Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Neľútostný verdikt: Američanky sú tučné, lebo málo upratujú!

Mirka

Vedci z Južnej Karolíny zistili, že zníženie energetického výdaja Američaniek v domácnosti môže súvisieť so zvýšením počtu obéznych žien. Čo presne odborníci zistili? Okrem zaujímavých informácií prinášame aj stručný prehľad počtu kalórií, ktoré môžete pri jednotlivých domácich prácach spáliť.

Neľútostný verdikt: Američanky sú tučné, lebo málo upratujú!
12. MAR 2013

Len nedávno boli publikované výsledky vedcov z Arnold School of Public Health v Južnej Karolíne, ktorí sa zamerali na porovnávanie miery aktivity žien v domácnosti (vo veku 19 až 64 rokov) od roku 1965 až do súčasnosti. Zo štúdie vyplýva, že v roku 1965 sa ženy venovali domácim prácam (vareniu, utieraniu prachu, praniu atď.) v priemere 25,7 hodiny týždenne. Pričom starostlivosť o deti výskumníci do úvahy nebrali. Aká je bilancia platná pre rok 2010? Američanky trávia pri domácich prácach len 13,3 hodiny týždenne a majú o 22 kíl viac! Zo štúdie vyplýva, že menšia chuť Američaniek upratovať či variť, môže byť zodpovedná za väčšiu mieru obezity.

Prišiel čas na to, aby ste si domáce práce obľúbili!

Ruku na srdce, máte rada domáce práce? Zrejme by sa našlo len málo žien, ktoré by odpovedali kladne. Lenže možno stojí za to, svoju nechuť k domácim prácam prehodnotiť (alebo aspoň zmierniť), minimálne v prípade, že sa snažíte redukovať hmotnosť. Aj domáce práce patria do kategórie fyzických aktivít, pri ktorých možno spaľovať kalórie (i formovať určité partie tela)!

Dosť bolo teórie, ako to vyzerá v praxi?

Pre ilustráciu uvádzame počet spálených kalórií u 55 kg ženy za pol hodinu vykonávania konkrétnej domácej práce:

  • Umývaním okien (prípadne auta) spálite 150 kalórií, zároveň si precvičíte svaly rúk a ramená.
  • Bežné upratovanie (utieranie prachu, postielanie postelí, vyberanie odpadkov) má zásluhu na spálení 125 kcal. Pričom posilníte nielen svaly rúk, ale aj brucha.
  • Ani umývanie riadu nie je na zahodenie (máme na mysli umývanie postojačky, následné utieranie a ukladanie). Energetický výdaj za 30 minút je 115 kcal. Zároveň je umývanie riadu pokladané za určitý spôsob duševnej hygieny.
  • Naplnenie automatickej práčky a zavesenie (zvesenie) bielizne pomôže spáliť 115 kalórií.
  • Umývanie podlahy na kolenách, drhnutie vane alebo kúpeľne predstavuje energetický výdaj až 190 kalórií!
  • Pol hodina vysávania pomôže spáliť až 175 kcal.
  • Aj varenie a príprava plnohodnotného jedla energetický výdaj zvyšuje – spálite 125 kcal.
  • Pre niekoho nenávidené žehlenie pomôže spáliť 115 kalórií.

Variť a upratovať sa oplatí...

Ešte stále máte pocit, že upratovanie vám osobne nič neprináša? Pravdou však je, že energetický výdaj pri niektorých domácich prácach možno pokojne porovnať s cvičením aerobicu v strednej intenzite. Na základe tejto skutočnosti konštatujeme, že varenie a upratovanie je nielen potrebné, ale aj fyzicky prospešné. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Neľútostný verdikt: Američanky sú tučné, lebo málo upratujú!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.