Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Stroje, ktoré cvičia za vás

Jana Šimkovičová

Vieme, že zázračná tabletka ani zázračný prístroj z reklamy nefunguje. Žiaden stroj nebude za nás cvičiť. Ale aj tak, čo keby ste si pri cvičení pomohli strojmi, ktoré cvičia takmer za vás?

Stroje, ktoré cvičia za vás
1. FEB 2013

 

Ak nie ste priaznivcom akéhokoľvek cvičenia, ale viete, že bez neho nejde schudnúť a upraviť svoje telo do želanej podoby, možno by ste mohli vyskúšať jednoduché cvičenie na strojoch Slender Life.

Ale pozor. Odveké príslovie bez práce nie sú koláče stále platí. Slogan „stroje, ktoré cvičia za vás“, ktorý bol navrhnutý ich tvorcami zrejme nebol dobrým marketingovým ťahom. Bol veľmi obľúbený, avšak sľuboval niečo, čo nebola pravda. Mnoho ľudí, ktorí prišli na cvičenie bolo sklamaných, že nejde o stroje, kde nebudú musieť vynaložiť žiadnu námahu.

Stroje Sender Life nevyužívajú ľudia, ktorí cvičenie nemajú až tak v obľube. „Výhodou cvičenia je, že môžu cvičiť ľudia, ktorí majú rôzne zdravotné problémy, ale aj profesionálni športovci. Každý si na tom svojom stroji cvičí podľa svojim možností a kondície,“ hovorí pani Magdaléna Šarmírová, ktorá s takými strojmi pracuje.

sl1

Sklapací stôl. Za desať minút vykoná 90 pohybov sed - ľah. Spevňuje hlavne bruško a žalúdok, ale aj stehná, lýtka a formuje členky.

Stroje, ktoré majú svoju históriu

Prvé stroje na tónovanie postavy vynašiel a patentoval biochemik Bernard H.Stauffer v Kalifornii počas epidémie detskej obrny v rokoch 1930 – 1950. Staufferovu mladšiu sestru Sally, choroba pripútala na invalidný vozík, čo podnietilo Bernarda k vynálezu strojov, ktoré by šetrným spôsobom zregenerovali jej telo a postavili ju späť na vlastné nohy. Okrem Sally mal Bernard klientov, ktorí sa chceli zbaviť stuhnutého svalstva či bolestí chrbtice.

Výsledky na seba nenechali dlho čakať. Pravidelné cvičenie dalo Sally druhú šancu a po dvoch rokoch sa pre ňu stal invalidný vozík minulosťou. Okrem odstránenia zdravotných problémov vyvolaných ochabnutým alebo stuhnutým svalstvom, všetci ktorí cvičili na strojoch zistili, že „vedľajším“ účinkom cvičenia je strata na objeme a vyformovanie postavy.

To podnietilo Bernarda a Sally na otvorenie prvého rekondično-relaxačného salónu v Los Angeles v roku 1940, ktorý si veľmi rýchlo našiel širokú škálu priaznivcov. Stauffeve stoly sa ihneď rozšírili po celých Spojených štátoch a po skončení druhej svetovej vojny takmer do celého sveta.

sl2

Stôl formujúci nohy- Za desať minúť s vami akoby prejde 3 km pešej chodze - spevňuje hlavne vnútornú stranu stehien, zoštíhľuje stehná, spevňuje panvové dno, spodnú časť chrbtice a veľmi dobre rozhýbe kĺby kolenné a bedrové.

Pre koho je cvičenie najvhodnejšie

Cvičenie na stojoch Slender Life sa doporučuje hlavne ľuďom, ktorí majú problém so zlým držaním tela, slabou telesnou konštrukciou, taktiež uvoľnené brušné a žalúdočné svalstvo. Vhodné je aj pre tých, ktorí majú vysokú nadváhu, problémy s chrbticou, s kĺbami alebo dýchaním.

Zvyčajne to čo nepoznáme, toho sa obávame. Tu sa však nemusíte ničoho báť. „Pri prvej návšteve je cvičenie podrobne vysvetlené. Povedia vám, ako si treba ľahnúť, ako treba so strojom spolupracovať, aké cviky treba vykonávať, čo napnúť, čo zasa uvoľniť, ako dýchať. Veľa informácii naraz, ale postupne vám všetky cviky prídu veľmi prirodzené a jednoduché. Samozrejme, ak má niekto zdravotné obmedzenie, prihliadneme aj na to, „dodáva Šarmínová zo štúdia Relax 2000.

sl 3

Stôl zameraný na formovanie zadku, bokov, stehien, lýtok a pásu. Za 10 minút vykoná 900 kmitavých pohybov nohami - formuje zadoček a zadnú stranu stehien, napína brušné svaly, pás a boky.
 
Zroj foto: Archív Magdaléna Šramínová, Relax2000

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Stroje, ktoré cvičia za vás

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.