Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

S AcroYogou si môžete zacvičiť aj zalietať

Mia

Nedávno sme mali možnosť vidieť v priamom prenose jogovú akrobaciu, ktorá očarila všetkých prítomných. Nedalo nám nezistiť, o čo ide. Preto sme vydpovedali Natáliu, ktorá AcroYogu priniesla na Slovensko.

Acro joga
17. JUL 2012

Nedávno si na jednej akcii predviedla AcroYogu™, kde viacero ľudí ostalo s otvorenými ústami. Je AcroYoga™ novinkou na Slovensku?

Áno, na Slovensku je to novinka, ale tak isto v celej strednej a východnej Európe... Ja som sa začala venovať AcroYoge™ intenzívnejšie v 2009, onedlho aj s hŕstkou mojich „JogaKamošov“. Teraz je nás už podstatne viac....

Ako si sa dostala k AcroYoge™?

Pamätám si nejaké AcroYogové™ workshopy pri mojej prvej ceste do Indie,  potom sa postupne stávala stále reálnejšou súčasťou mojej jogovej praxe a života vôbec, aj vďaka môjmu učiteľovi Borisovi Gueorgievovi a jeho manželke Renée. Bolo to mnoho workshopov a konferencií najmä vo Viedni, Londýne, Barcelone.

Potom som už mala dosť skuseností na to, aby som absolvovala „immersions“ čo sú hlbšie „ponory“ do tejto jogovej praxe. Lunárny - terapeuticky, Solárny- akrobatický a General - všeobecný. Zdokonaľovanie zručností joga masáži, ktoré vychádzajú z Thai masáže a sú taktiež podstatnou súčasťou AcroYogy™. Na moje potešenie som sa ocitla medzi tridsiatimi ďalšími vybranými uchádzačmi spomedzi vyše stovky uchádzačov z celého sveta pre rok 2012. Podarilo sa mi splniť mnohé podmienky, ktoré predchádzajú na to, aby som bola akceptovaná a mohla dostať učiteľský certifikát AcroYoga™ v Kalifornii, kam onedlho odchádzam.

aj

Je to cvičenie alebo ide skôr o exhibíciu?

Ide o cvičenie, my však používame odborný termín „lietanie.“ Lietanie nám dáva more možností objavovať a hrať sa, aj keď už nie sme fyzicky deťmi. Neskôr sa samozrejme dá aj vystupovať.

Keďže ide z časti o akrobaciu, môže to cvičiť hocikto?

Hm, takmer hocikto. Každý určite môže skúsiť aspoň niečo.

Kto sa venuje AcroYoge™? Kto sú tvoji študenti?

Sú to všetko milí, usmiatí ľudia. Každý, kto si príde „zalietať“ skúsi niečo nové a vačšinou odchádzame s pocitom že sme prekročili nejaký ten limit, či odstránili zábrany, ktoré si nosíme či už v mysli, alebo na duši úplne zbytočne. Pokiaľ máme telo, je povznášajúce užívať si pohyb a tak isto možnosti rozvoja našej mysle sú oveľa väčšie, ako si vieme predstaviť. Toto všetko zažívame spolu a delíme sa o poznatky a zážitky, cítime radosť a príjemnosť v neviazanej otvorenej jogovej komunite.

Ako vyzerá hodina AcroYogy™?

Hodina AcroYogy™ môže vyzerať rôzne. Väčšinou trvá 3 - 4 hodiny, podľa toho na čo je lekcia zameraná. Či na akrobaciu, alebo terapiu. Môžeme cvičiť v pároch, skupinách s rôznym počtom, ide najmä o to, aby sme prirodzene pracovali s hlavnými zásadami AkroYogy™, ktoré podrobnejšie ešte spomeniem neskôr. Radi spievame a hráme na hudobných nástrojoch. Pred cvičením je samozrejme dôležitá dobrá jogová rozcvička. Potom podľa charakteru lekcie pri akrobacii, cvičíme akrobaticke uchopenia, drili, terminologiu a objasňujeme a nacvičujeme bezpečnosť. A samozrejme sa venujeme akrobatickému lietaniu, alebo akrobacii v skupine, v pároch.

Ak je lekcia zameraná na terapiu líši sa od akrobatickej už rozcvičkou. Učíme sa ThaiYogaMassage, venujeme sa terapeutickemu lietaniu. Takto nadizajnovali štruktúru lekcií moji učitelia, ktorí sú spoluzakladateľmi AcroYogy™. Jason a Jeny sú skvelí ľudia, ktorí svojou otvorenosťou, láskou a vedomosťami inšpirovali už tisícky ľudí po celom svete.

ajiii

Čo je základom tohoto cvičenia?

Základom tohto cvičenia sú jeho zásady: Dôvera, Hravosť, Práca v tíme, Komunikácia, Vzájomná podpora, Pravdivosť, Súcit, Metta - láskavosť. Je to stály proces dávania a prijímania, partnerstvo v ktorom sme pravdiví sami pred sebou a vedomí si toho, že sme silnejší spolu ako každý sám. Vďaka tomu to všetko funguje a vtedy sa môžeme radostne ponoriť do prúdu života. AcroYoga™ je zmesou duchovnej múdrosti Jogy, dynamickej sily Akrobacie a láskavosti ktorú prebrala z Thai Masáže. Tieto tri prastaré línie sú základom tejto jedinečnej jogovej praxe, ktorá kultivuje dôveru, spojenie a hravosť.

Slovo Acro pochádza z Gréčtiny a znamená vysoký a slovo Yoga je zo sanskritu a znamená spojenie. Presne tento bod vysokého spojenia nám na fyzickej úrovni dáva možnosť formovania množstva úžasných pozícií a foriem a taktiež možnosť transformácie na úrovni mentálnej, emočnej a spirituálnej. Smerujeme k tomu, aby sme ako jednotlivci nadobudli najvyššiu možnú realizáciu, aby sme sa potom vedeli spojiť na úrovni kreativity a duchovna s ostatnými, s bytím ako takým. Vzájomná podpora, pravda a uvedomenie sú oslavou života ku prospechu všetkých.

ajii

Je potrebné mať znalosti z jogy, ak by som sa chcela pripojiť?

Mať znalosť z jogy je určite veľká pomoc aj v bežnom živote už len preto, že joga filozofia je vlasne psychológia, ale to už som trošku odbočila od témy. Samozrejme zručnosti sú vítane či už jogove alebo akrobaticke. Aj tanečníci sa učia základy trošku rýchlejšie, ale v zásade vôbec nie je potrebné mať skúsenosť, ani znalosť z jogy ak by sme chceli skúsiť lietať, AkroYogou™ ich možeme začať nadobúdať.

Ako úspešná je táto joga v zahraničí?

V zahraničí je veľmi populárna, a to najmä na celom americkom kontinente, odkiaľ pochádza . V Európe je zatiaľ najväčší acroyogový ošiaľ v Španielsku, Francúzku a Nemecku. Ale lieta sa už na celom svete.

Venuješ sa aj inému cvičeniu?

Venujem sa aktívne Ashtanga Vinyasa Yoge vyše 6 rokov. Vždy som sa rada hýbala, žonglovala, bavia ma rôzne cirkusové techniky a vždy keď mam príležitosť spúšťať sa po vlnách oceánov užijem si BodySurf alebo surfing.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - S AcroYogou si môžete zacvičiť aj zalietať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.