TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Behať ráno s prázdnym žalúdkom, alebo nie?

Mirka

Názory na konzumáciu jedla pred ranným behom sú rôzne. Aj tu však platí, že nič nie je iba čierne alebo biele. 

Behať ráno s prázdnym žalúdkom, alebo nie?
1. APR 2015

Ak patríte k zástancom ranného behu, možno riešite dilemu, či je potrebné sa pred tým najesť, alebo behať nalačno. Odpoveď nie je jednoznačná, pretože to závisí od viacerých faktorov a hlavne je to individuálne. Niekto nemá s behaním nalačno absolútne žiadny problém, ďalší bojuje s nedostatkom energie.

Zaujímavé sú aj stanoviská odbornej verejnosti. Jedna časť tvrdí, že behom nalačno podporíte spaľovanie tukov (po nočnom odpočinku nemá telo k dispozícii glykogén, teda musí spaľovať tuk) a rýchlejšie schudnete. Druhá je toho názoru, že beh nalačno spomaľuje metabolizmus, vedie k strate svalovej hmoty a zvyšuje sa riziko úrazu. Čím sa teda riadiť?  Aj v tomto prípade je najlepšie počúvať svoje telo a rešpektovať jeho potreby. V každom prípade je vhodné dodať organizmu pred behom tekutiny ako vodu s citrónom, poprípade čaj.

Jesť, či nejesť pred behom?

Dôležitosť raňajok pred behom závisí od intenzity behu, jeho trvania a tiež stanovených cieľov. Ak patríte medzi tých, ktorí preferujú krátky a pomalý beh ako „jemnú rannú rozcvičku“, jedlo pred behom nie je nutnosťou. „V prvom rade treba rozlišovať beh a beh. Ak ide o regeneračný beh (klus) do 30 minút, tak pred týmto behom nie je nutné okrem čistých tekutín dodávať organizmu iné látky. Samozrejme, nič sa nestane, ak mu ich dodáte,“ vysvetľuje výživový poradca Libor Javro.

Keď chcete spaľovať tuky

Dôležité sú aj stanovené ciele. Treba si uvedomiť, že ak chcete spaľovať pri behu hlavne tukové zásoby a nie sacharidy, treba voliť intenzitu 60-75 percent maximálnej pulzovej frekvencie. To je pásmo, v ktorom sa spaľujú tuky. Je však potrebné, aby dĺžka behu bola aspoň 45 minút. Ako je to s dodávaním energie v tomto prípade? Aj tu je to individuálne. Pred behom si môžete okrem tekutín dopriať napríklad banán alebo iné ovocie, ovocné alebo zeleninové smoothies, poprípade siahnuť po kvalitnom športovom nápoji, ktorý dodá organizmu minerály, elektrolyty a aj sacharidy. Ak sa chystáte na dlhší a náročnejší beh a vonku je horúco, zoberte si nápoj aj so sebou.

Nutnosťou je dodanie energie v prípade, že trénujete napríklad na preteky, kde je rozhodujúci výkon. „Ak ide o beh, ktorý je zameraný na zvyšovanie fyzického výkonu a trvá viac ako 45 minút, tak pred takýmto behom treba dodať organizmu rýchle sacharidy, ktoré podporia úsilie o zvyšovanie výkonu. Ja najviac odporúčam klientom ovocné a zeleninové šťavy zriedené s minerálnou alebo čistou vodou. Samozrejme, množstvo je individuálne. Závisí od záťaže, hmotnosti a výkonnosti jedinca. Taktiež je dôležité myslieť na jednoduché sacharidy aj po rannom výkone, najmä ak máte viac tréningov v jednom dni,“ radí Libor Javro.

Odporúčame prečítať: Čo jesť po cvičení a nepribrať? 

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: adidas


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Behať ráno s prázdnym žalúdkom, alebo nie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.