Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ste tehotná? Nebojte sa pohybu a cvičenia!

Alica

V tehotenstve sa vyhýbame aktivitám a pohybov, ktoré by mohli čo len najmenej ohroziť nás alebo naše dieťatko. Áno, je to správne, ale aj napriek všetkej opatrnosti, netreba sa báť cvičiť.

cvicenie pre tehotne
7. SEP 2011

Tehotenstvo je obdobie, kedy rýchlejšie cítime únavu, počas dňa sme vyčerpanejšie a snažíme sa byť viac opatrnejšie. Vyhýbame sa aktivitám a pohybov, ktoré by mohli čo len najmenej ohroziť nás alebo naše dieťatko. Áno, je to správne, ale aj napriek všetkej opatrnosti, netreba sa báť cvičiť.  

Tehotenstvo predstavuje v živote ženy veľmi citlivé a vzrušujúce obdobie, počas ktorého dochádza v tele k zmenám. Je to však aj obdobie, ktoré neznamená že, sa musíme vzdať obľúbeného cvičenia a zdravého pohybu. Naopak, cvičenie v tehotenstve má veľmi blahodarný účinok ako pre ženu, tak i pre dieťa. Cvičením môže žena zabrániť alebo aspoň stlmiť typické bolesti chrbtice, pripraví svoje telo na pôrod a celkovo sa bude cítiť lepšie.

Zastávka u doktora

Ešte predtým ako sa vrhnete na prvé cvičenie počas tehotnosti, navštívte svojho lekára a nechajte si odobriť svoj zámer. Vo väčšine prípadov, ak nie je tehotenstvo rizikové, je telesná aktivita počas tehotnosti veľmi prospešná. Samozrejme, je na mieste poradiť sa o druhu cvičenia so svojim gynekológom, ktorý najlepšie pozná priebeh vášho tehotenstva.

Ktoré cvičenia sú v tehotenstve vhodné?

Snáď najjednoduchšou pohybovou aktivitou je chôdza. Je to vynikajúca a každej budúcej mamičke dostupná aktivita. Vďaka jej nenáročnosti ju možno zaradiť do denného režimu. Pravidelné prechádzky zabezpečia nielen telesnú aktivitu, ale aj potrebný pohyb na čerstvom vzduchu.

Pre tehotné milovníčky vodného prostredia sa ponúka plávanie a aqua aerobik. Plávanie sa považuje za najvhodnejší šport v období tehotenstva. Plávanie precvičuje množstvo svalových skupín, voda nadľahčuje telo a dáva aspoň dočasne možnosť necítiť sa takou neobratnou hlavne v treťom trimestri. Avšak pozor na plávanie pod vodou. Aj krátky čas bez prítomnosti dostatočného množstva kyslíka môže byť pre dieťatko ohrozujúce, a preto je nutné vyhýbať sa potápaniu.

Ďaľšiou alternatívnou ponukou na cvičenie je gravidjoga. Gravidjoga kladie dôraz na dýchacie cvičenia, ktoré sú vhodné proti bolesti, na ľahší pôrod. Gravidjoga ponúka cvičenia na posilnenie panvových svalov, podporu krvného obehu, pomoc pri trávení, proti kŕčovým žilám a opúchaniu končatín. Jemné cvičenie s chrbticou sú veľmi prospešné v tehotnosti, ale aj po narodení dieťatka.

Cvičenie na fit-loptách, pilates pre tehotné, brušné tance pre tehotné alebo kalanetika sú tiež určite vhodnou formou telesnej aktivity.  

Rady k cvičeniu pre tehotné

Tehotenstvo je obdobie, ktoré kladie na organizmus väčšie nároky ako inokedy, a preto sa tehotná žena môže cítiť viac vyčerpaná ako v bežnom živote. Rovnako to platí aj pri cvičení.

Počas tehotenstva sa musí znížiť náročnosť cvičenia, na akú ste boli zvyknutá pre tehotnosťou. Nepresilujte sa, necvičte až do úplneho vyčerpania. Počas cvičenia pite veľa tekutín Dávajte si pozor na prehriatie organizmu a zadýchanie sa. Váš pulz by nemal presiahnuť 120 úderov za minútu, ak ste športovali pred tehotenstvom, 140 úderov za minútu. Keď sa blížite k tejto hranici, spomaľte tempo cvičenia a na chvíľu oddýchnite.

Pre cvičenie v tehotenstve platí dvojnásobne, že je nevyhnutné počúvať reč svojho tela. A pri akejkoľvek únave, či nevoľnosti treba s cvičením ihneď prestať.


DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Ste tehotná? Nebojte sa pohybu a cvičenia!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Ladymum
Ladymum
 8.9.2011 15:57

Odporucam plavanie. To je v tehotenstve uplne ze NAJ. Mne to velmi fyzicky pomahalo smajlik - 18

 
Simka
Simka
 7.9.2011 15:09

Ja som uz v 30 tom tyzdni tehotentsva a od zaciatku cvicim gravidjogu. Je to super, mne to hlavne pomaha na skratene svaly. Vzdy ich na hodine poriadne natiahnem smajlik - 18