Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Kurkuma - superpotravina s protizápalovými účinkami

Jana Šimkovičová

Kto sa zdravo stravuje a varí, určite pozná kurkumu. Toto korenie indického pôvodu odporúčajú zaradiť do stravy odborníci na zdravú výživu, ako aj mnohí lekári či alternatívni liečitelia. Čo je na kurkume také zdravé, zaujímalo aj nás.

Kurkuma ako superpotravina s protizápalovými účinkami
3. JAN 2013

Keď som študovala jednu z kníh doktora Igora Bukovského, známeho slovenského odborníka na zdravú výživu, všimla som si, že kurkumu uvádza aj pri detských receptoch. Odporúča toto korenie do jedál pre deti vo veku od dvoch a troch rokov. Spomínam si, že v jednej z mnohých debát s jednou známou, ktorá v poslednej dobe vyhľadávala pomoc viacerých povedzme liečiteľov došla reč aj na kurkumu. Spolu so zázvorom jej túto potravinu alebo prísadu odporúčali zaradiť do jedálnička, ak chce odstrániť určité zdravotné problémy.

Priznám sa, že dovtedy som kurkume neprisudzovala nejaký veľký význam. Ale určite poznáte ten pocit, keď sa vám zrazu niečo začne objavovať v živote a vy to nepoznáte. Zvedavosť mi nedovolila nezistiť, prečo je kurkuma tak ospevovaná.

Pár pikošiek o kurkume na úvod

 

Mnoho stáročí sa kurkuma používala aj ako liek a farbivo. Pripisujú sa jej magické vlastnosti, preto ju na Východe ľudia nosia na ochranu proti zlým duchom. V krajinách východnej Ázie je považovaná za starodávne perzské korenie, ktoré sa používalo pri uctievaní slnka.

Ako ju spoznať

 

Pre tých, ktorí sa s kurkumou ešte nestretli. Kurkuma má jasne žltú až oranžovú farbu, ktorú vytvára žlté farbivo kurkumín. Je mierne aromatická, vonia trochu korenisto, ale sviežo zároveň. Farbou sa podobá na šafrán, preto sa dodnes používa ako lacná náhrada šafránu. Aj preto o nej môžete počuť ako o indickom šafráne.

Už sme si zvykli, že väčšina „zázračných“ potravín a korenín pochádza z Indie. Inak to nie je ani v prípade kurkumy. Už viac ako 4000 rokov sa pestuje v Indii, ale aj Číne a na Strednom výchove. Ajurvéda ju pozná a používa od nepamäti.

Kurkuma, ktorá každý zápal zdolá

Vedci aj lekári sa zhodujú, že kurkuma má protirakovinové účinky, podporuje činnosť pečene a je silný antioxidant bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Aj súčasný moderný výskum účinkov kurkumínu sa zamieriava na výrazné antioxidančné a protizápalové účinky.

Ak vás trápi nejaký zápal v tele, rozhodne ho nepodceňujte. Dnes sa vie, že zápal je súčasťou a ovplyvňuje mnohé ďalšie choroby ako sú srdcové ochorenia, diabetes, obezita, rakovina alebo Alzheimerova choroba. Nehovoriac o zjavnejších ochoreniach ako artritída, alergia alebo astma. Čím viac prirodzených látok s protizápalovým účinkom v strave máme, tým lepšie. Kurkuma sa na to presne hodí. Napríklad v Indii, odkiaľ pochádza 94% kurkumy sa používa na úľavu pri artritíde.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kurkuma - superpotravina s protizápalovými účinkami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.