby bojovať. Čítajte knihy, počúvajte hudbu, cvičte jogu, poprechádzajte sa! Možností je nekonečne veľa, stačí si nájsť vlastného bojovníka proti stresu. Stres sa dokáže brutálne podpísať na psychike a tele človeka. Čo je však najhoršie, vedie k omnoho zákernejším závislostiam.

POZITÍVNE MYSLENIE

Myšlienky majú veľkú moc. Naše vlastné myšlienky sú zodpovedné za náš život. Nezabúdajte myslieť pozitívne! Naučiť sa pozitívne myslieť je umenie, ktoré sa treba naučiť. Na začiatok skúste jednoduchú osvedčenú techniku. Každú negatívnu myšlienku, ktorá vám napadne, nahraďte jednou pozitívnou. Niekde som čítala, že všetko, čo sa v našom živote deje, je v podstate neutrálne. Od nášho pohľadu závisí, či z danej udalosti urobíme niečo pozitívne alebo negatívne.

DOSTATOČNÝ SPÁNOK

Spánok je časť životného štýlu, ktorú často podceňujeme. Bohužiaľ, nepravidelný a nedostatočný spánok znižuje celkový výkon, ale aj ohrozuje ľudské zdravie.

Ak hľadáte na vašej ceste za zdravým životným štýlom pomoc, vyskúšajte fit knihy a video programy na domáce cvičenie z nášho e-shopu:

Banner Supershape Produkty_600x300px


DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Čo znamená viesť zdravý životný štýl?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Ivanka74
Ivanka74
 21.9.2017 18:30

Taky to tak u nás máme, s manželem se snažíme být neustále aktivní, jezdíme na výlety, čteme, cvičíme a taky si spolu vaříme různé zdravé dobroty. Ke zdravému žitovnímu stylu nás přivedl hlavně tento článek - https://www.chudnutie-ako.sk/zdravie - co žijeme takhle aktivně, cítím se skvěle a už se o mě dlouho nepokusila žádná nemoc :)

 
Janka3
Janka3
 1.7.2011 11:00

Velmi sa mi paci obrazok k clanku. Vystihuje moju filozofiu. Ja vnimam zdravy zivotny styl ako prevenciu pred starobou. Chceme aj s manzelom byt na "starsie kolena" zdravi a vitalni, a to sa da dosiahnut tym, ze v mladosti sa budeme o svoje zdravie, telo a dusu starat. smajlik - 16

 

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3261
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.