Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Darujte deťom psa, začnú sa hýbať

Adela Jasenovcova

Pes je najobľúbenejšie domáce zviera. Číslo jedna je aj u detí. Citlivé a múdre zviera, schopné hlbokého vzťahu s ľuďmi, obzvlášť s deťmi.

Darujte deťom psa, začnú sa hýbať
Zdroj: Archív Adely Jasenovcovej
12. DEC 2017

V mnohých domácnostiach sa milovaný štvornohý priateľ stal takmer plnohodnotným členom rodiny. Ako je to u vás? Ste v situácii, že psíka ešte nemáte, ale vaše deti šteniatko spomínajú pred každým sviatkom ako najväčšie prianie? Uvažujete o tom, že psíka odsúhlasíte? Potom stojíte pred významným rozhodnutím.

Prirodzená kanisterapia

Medzi psom a dospelým majiteľom môže vzniknúť silné puto, ale v prípade detí je tento vzťah omnoho intenzívnejší a silnejší. Deti si svojho psíka idealizujú, prisudzujú mu vlastnosti ľudí. Očakávania, ktoré deti do psíka ako kamaráta vkladajú, sú často odrazom ich vzťahu s rodičmi a okolím.

Nemecký psychológ Reinhold Bergler uskutočnil rozsiahly prieskum medzi tromi stovkami detí prvého stupňa základnej školy s cieľom zistiť, čo si deti na svojich psoch najviac vážia. Zistil, že psi majú v očiach detí všetky dôležité cnosti a atribúty, ktoré by mali mať ich rodičia alebo dospelí všeobecne, ale často nemajú. V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté niektoré zaujímavé výsledky jeho výskumu:

Keď sa vrátim zo školy, môj pes ma víta a raduje sa.

98 %

Robí mi veľkú radosť hrať sa so svojím psíkom.

96 %

So svojím psom mám veľa krásnych a veselých zážitkov.

95 %

Vždy sa veľmi teším na svojho psa, pretože viem, že on sa na mňa teší tiež.

95 %

Svojmu psovi môžem povedať všetko.

87 %

Môj pes je tu pre mňa vždy.

86 %

Keď je môj pes so mnou, necítim sa sám.

84 %

Môj pes ma vždy vypočuje.

81 %

Pes nemôže byť taký zlý ako človek.

77 %

Keď je so mnou môj pes, cítim sa bezpečne a nemám strach.

76 %

Môj pes ma uteší, keď som smutný, alebo mám starosti.

74 %

So svojím psom sa cítim byť silný.

70 %

 

Samozrejme, je nutné počítať s tým, že aj psi sa tiež na dieťa budú pozerať inak. Nepríjemným faktom je, že malé deti môžu vo veľkých či stredne veľkých psoch vyvolávať lovecké inštinkty, malé psy ich zasa môžu vnímať ako ohrozenie. Trénované psy však nezvyknú na dieťa zaútočiť, aspoň dovtedy, kým nejde o sebaobranu. Aj napriek tomu je absolútne nevyhnutné mať dieťa a psa neustále pod dozorom.

Mať dostatok času

Ak sa psíkovi majiteľ dostatočne venuje, zabezpečí mu dosť pohybu, zvieraťu je vcelku jedno, kde relaxuje. Či je to v dvojizbovom byte, alebo v dome s 30 árovou záhradou. V každom meste má byť priestor, kde sa môže štvornohý miláčik dosýta vyšantiť a vy spolu s ním.

Pes je vynikajúci spoločník pre bežcov. Samozrejme, len nebehať po tvrdom povrchu, na to psi nemajú pohybový aparát. Pes sa do istej miery prispôsobí životnému štýlu svojich pánov a rozhýbe celú rodinu. Deti budú viac na čerstvom vzduchu a ako rodina budete mať spolu omnoho viac zážitkov v prírode.

Aktívne plemeno = veľa pohybu pre deti

Príkladom psa, ktorý rozpohybuje celú rodinu, je maďarský stavač, nazývaný tiež vyžla. Je to nesmierne temperamentné plemeno. Sú to tie stredne veľké žemľovo-hnedé psíky, ktoré sa vonku nezastavia ani na chvíľu, neprestajne behajú, skáču, ňuchajú. Aktivita je ich druhé meno, agresivite ich vraj nie je možné ani naučiť.

A predsa väčšina vyžiel žije so svojimi majiteľmi v bytoch. Toto kedysi poľovnícke plemeno sa pre svoju mimoriadne veselú a priateľskú povahu stáva obľúbenou spoločenskou rasou, mnoho ich v našich končinách uvidíte pobehovať a vystrájať na mestských trávnikoch a psích výbehoch. Aj keď nechodia do lesov hľadať zver, predsa vyzerajú títo psi šťastní a väčšinou sú vo vynikajúcej kondícii.

Psa by si mali v záujme všetkých zúčastnených zaobstarávať iba tí, ktorí vedia a akceptujú fakt, že pes je spoločenský tvor, svorkové zviera. Tí, podľa ktorých pes patrí do búdy niekam do kúta dedinského dvora, by nemali chovať azda ani rybičky. Pes skrátka potrebuje spoločnosť. Pes je inteligentný tvor a niektoré vraj rozumejú až dvesto ľudským slovám.

Labrador či bígel?

Každý pes má svoju povahu, práve tak ako ľudia. Ak uvažujete o psovi ku deťom, poraďte sa s odborníkom o vhodnosti toho ktorého plemena. So psíkmi je to ako s nami, ľuďmi, niektorí sú veselí, pokojní, iní zasa reagujú nervóznejšie a nie vždy rozoznajú dobrý úmysel, aj snahu pohladkať si môžu vysvetliť nesprávne.

Niektorí psi sa všetko, čo potrebujú vedieť naučiť takmer sami, ďalší musia na cvičisko a poriadne trénovať. Práve v tejto súvislosti je potrebné si premyslieť, či si zaobstaráte psíka z útulku, alebo od dobrého chovateľa. Nie pri každom psíkovi je známa jeho história, jeho zážitky môžu byť rôzne a tak aj jeho chovanie môže byť menej predvídateľné. V každom prípade však zladenie psíka a človeka v byte aj dome je úplne prirodzené a obohatí rodinný život.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Darujte deťom psa, začnú sa hýbať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.