TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Semiačka sú stále in. Dáte si chia, konopné či sezamové?

Semiačka sa hodia do obilninovej kaše, lahodného smoothie alebo na posypanie doma upečených sušienok.

Semiačka sú stále in. Dáte si chia, konopné či sezamové?
16. JUN 2016

Hoci sú semiačka drobné, z nutričného hľadiska majú pre zdravie obrovský význam – sú zásobárňou prospešných nenasýtených mastných kyselín, proteínov, stopových prvkov i vitamínov. Vďaka nim môže byť jedálny lístok pestrejší a zdravší. Ktoré sa oplatí konzumovať? 

Chia semiačka

Chia semiačka sú prospešné z viacerých dôvodov. Jedným z nich je bohatý obsah vlákniny, ktorá tvorí až 34 % obsahu všetkých makroživín. Obsahujú rozpustnú i nerozpustnú vlákninu. Obsah bielkovín je okolo 20 %, avšak nepatria medzi zdroje kompletných proteínov, pretože obsahujú málo lyzínu. Tukov je okolo 30 %. Z nich dominujú hlavne omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V chia semiačkach sa nachádza aj vitamín E, vápnik, železo a horčík. Semiačka šalvie hispánskej sú teda prospešné pre trávenie, výborne zasýtia, majú pozitívny vplyv na fungovanie metabolizmu a antioxidačné účinky.

Tipy na použitie

Chia semiačka vo vode napučia a niekoľkokrát zväčšia svoj objem. Z tohto dôvodu sa hodia aj na prípravu pudingov. Bežne ich možno pridať do cereálií, jogurtov, tvarohu, ovocných alebo zeleninových šalátov.

Konopné semiačka

Prednosťou konopných semiačok je ľahká stráviteľnosť a zastúpenie všetkých esenciálnych aminokyselín, ktoré si naše telo nevie vyrobiť samo a musia byť prijaté stravou. Ďalším benefitom je zastúpenie omega-3 a omega-6 tukov vo vhodnom pomere, pretože v našej strave výrazne dominujú omega-6 nenasýtené mastné kyseliny, čo môže viesť k zdravotným problémom. Z tohto dôvodu treba v jedálničku preferovať viac zdrojov omega-3 tukov. Pozitívom je aj obsah minerálov, a to najmä železa, horčíka a vápnika. Semiačka konope sú veľmi prospešné pre bežných ľudí a tiež športovcov – proteíny sú kľúčové pre budovanie svalovej hmoty, železo je prevenciou anémie, horčík eliminuje vznik kŕčov a vápnik je zodpovedný za silné kosti.

Tipy na použitie

Konopné semiačka majú príjemnú chuť, ktorá sa hodí do šalátov, polievok i ovsených vločiek. Možno ich chrumkať len tak, napríklad v kombinácii s píniovými alebo slnečnicovými semiačkami.

Sezamové semienka

Sezamové semiačka sú v zdravej výžive trochu opomínané, pretože v porovnaní s nimi existujú výživnejšie semená, ale to neznamená, že by sme ich nemali jesť. Sezam má jedinečnú chuť a je skvelou posýpkou na rozličné slané pochúťky. Ak použijete jednu polievkovú lyžicu, čo je zhruba 9 g sezamových semiačok, do organizmu doplníte nasledovné  látky – 4 g tukov, 1 g vlákniny, 1 g sacharidov, 2 g proteínov. Z vitamínov sú zastúpené hlavne B vitamíny. Z minerálov meď, mangán, horčík, fosfor, vápnik, železo a v menšom množstve aj ďalšie.

Tipy na použitie

Ak máte možnosť, používajte čierny sezam, u ktorého sa predpokladá vyššia antioxidačná aktivita. Sezamové semiačka môžete použiť nielen ako posýpku na pečivo či šalát, ale dochutiť nimi aj restovanú zeleninu, zemiaky či grilovaného lososa.

zdravedesiate 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 informácie o vláknine, ktoré vám pomôžu k schudnutiu3 informácie o vláknine, ktoré vám pomôžu k schudnutiu

Dostatok vlákniny v strave zabraňuje prejedaniu, maškrteniu, tráviacim problémom, a dokonca i vzniku infarktu a mŕtvice. 

 

3 zásady, ktoré nedodržiavajú športujúce ženy v stravovaní3 zásady, ktoré športujúce ženy nedodržiavajú v stravovaní

Výživový poradca upozorňuje na tri hlavné aspekty zdravého jedálnička športujúcej ženy. 

 

7 tipov, ako mať dosť energie a predísť únave7 tipov, ako mať dosť energie a predísť únave

Nedostatok energie je často signálom toho, že v našom životnom štýle treba niečo zmeniť. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Semiačka sú stále in. Dáte si chia, konopné či sezamové?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.