Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Máte kvalitného inštruktora zumby?

Mirka

Skúsili ste navštevovať lekcie zumby, ale po niekoľkých hodinách ste to vzdali? Možno nebola chyba vo vás, ale vo vašom zumba inštruktorovi.

zumba instruktor
13. JUL 2011

Kvalitný zumba inštruktor by mal disponovať potrebnou kvalifikáciou a dostatočnou praxou. Dôležité sú jeho charakterové črty a vlastnosti.

Zumba nie je o zničujúcej drine a monotónnom vykonávaní presne určených cvikov. Nie je ani činnosťou, ktorú človek robí z povinnosti či donútenia. Zumbu musí človek „chcieť robiť“. Zumba dokáže človeka chytiť za srdce. Stáva sa veľkou časťou jeho osobného JA, kúskom z jeho života. Či sa tak naozaj udeje alebo nie, závisí aj od inštruktora zumby.

Kedy je zumba naozaj zumbou?

Počas kvalitnej zumba hodiny vám ani nenapadne pozrieť sa na hodinky v očakávaní konca lekcie. Tešíte sa z každého jedného pohybu a užívate si ho plnými dúškami. Rytmická hudba vytvára príjemnú, zábavnú a radosťou nabitú atmosféru. Počas cvičenia hádžete za hlavu všetky svoje problémy. Jednoducho „vypínate“. Existujete len vy, ladné pohyby vášho tela a zmyselná hudba.

Zumba je naozaj jedinečná. Osobnosť temperamentného a pozitívne naladeného zumba inštruktora celú atmosféru potrebne okorení. Dôležité je, aby sa počas lekcie striedali rôzne štýly zumby. Hodina s rovnakým alebo podobným štýlom hudby nie je originálnou zumba lekciou. Základom zumby je zmes prvkov Merengue, Salsy, Cumbie alebo Reggaettonu. Neskôr sa pridávajú náročnejšie rytmy, ktorými sú Samba, Calypso, Tango, Flamenco a ďalšie štýly.

Z inštruktora musí byť naplno cítiť zapálenie pre zumbu, ktoré je nákazlivé a prenáša sa na každého jedného účastníka. Každý zúčastnený by mal byť schopný podľa inštruktora vykonávať všetky zumba pohyby. Vysvetlenia a predvedenie jednotlivých krokov v rytme hudby by malo byť zrozumiteľné.

Tie správne vlastnosti inštruktora zumby

Zumba inštruktor je vlastne tréner, ktorý vedie skupinu ľudí a na základe toho by mal disponovať nasledujúcimi vlastnosťami:

  • PROFESIONALITA – na inštruktorovi zumby nie je vidieť osobné, rodinné prípadne drobné zdravotné problémy. Profesionalita sa prejavuje vysokou dávkou koncentrácie a veselej nálady, ktorá ku zumbe neodmysliteľne patrí.
  • Zumba je párty, ktorá si vyžaduje extrovertného inštruktora s potrebným SEBAVEDOMÍM a TEMPERAMENTOM, vodcovskými sklonmi, otvorenosťou, SPRÁVNOU MIEROU DOMINANCIE, vrodenou dobrosrdečnosťou a spoločenskosťou.
  • Dôležitá je ZODPOVEDNOSŤ, ktorá sa prejavuje perfektne odvedeným výkonom, ktorý je merateľný počtom spokojných účastníkov.
  • Inštruktor by mal vedieť kontrolovať svoje správanie, správne reagovať na prípadnú kritiku a zohľadňovať tipy, postrehy a návrhy uchádzačov.
  • Od inštruktora zumby sa očakáva primeraná dávka EMPATIE, ASERTIVITY a VNÍMAVOSTI.
  • Zumba hodiny plné zábavy sú výsledkom pracovitosti a trpezlivosti inštruktora zumby. Bez týchto osobných predpokladov si nadšených uchádzačov nájde len veľmi ťažko.
  • Osobné napredovanie zumba inštruktora a pokroky všetkých účastníkov sú výsledkom neustáleho vzdelávania i potrebnej dávky vynaliezavosti a fantázie inštruktora zumby. Niekedy sa hodiny zumby nezaobídu bez improvizácie. Schopnosť „vynájsť sa“ v nečakaných okamihoch je preto veľmi dôležitá.

Aká je moja zumba inštruktorka?

 Zumbe sa aktívne venujem jeden rok. Hoci som sa vždy pokladala za „tanečné drevo“, zumba ma presvedčila o opaku. Od samého začiatku ma chytila za srdce a nedám na ňu dopustiť. Veľkú zásluhu na tejto skutočnosti má moja zumba inštruktorka. Páči sa mi jej otvorený a kamarátsky prístup. Cvičenie je rozdelené na časti, po každej sekcii si navzájom zatlieskame.

Samozrejmosťou sú komentáre inštruktorky týkajúce sa pozitívneho myslenia alebo správnej životosprávy. Piesne sú sprevádzané temperamentnými výkrikmi, ktorými sa skvelo „ventilujeme“. Zumba inštruktorka má rozsiahle vedomosti o zdravom životnom štýle. Je ochotná pomôcť a poradiť. Pravidelne organizuje zumba maratóny, karnevaly a víkendové pobyty. V lete cvičíme na čerstvom vzduchu. Jednoducho to vie a skvelo sa hodí za zumba inštruktorku.

Aká je vaša inštruktorka zumby? Ste spokojní alebo by ste radi niečo zmenili?

Zdroj: Psychologický manuál pre trénerov vo vrcholovom športe, dostupné na www.volejbaldoprastav.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (11)

Diskusia k článku - Máte kvalitného inštruktora zumby?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Zvoľte stranu: 1-10 | 11-11
Fantaghiro
Fantaghiro
 11.11.2011 17:54

Ja hlavne nemam rada, ked sa robia masove hodiny v kulturakoch a skolach, kde clovek ani dobre nevidi na instruktorov, ktori si samozrejme ani vsetkych nestihaju vsimat, vsetko ide v style: hlavne, ze sa nejak hybete. Niekedy mi to pripada akoby sa zumba stala nastupnickou spartakiady.

 
lucia774
lucia774
 21.7.2011 19:19

Be Fit: Cory Everson Buď Fit z Ikaru,lae varujem,poriadne stará :)) neviem,či ju zoženieš :)

 
budayka
budayka
 21.7.2011 14:55

Absolutne suhlasim s kristina.ruzickova, vlastne si uplne vyjadrila moj nazor,aj pre mna ako instruktorku je to absolutne dolezite, aby baby neprehopsali a nesejkovali celu hodinu a nepodarene opakovali narocne choreografie, ale aby bol vidiet vysledok. A presne , treba sledovat frekvenciu srdca, aby sme neboli len vytrvalostne trenovane, ale nech palime aj nejake tie tuky :)) Ja mam za sebou dlhe roky trenovania a tancovania a myslela som si , ze ten kurz basic 1 mi uz nic neda, ale nastastie ho vedie jedna skvela instruktorka Daniela Cesnekova, ktora povedala vsetko potrebne, co uz kristina.ruzickova spominala a je to na kazdom instruktorovi, ci mu ide skutocne o pohyb, radost z tanca a dobre odvedenu pracu, alebo len nahananie hodin zumby pre zarobok.....a este k clanku....je velmi fajn, som rada, ze sama poznam niekolko kvalitnych zumbakov, ktori su opisani v texte, jedine, co by som dodala, ze cerstvy vzduch je sice fajn v lete, ale pozor na zumbovanie na betonovych plochach, nic horsie totiz pre svoje klby ani nemozeme urobit...zumbaaaa smajlik - 6

 
usmiata555
usmiata555
 21.7.2011 14:33

Ja si myslim ze by zumbu mali robit len ludia kt to vedia robit, z ktorych ide charizma a to co robia z lasky a ze ich to bavi a hlavne by sa podla mna mali vediet hybat aby dokazali kazdeho dostat do varu a aby dokazali pracovat s ludmi.... nemali by to robit ludia kt na to nemaju , lebo podla mna by si zumba mala zachovat to povodne ..... proste instruktori by mali byt ako kazdy v inom zamestnani a to tak ze robia svoju pracu dobre .....

 
Be Fit
Be Fit
 20.7.2011 20:01

lucia774: Luci, mozes mi povedat nazov knihy od Cory Everson co spominas? Rada by som si nieco dobre z tejto "cviciacej" oblasti precitala :) smajlik - 18 dakujem.

 
lucia774
lucia774
 20.7.2011 17:20

Musím súhlasiť s Kristínou! Som inštruktorkou dance aerobiku 13 rokov a zažila som aj s Tebou Kika fantastické dance chvíle. Momentálne som tiež ZUMBA inštruktorka a bolo to pre mňa už jednoduché :) skúsenosti,ktoré som nabrala počas rokov som zúročila ,ale zároveň nezaspala na vavrínoch ako sa hovorí! Neexistuje práca z ktorej budete roky ťažiť a nepriniesť nič nové! Každé stetnutie,workshop,školenie a certifikát Vám otvárajú cestu k vlastnej profesionalite! Cory Everson napísala vo svojej knihe a ja to rada používam:"Vytvorte najgeniálnejsiu verziu samej seba!"...a ak je ešte aj profesionálna verzia...:) mňam :) apropo..."šejky" sú absolútne zdravotne nevyhovujúcim prvkom..osviežiť hodinu...áno! ale tam by to malo skončiť! Baby pozor na svojích klientov,už sa stalo,že zažalovali trénera za ublíženie! Berte to na vedomie!

 
Daša
Daša
 20.7.2011 16:17

Som rada,že patrím do tej skupiny "happy",čo majú inštruktorku ,ktorá má všetky tie správne spomenuté vlastnosti,ako sme si mohli prečítať.Je to Petra Kosíková a zumbovať s ňou a pritom sa dobre vyblázniť a odreagovať od denno -denných stresov môžete v Skalici.Ak ste z blízkeho okolia a prídete na jej hodinu ,garantujem vám,že prídete ZAS a ZAS :-D.Peti,ďakujemeee :-)smajlik - 17

 
Dance4U
Dance4U
 20.7.2011 9:25

kristina.ruzickova: S tym vzdelavanim, to mas pravdu. Ja uz roky navstevujem rozne hodiny aerobicu a inych sportovych stylov, podla toho na co mam v danom obdobi chut. A priznam sa ze aj ked tu toho mame vela (myslim v BA), tak najst kvalitne fitko, kde su aj kvalitni instruktori, to je hotove umenie. Viacero z nich si mysli, ze abslvovanim jedneho kurzu vedia precvicovatc a staci to.....potom to tak aj vyzera...smajlik - 2

 
kristina.ruzickova
kristina.ruzickova
 19.7.2011 17:56

škoda, že v článku nie je spomenuté,že kvalitný inštruktor by mal mať určite znalosti z anatómie a znalosti o tepových frekvenciách, to znamená, že okrem toho jedného zumba školenia sa aj pravidelne ďalej vzdeláva, má minimálne základný kurz aerobicu a tým pádom všetky tieto "detaily ovláda " ...chodí na kongresy , školenia workshopy a sleduje trendy...nemyslím však :-) tie módne :-) hihihi....Kvalitný inštruktor ktorý vedie lekcie pre ľudí nešejkuje celú hodinu, ale zapája a aktivizuje hlavné svalové skupiny...Žiaľ myslím, že vôčšina zumba inštruktorov školením zumba basic 1 skončí.

 
Smolka
Smolka
 14.7.2011 17:04

Tak ja som sa stretla len so samymi katastrofami. :( ale to som uz pisala v diskusii.

 

Zvoľte stranu: 1-10 | 11-11