Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Pohyb a fitness na lekársky predpis. Utópia alebo realita?

Okolo 600.000 ľudí v Európe zomrie len kvôli sedavému spôsobu života. Pritom napríklad okolo 50% prípadov diabetu je možné obmedziť pravidelným pohybom a reguláciou váhy. Aj takéto fakty odzneli na nedávnej konferencii v Prahe.

Pohyb a fitness na lekársky predpis. Utópia alebo realita?
25. JUN 2012
6.6. 2012 (Praha) - Významné európske aj svetové osobnosti fitness scény sa 6.6.2012 zišli v Prahe, aby zhrnuli novodobé trendy a poznatky z oblasti fitness. Vedľa prezidentky Slovenskej komory fitness Jany Havrdová na medzinárodnej konferencii v hoteli Step vystúpil riaditeľ European Health and Fitness Association (EHFA) Herman Rutgers, riaditeľ najväčšej svetovej asociácie športových klubov IHRSA Hans Muench a ďalšie významné postavy fitness industry na čele s Ericom Vandenabeelem (FITNESS.BE), Christianom Pierarem (ESAE) a Cliffom Collins, zastupujúcim Európsky register fitness profesionálov.

Fitness je jedným z najperspektívnejších odborov športu a voľného času v súčasnosti. V rámci celej Európy robí obrat vo fitness industry 22 mld EUR. Len pre porovnanie - napríklad ročný obrat vo futbale v Európe je "len" 12 mld EUR.

"V Českej republike neexistujú presné čísla. Podľa nezávislých odhadov odborníkov z fitness branže môže byť v SR okolo 500 fitness centier. Počet fitness inštruktorov a trénerov sa odhaduje na 15 - 20 tisíc, "prezrádza Jana Havrdová, ktorá stojí za nedávnym zrodením Českej komory fitness. Jej založenie bolo motivované pilotným projektom Sektorovej dohody fitness v rámci Národnej sústavy povolaní a kladie si za cieľ zmapovať český fitness trh a podporiť rozvoj ďalšieho vzdelávania v tomto odbore. "Sektorová dohoda vychádza zo všeobecného faktu, že sa Česi málo hýbu a to je príčinou väčšiny civilizačných ochorení.

Riešenie môže ponúknuť fitness sektor, ktorého kvalifikovaní profesionáli s ľuďmi všetkých vekových kategórií vie cvičiť "hovorí organizátorka konferencie Jana Havrdová, ktorej slová počas stretnutie potvrdil aj riaditeľ EHFA Herman Rutgers" Na alarmujúci stav nedávno poukázala aj americká prvá dáma Michel Obama. Prvýkrát v histórii hrozí, že sa kvôli detskej obezite a chorobami súvisiacimi s ňou dožijú naše deti nižšieho veku než ich rodičia. "

Okolo 600.000 ľudí v Európe zomrie len kvôli sedavému spôsobu života. Pritom napríklad okolo 50% prípadov diabetu je možné obmedziť pravidelným pohybom a reguláciou váhy. Nie je teda divu, že niektoré krajiny a ich vrcholní predstavitelia pochopili, že sa oveľa viac oplatí predchádzať príčinám ochorenia, ako nákladne liečiť ich následky. Určitým vzorom pre nás, môže byť podľa Erica Vandenabelleho Belgicko a Holandsko. Hoci sa jedná o štát s podobnou legislatívou v rámci Európskej únie, štátne orgány, ministerstvá, zdravotné poisťovne aj lekári pochopili, že jednou z najúčinnejších prevenciou je pohyb, a preto rozvoj spolupráce s odborom fitness podporujú.

Fitness je už v západnej Európe i USA vnímaný ako významný odbor národného hospodárstva. "K tomu, aby sme napodobnili Belgicko alebo Holandsko máme pred sebou ešte dlhú cestu. Tá však začína byť vyšlapávaná pozitívnymi signálmi napríklad v podobe podpisu Sektorovej dohody fitness, medzi ktorej opatrenia patrí aj vznik Českého registra fitness profesionálov. Ak zveríte svoje telo do starostlivosti inštruktora či fitness centra registrovaného v registri, budete mať väčšiu istotu v presne vyhľadateľnej úrovni vzdelania a služieb. K tomu, aby bol fitness sektor uznávaný širokou verejnosťou a lekári, ako dôležitá súčasť prevencie civilizačných ochorení, musia fitness profesionáli jasne preukázať, že sú plne kvalifikovaní k svojej práci, "uzatvára Jana Havrdová súčasný stav v Slovenskej republike.

Zdroj text: Česká komora fitness


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pohyb a fitness na lekársky predpis. Utópia alebo realita?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.