TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Pomáha beh schudnúť? Ako na to

redakcia

Pri pomyslení na športové aktivity, ktoré pomáhajú chudnúť, napadne mnohým ľuďom ako prvé behanie. A je to celkom oprávnene – beh je skutočne jeden z najefektívnejších spôsobov straty hmotnosti. Zároveň to je jeden z najpopulárnejších a najstarších športov, ktorý má množstvo ďalších zdravotných benefitov.

Pomáha beh schudnúť? Ako na to
Zdroj: Stock.Adobe.com
31. MAR 2021

Ak sa snažíte schudnúť, vašim cieľom by malo byť spáliť viac kalórií, ako za deň prijmete. V tomto dokáže pravidelné behanie významne pomôcť. Beh je náročná fyzická aktivita, ktorá spaľuje viac kalórií ako mnohé iné športy. Vďaka tomu je ideálny aj pre ľudí, ktorí sú zaneprázdnení a potrebujú spáliť veľa kalórií za kratší čas.

Beh a kalórie

60-kilový človek spáli za minútu behu v priemere 13,2 kalórií. Pre porovnanie, pri plávaní spáli 9 kalórií a pri bicyklovaní 6,4 kalórií. Počas behania sa pohybujete vo vysokej tepovej frekvencii a zapájate množstvo svalov. Okrem svalov na nohách precvičujete aj stred tela a dokonca aj ruky – pri vyvažovaní hmotnosti. Navyše, vysoko-intenzívne tréningy ako behanie spaľujú kalórie až 48 hodín po cvičení, keď sa svaly zotavujú.

Vedecké štúdie dokazujú, že intenzívne behanie dokáže znížiť aj vašu chuť do jedla. Možno ste aj sami postrehli, že tesne po cvičení nemáte chuť jesť. Je to kvôli tomu, že aktivita potláča tvorbu hormónov zodpovedných za pocit hladu. Okrem vyššieho výdaja energie tak zároveň aj menej energie prijmete, vďaka čomu sa vám podarí schudnúť.

Behanie má však omnoho viac benefitov, ako len samotné chudnutie. Pravidelné behanie posilňuje imunitný systém a pomáha telu lepšie bojovať s chorobami. Posilňuje vaše svaly, znižuje riziko infarktu aj kardiovaskulárnych chorôb. Beh pomáha aj po psychickej stránke – je dokázané, že zlepšuje náladu a pomáha bojovať so stresom.

Ako začať behať?

Na behu je krásne to, že na rozdiel od niektorých iných aktivít naň nepotrebujete drahú výbavu, posilňovňu, ani trénera – aj keď ten vám dokáže pomôcť a ak máte možnosť, oslovte ho, najmä v začiatkoch.

Pri behu si vystačíte s pohodlným športovým oblečením a športovými teniskami. Behať môžete kdekoľvek – cez mesto, v lese alebo na bežeckej dráhe. Vyskúšajte behať na rôznych miestach a zistíte, ktoré vám vyhovuje najviac.

Pre začiatok si dajte cieľ behať 3 – 4 krát za týždeň. Jeden tréning môže trvať 30 - 40 minút. Nezabúdajte na rozcvičku, ktorá pozostáva zo strečingu a krátkeho zahriatia napríklad rýchlou chôdzou. Následne môžete začať behať vo vyššom tempe. Pripravíte tak telo na fyzickú aktivitu a predídete zraneniam. Na konci každého bežeckého tréningu si dajte päťminútovú chôdzu s postupne klesajúcou rýchlosťou.

Spočiatku si nerobte ťažkú hlavu zo zložitých tréningov. Najdôležitejšie je vybudovať si návyk a pravidelnosť vo vašom behaní. Hlavným cieľom by malo byť vybudovať výdrž a postupne zvyšovať vzdialenosť, ktorú dokážete odbehnúť. Zložitejšie tréningové plány a prácu s rýchlosťou môžete zaradiť neskôr, keď budete dostatočne sebavedomí a budete sa chcieť posunúť na vyššiu úroveň.

Pridajte sa k nám do Supershape Bežeckej výzvy, kde vás vďaka vedeným tréningovým plánom naučíme behať správne, tak aby vás to bavilo a zároveň ste videli aj výsledky. Tiež vám k tomu dáme aj chutné a výživné jedálničky, vďaka ktorým maximalizujete váš progres. Zapojte sa do našej Bežeckej výzvy pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. Povedieme vás v nej krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu. Pripojte sa k nám ešte dnes!

Bežecká výzva 2023

Zdroje použitých informácií:

Healthline: Running Everyday
Healthline: Running for Weight Loss
Prevention.com
Healthline: Running Burn Calories
Betterhealth.vic.gov.au

Prečítajte si tiež:
Ako behať, keď chcem schudnúť


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pomáha beh schudnúť? Ako na to

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.