Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Prečo joga žnie úspechy medzi cvičeniami

Tinka

Cvičenie jogy už nie je na Slovensku žiadne tabu. Rôzne štýly jogy si našli svojich priaznivcov, ktorí neustále pribúda. Prečo je tomu tak?

http://www.sxc.hu/photo/1095252
27. DEC 2011

Moja prvá skúsenosť s jogou bola úplne náhodna a neplánovaná. Kedže som sa ocitla na celodennom cvičiacom „festivale“ a opäť raz potvrdila v tom, že aerobic naozaj nie je pre mňa, rozhodla som sa skúsiť jogu. Presnejšie power jogu. A ta ma teda dostala hneď! :)

Joga ponúka zosúladenie tela a duše, a to je asi jeden z najväčších dôvodov, prečo ju ľudia vyhľadávajú. Počas cvičenia, ale aj po ňom človek cíti blahodárnu harmóniu celého svojho bytia.

Dôvodov prečo žnie úspechy je veľa

  • Joga relaxuje telo aj myseľ. Aj uprostred stresujúceho prostredia pomáha kontrolovať naše dýchanie a očistiť myseľ od zbytočných myšlienok, čo vedie k hlbokému fyzickému a duševnému osvieženiu.
  • Joga tiež pomáha normalizovať telesnú hmotnosť. Jogové cvičenia môžu pomôcť dosiahnuť želanú hmotnosť ľuďom trpiacim nadváhou či prílišnou chudosťou. Pomocou princípu rovnováhy a vyrovnanosti v rámci fyzickej aktivity a výživy, joga vedie človeka k zdravšiemu životnému štýlu.
  • Joga zlepšuje aj imunitu. Pozície a pohyby v joge masírujú vnútorné orgány, zlepšujú krvný obeh a znižujú tak riziko ochorenia.
  • Joga zvyšuje vašu energiu a produktivitu. Už počas 20-minútového cvičenia sa vaša myseľ aj telo "dobije" vzácnou energiou potrebnou na riešenie denných úloh a problémov.
  • Joga vedie k skutočnej vnútornej spokojnosti a sebarealizácii. Meditácia – jeden z aspektov jogy – sústredí vašu myseľ dovnútra, preč od rozptýlení dnešného vysoko materialistického sveta a vedie k skutočnému šťastiu.
  • Joga zlepšuje cirkuláciu krvi a v dôsledku rôznych pozícií sa okysličená krv dostáva do všetkých buniek tela.

Možno sa vám teraz zdá, že joga vyzerá ako nejaký zázračný elixír mladosti, všeliek na každodenné problémy a choroby. No v skutočnosti benefity, ktoré jogíni zaznamenali pred tisíckami rokov, dnes postupne potvrdzuje moderná veda.

Joga môže zmenšiť aj bolesť. Štúdie dokázali, že cvičenie jogových asán (pozícií), meditácia respektíve kombinácia oboch, redukuje bolesť ľudí trpiacich rakovinou, sklerózou multiplex, vysokým tlakom, ako aj artritídou, bolesťami chrbtice a krku a inými chronickými chorobami.

Za seba môžem povedať, že úplne súhlasim so všetkými bodmi, ktoré charakterizujú jogu a pridávajú šmrnc k jej obľúbenosti. Skúste ju aj Vy. Určite nebudete ľutovať ;)


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Prečo joga žnie úspechy medzi cvičeniami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

roman
roman
 1.1.2012 18:14

Prva HOT joga v Bratislave... http://www.facebook.com/groups/hotjoga/