Užívajte si šport bez vážnejších komplikácií

Allga San

Čas zvýšenej športovej aktivity je tu. Pri každom športe, teda aj na bicykli alebo pri behu, môže dôjsť k nepríjemnému pomliaždeniu alebo podvrtnutiu.

Užívajte si šport bez vážnejších komplikácií
1. JUL 2015

Nezabudnite si preto do batožiny pribaliť prvú pomoc z radu Allga San. V taške vám nezaberie veľa miesta a verte, že v prípade potreby budete vďační za to, že ju máte. Na tému nepríjemných poranení  sme sa porozprávali s trénerom PaedDr. Branislavom Križákom a ortopédom MUDr. Štefanom Petriščákom, PhD. z kliniky ArtroPro.

Šport a jeho nepríjemné nástrahy

Pravdepodobnosť, že si poraníte končatiny pri športovej aktivite, je veľmi vysoká. Tým vás nechceme, samozrejme, nabádať k tomu, aby ste sa prestali venovať milovanej športovej aktivite a ostali doma s ovládačom v ruke. Pozor, aj pri prepínaní programov si môžete presiliť prst na ruke. „Osobne mám množstvo klientov, aktívne sa venujúcich športu, či už kvôli zlepšeniu kondičky, potrebe byť vo forme či odfiltrovaniu každodenných pracovných povinností. Športové aktivity človeka nabudia správnou energiou, ale ak napríklad podceníme strečing, môžeme si spôsobiť zranenia,“ hovorí tréner PaedDr. Branislav Križák. „Osobne sa aktívne venujem fitnessu a behu. Pri behu sa mi už podarilo podvrtnúť si nohu, ale vďaka anestetickému spreju a arnikovému roztoku sa mi to podarilo v rýchlej dobe aj rozchodiť,“ dodáva.

Účinné riešenie pri podvrtnutiach, podliatinách a pomliaždeninách

Podvrtnutie, podliatinu a pomliaždeninu okúsil takmer každý z nás, a teda môže súhlasne potvrdiť, že to nie je nič príjemné. Veľa časi zaberie hlavne hojenie. „Podvrtnutie pramení z nadmerného natiahnutia a natrhnutia malých väzív. Často počujete lupnutie alebo prasknutie, ktoré je dôkazom poškodenia väziva. Následne prichádza bolesť a zranená oblasť opuchne. Pomliaždenie, zvané tiež kontúzia, vzniká pri údere alebo páde, pri ktorom malé cievky prasknú alebo sa roztrhnú,“ hovorí ortopéd MUDr. Štefan Petriščák, PhD. z kliniky ArtroPro. 

„Ak sa röntgenom vylúči zlomenina, odporúčam používať produkty s obsahom arnikového extraktu, ktorý zlepšuje prekrvenie pokožky a odvod splodín. Na zmiernenie akútnej bolesti odporúčam studené obklady alebo praktickejšie riešenie v podobe sprejov, ktoré spôsobia lokálne znecitlivenie,“ dodáva. 

Arnika horská je už po stáročia používaná ako prostriedok na pomliaždeniny, podvrtnutia a výrony a má protizápalové účinky. Allga San Arnikový gél (100 ml/6,35 €) navyše nemastí a rýchlo sa vstrebáva. Tak ako arnikový gél, aj Allga San Arnikový roztok (100 ml/4,95 €) okrem iného pomáha predchádzať svalovej horúčke a natiahnutiu svalov i šliach. Okamžité zmiernenie a ochladenie akútnej tupej bolesti pri podvrtnutiach a pomliaždeninách dosiahnete použitím Allga San Mobil Eisspray Akut (150 ml/4,99 €).

Zásady prvej pomoci

  • poranený kĺb znehybnite pomocou elastického obväzu, k znehybneniu môžete použiť aj dlahu
  • priložte ľadový obklad alebo aplikujte Allga San Mobil Eisspray Akut čo najskôr po vzniku poranenia
  • nikdy sa nepokúšajte s kĺbom manipulovať a nenapravujte si ho!
  • poranený kĺb nenamáhajte, nechoďte alebo využívajte oporu bariel
  • poranenú končatinu udržujte vo zvýšenej polohe nad úrovňou srdca
  • pri poranení kĺbov dopravte postihnutého bezodkladne k lekárovi

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 masti, ktoré pomôžu pri bolestiach kĺbov a svalov3 masti, ktoré pomôžu pri bolestiach kĺbov a svalov

Bolesť kĺbov i svalov nie je ničím výnimočným ani u mladých ľudí. 

 

Zbavte sa boľavých chodidiel vďaka jednoduchým cvikom!Zbavte sa boľavých chodidiel vďaka jednoduchým cvikom!

 Obvykle si ich začneme všímať až vtedy, keď pocítime nepríjemnú bolesť. 

 

 

Je svalovica po behu zdravá?Je svalovica po behu zdravá?

Pre niektorých bežcov je svalovica akýmsi meradlom dobrého a kvalitného tréningu. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Užívajte si šport bez vážnejších komplikácií

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články