Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Aj ja chcem cvičiť aerobik ako ty, mami!

Mirka

Už aj naše školy sa už začali zaoberať tým, ako deti viac motivovať k pohybu. Možno by mohli začať s detským aerobicom.

Detský aerobik
28. JUL 2011

Prekvapilo vás vaše dieťa touto alebo podobnou požiadavkou? Splňte mu ju! Tešte sa z toho, že si už v detstve uvedomuje prospešnosť pohybu. Navyše existuje veľká pravdepodobnosť, že bude športovým aktivitám verné po celý svoj život. Buďte hrdí na to, že z vášho drobca vyrastie človek milujúci šport a pohybové aktivity. Naopak, ak vaša ratolesť odmieta akýkoľvek pohyb, skúste ho namotivovať detským erobikom.

European Centre for Disease Prevention and Control vyjadruje stanovisko, že zdravé dieťa potrebuje aspoň hodinu pohybu každučký jeden deň. Štatistiky udávajú hrozivé čísla vyjadrujúce počet detí trpiacich nadváhou až obezitou. Môžu za to stravovacie návyky a sedavý spôsob života. Kamarát menom „pohyb“ je v dnešnej dobe pre deti nezaujímavý. Nahradila ho televízia, počítač a videohry. Preto je veľmi dôležité motivovať detí k pohybu už v útlom veku. Vhodnými aktivitami sú tanec, beh, bicyklovanie, korčuľovanie, rýchla chôdza, loptové hry a samozrejme detský aerobik.

Detský aerobik je pre deti zaujímavejší, pretože lekcie detského aerobiku prinášajú neustále nové a zábavné prvky. Deti sa nikdy nenudia. Aerobik pre deti je prospešný ako prevencia rozličných chorôb, nadváhy a obezity. Je to úžasná zábava! Navyše pozitívne rozvíja sociálne vzťahy a pomáha budovať sebadôveru.

Z čoho pozostáva detský aerobik?

Už samotný názov veľa napovedá o tom, ako detský aerobik v praxi vyzerá. Aerobik pre deti vznikol prispôsobením, ale aj obohatením aerobiku pre dospelých, tým najmenším – deťom. Deti na hodinách cvičia cviky prispôsobené ich veku a pohybovým schopnostiam.

Tréning je hrou, ktorá prebieha za sprievodu starostlivo vybranej hudby. Hudba zohráva pri cvičení veľmi dôležitú úlohu. Najmenší vnímajú jednotlivé tóny a rytmus hudobných skladieb. Vykonávajú cielené pohyby prevzaté z „dospeláckeho“ aerobiku, gymnastiky alebo tanca, ktoré prispôsobujú tónom a rytmu hudobných skladieb. Vyučujú sa tu základné kroky pomocou riekaniek a hier, ide o rytmickú gymnastiku.

Detský aerobik je super! Prečo?

Pozitívne účinky detského aerobiku možno zhrnúť do dvoch hlavných kategórií. Zahŕňa v sebe pestré spektrum kladných účinkov na fyzickú a psychickú stránku dieťaťa.

Fyzická stránka v sebe zahŕňa nasledovné pozitíva:

 • zvyšuje vytrvalosť, koordináciu, silu a celkovú pohyblivosť dieťaťa,
 • detský aerobik je aeróbnou aktivitou, ktorá zlepšuje okysličenie organizmu, posilňuje srdiečko, zlepšuje metabolizmus s uvoľňuje hormóny šťastia,
 • zlepšuje celkové držanie tela,
 • pozitívne vplýva na krvný tlak,
 • je prevenciou proti osteoporóze, cukrovke a ďalším civilizačným ochoreniam.

 

Psychologické aspekty detského erobiku:

 • podieľa sa na budovaní zdravého sebavedomia, u detí s nízkym sebavedomím nastáva pozitívne zvýšenie hodnotenia samého seba,
 • bojuje proti stresu, podráždenosti, zlej nálade a únave,
 • cvičenie je zábavné a inšpirujúce,
 • pomáha nadväzovať vzťahy s ďalšími deťmi a rozvíja komunikačné schopnosti,
 • postupné ovládanie základných a náročnejších krokov aerobiku za sprievodu hudby až po náročné choreografie pozitívne ovplyvňuje schopnosti a zručnosti dieťaťa,
 • vnímanie hudobných prvkov a ich zladenie s krokmi detského aerobiku sú dôležité pre celkový rozvoj detí.

 

Milí čitatelia, podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti s cvičením detského aerobiku u vašich detí. Ako sa vám podarilo motivovať malých nezbedníkov k športu?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj ja chcem cvičiť aerobik ako ty, mami!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.