Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Joga ako životný štýl

Mia

Chceli by ste zdravý a harmonický život? Joga ponúka životný štýl, ktorého súčasťou je zdravé stravovanie, pozitívne myslenie a utužovanie tela a duše.

http://foter.com/f/photo/5729621053/1c4fdbe692/
21. JAN 2011

Joga. Slovo, s ktorým sa v súčastnosti stále častejšie stretávame v programoch fitness centier. Čoraz častejšie ho počúvame aj od našich známych a priateľov. Čo si zvyčajne pri joge vybavíme? Možno ďalekú Indiu, pokojné vysedávanie, prípadne aj krkolomné cvičenie. Ale čo v skutočnosti ukrývajú tieto štyri písmena?

Joga je ucelený systém, životný štýl, spôsob života, ktorého súčasťou je zdravé stravovanie, myslenie a utužovanie tela a duše. Konečným cieľom je dosiahnutie večného šťastia a múdrosti. Samotné slovo joga pochádza zo sanskrtu a znamená "spájať", "zjednocovať", "splývať". Pôsobí na jednotu tela, duše a intelektu. Človeka, ktorý ju cvičí a praktizuje vedie k vyšším dimenziám tým, že usmerňuje jeho city, ego a túžby a získava nadvládu nad telom.

Korene jogy

Korene jogy siahajú asi 5000 rokov do minulosti na územie starej Indie, kde jej základy položila kultúra nazývaná Indus - Sarasvati. Neskôr zdokonalili a rozvinuli jogu védickí kňazi, ktorí svoju teóriu, ale i praktické uplatňovanie jogy zdokumentovali písomne. Zbierkou týchto dokumentov sú Upanišady, rozsiahly súbor obsahujúci viac než 200 dielov. Najznámejšia, najviac cenená a najváženejšia je Bhagavadgíta, vytvorená okolo roku 500 pred naším letopočtom.

Ďalším dielom, ktoré stojí za zmienku sú Patandžaligo joga sútry z 2.storočia nášho letopočtu, ktoré popisujú a podrobne rozpracúvavajú cestu tzv. kráľovskej alebo rádža jogy. Kráľovská joga je tým odvetvím, ktoré je u nás spravidla najznámejšie. Patandžali rozdelil praktizovanie jogy na 8 odvetví, vytvoril v joge systém, čím položil základy dnešnej jogy.

Smery jogy

V rámci jogy sa vytvorili štyri hlavné prúdy a viacero ďalších menších smerov (napríklad krija, mantra, kundalini, purna, tibetská joga...). Ich právo na existenciu je dané tým, že my, ľudia nie sme rovnakí, takže ani najlepšia cesta služiaca našemu rozvoju nemôže byť rovnaká. Karma joga je cestou aktivity, kde je človek schopný sa rozvíjať a postupovať smerom k cieľu jogy tým, že nežistne poskytuje druhým svoju prácu, svojou činnosťou pomáha ostatným ľuďom, najmä tým, ktorí to najviac potrebujú.

Bhakti joga je jogou oddanosti, ktorej prívrženci ponúkajú všetku svoju činnosť, myslenie a celú svoju lásku určitej vyššej bytosti v nádeji, že láska, ktorú k tejto bytosti cíti, ich očistí. Gjána joga je filozofická cestou a jej stúpenci sa dostávajú ku konečnému cieľu pomocou štúdia, čítania a prostredníctvom vlastných skúseností.

A potom tu máme už zmieňovanú rádža jogu, nazývanú tiež "kráľovská cesta", pre ktorú je typické precvičovanie sebakázne. V rámci tohto prúdu sa rozlišuje osem rôznych odvetví a iba jedným z viacerých prvkov tejto jogy sú asány, t.j.telesné cvičenia. Keď teda "cvičíme jogu" osvojujeme si vlastne iba malý výsek celého systému. K rádža joge patrí ešte jáma (sebaovládanie), nijáma (kázeň), pranajáma (dychové cvičenie), pratjáhára (odputávanie zmyslov), dháraná (sústredenie), dhjána (meditácia) a samádhi (dokonalé naplnenie).

Životný štýl s jogou

Pre dnešného človeka predstavuje joga životný štýl, pomocou ktorého sa mu otvára možnosť žiť zdravý a harmonický život. Má vynikajúce účinky v oblasti uchovávania zdravia, nabíja nás energiou, dodáva telu silu a pružnosť. Pozitívne pôsobí na krvný obeh, dych a látkovú výmenu. Ponúka možnosť ako zachovať telo zdravšie, mladšie a odolnejšie. A zároveň pomáha pri chudnutí a formováni postavy. Joga hraje významnú rolu predovšetkým v prevencii chorôb, ale takisto znamená účinnú pomoc aj pri liečbe už vzniknutých problémov. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (4)

Diskusia k článku - Joga ako životný štýl

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

kacenda
kacenda
 19.12.2017 19:15

jóga ako životný štýl učarovala aj mne. Na jednej strane perfektne precvičím celé telo a spevním svalstvo a potom mám pocit že som štíhlejšia s každým cvičením :) a na druhej strane to vyzerá perfektne -krásne legíny a čelenky, štýlové podložky jogamatky od floppy či už candy alebo tie komiksove

 
Sagan
Sagan
 13.6.2011 8:43

Cvičím Jogu v dennom živote už niekoľko rokov, na joge sa nenudím... Joga je SUPER!!!...ale k tomuto poznaniu musíte dospieť sami.Pawan

 
Mia
Mia
 26.1.2011 17:46

Dance4U: Jogu musis jednoducho vyskusat a uvidis ci ti sadnem. Ked si akcny typ, tak odporucam power jogu. Tam sa urcite nudit nebudes a dost sa zapotis. NIe je to lazo plazo :)

 
Dance4U
Dance4U
 26.1.2011 17:28

Harnonicky a zdravy zivot by sa hodil v tejto stresovej dobe. Rozmyslam, ci je joga pre mna. Vzdy som inklinovala skor k akcnym veciam ako tanec a aerobic. Asi by som sa na joge nudila..