Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Kundalini joga: Prebuďte svoju spiacu energiu

Svetlana Durčáková

Joga je mnohoraká disciplína a aj po rokoch záujmu dokáže stále prekvapiť. Jedným z druhov jogy, ktorý je u nás takmer neznámy, je kundalini joga. Ak vás na prvý pohľad neodradia cvičitelia odetí v bielej farbe s bielymi pokrývkami na hlave alebo neobvyklé pohyby a spev mantier, máte šancu precítiť nezvyčajný príliv energie. To aspoň sľubujú prívrženci tohto vraj najpôvodnejšieho druhu jogy.

Kundalini joga: prebuďte svoju spiacu energiu
19. MAR 2013

Ako sa kundalini joga dostala na západ

Kundalini joga je neodlučiteľne spojená s guruom známym pod menom Yogi Bhajan. Tento vzdelaný sikh (sikhizmus – jedno z indických náboženstiev) sa už vo veku 16 rokov stal majstrom kundalini jogy. V roku 1968 emigroval do Kanady. Pomerne rýchlo tam vybudoval viacero jogových centier a dostal sa do pozornosti médií. V tom istom roku šiel navštíviť priateľa do Los Angeles a už tam aj zostal. Kalifornia v roku 1968, deti kvetov, atmosféra slobody a lásky, ľudia prahnúci po všetkom novom a duchovnom z východu. Viete si predstaviť lepší čas na získavanie verných nasledovníkov? Yogi Bhajan sa skrátka ocitol v správnom čase na správnom mieste. Tak sa začala jeho “kariéra” gurua. Za pozornosť tiež stojí, že jeho život vzbudzoval kontroverzie, ktoré kvôli značnému dedičstvu neutíchli ani po jeho smrti v roku 2004.


V čom je kundalini joga iná

Hoci takmer všetky druhy jogy hovoria o spojení medzi telom a dušou, o prúdení energie a o očiste na všetkých úrovniach, v kundalini joge sú tieto prvky ešte výraznejšie. Hlavným cieľom kundalini jogy je prebudiť plný potenciál vedomia v jednotlivcovi. Preto je tiež známa pod názvom Joga vedomia. To sa dosiahne tým, že sa uvoľní a usmerní prúd energie, ktorá preteká energetickými centrami pozdĺž chrbtice. V praxi to znamená, že sa vykonávajú špeciálne cvičenia (krije), dýchacie techniky, meditácie a spievajú sa mantry. Kundalini joga pritom vôbec nemusí byť extra fyzicky náročná. Zvládnu ju teda bez problémov aj začiatočníci alebo menej zdatní ľudia.

 

kundalini joga


V čom vám môže kundalini joga pomôcť

Učitelia a priaznivci kundalini jogy spomínajú viacero pozitívnych efektov. Na fyzickej úrovni sa prejavia celkovým zvýšením sily, flexibility alebo napr. aj zlepšením trávenia a imunity. Keďže kundalini energia prúdi pozdĺž chrbtice, cvičenia sú zamerané predovšetkým na túto časť tela. Ešte výraznejšie by mali byť účinky na psychiku, ktoré sa vraj prejavia takmer okamžite. Prichádza pocit šťastia, lásky k sebe aj k iným, vyrovnanosť. Pri pravidelnom cvičení, ktoré si vyžaduje každý druh jogy, môžete potom pocítiť účinky i na duchovnej úrovni v podobe spojenia s vesmírnym vedomím.


Nie každému musí vyhovovať

Pre objektívnosť treba dodať, že tento štýl jogy nenadchne každého. Niektoré výčitky sa týkajú komercie, ktorá je s ňou spojená. Yogi Bhajan totiž svojich žiakov otvorene povzbudzoval k podnikaniu a sám im bol pritom poradcom. Okolo kundalini jogy sa tiež vytvorila silná komunita prívržencov, preto ju niektorí označujú až za kult. Prispieva k tomu už aj spomínaný biely odev odporúčaný pri cvičení (biela je tradične farbou meditácie) alebo turbany, ktoré nosia niektorí cvičitelia. Či ide o skutočnosť alebo len o predsudky a nedôveru voči niečomu inému a nezvyčajnému, to si nedovoľujeme objektívne posúdiť.


Kde si môžete kundalini jogu vyskúšať

Hoci sa u nás tento druh jogy takmer vôbec necvičí, z času na čas sa vyskytne príležitosť vyskúšať si kundalini jogu aj na Slovensku. Najbližšie sa uskutoční seminár s certifikovanými českými lektormi v Bratislave 23. a 24. marca 2013. Celý seminár bude pozostávať z troch blokov zameraných na zbavenie sa svojho negatívneho ega, posilenenie vlastnej intuície a nadobudnutia rovnováhy ako kľúča k vlastnému šťastiu. Zadarmo si môžete vyskúšať aj tradičné ranné cvičenie – sadhanu. Viac informácií o seminári nájdete na stránke www.jogavmeste.sk/kundalini

 

Autor: Svetlana Durčáková, Joga v meste

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kundalini joga: Prebuďte svoju spiacu energiu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.