Stres je nepriateľom chudnutia

Júlia Rašlová

Poznáš ten pocit, keď v práci nestíhaš? Si denne vystavená stresu z práce, nákupov či rodiny? Vtedy len povieš: „Som v strese." 

Stres je nepriateľom chudnutia
30. NOV 2015

Pritom si ani neuvedomíš, čo všetko sa v tvojom tele odohráva. Tvoje telo v týchto vypätých situáciách tvorí stresové hormóny adrenalín a kortizol. Adrenalín pripravuje telo na výkon a spoločne s kortizolom udržujú organizmus pri živote v stresovej situácii. Tieto dva hormóny pôsobia vlastne proti sebe. Adrenalín spôsobuje, že tvoje telo chce podávať extrémne výkony a tvorba kortizolu bráni tvoj organizmus pred účinkami adrenalínu. Teraz sa dostávame k jadru veci. Práve zvýšená tvorba kortizolu môže zapríčiniť ukladanie tuku napriek tomu, že pravidelne cvičíš a zdravo sa stravuješ.

Zajedanie stresu

Keď sme v strese, cítime sa často vyčerpaní. Vtedy máme potrebu niečo zjesť. Ale tvoje telo a chuťové bunky vôbec nebažia po zelenom šaláte. Práve tučné, sladké a kalorické jedlá dokážu stres odbúrať a pohladiť tvoju vynervovanú dušu. V stresových situáciách organizmus spotrebuje viac energie ako v bežných. Preto organizmus hľadá rýchly zdroj energie. Teda keksíky alebo čokoládu, ktoré máš v zásuvke, odlož z dosahu.

Stresové zaťaženie zohráva významnú rolu aj v zostavovaní stravovacích plánov.

Stres z chudnutia

Možno rozmýšľaš nad tým, ako sa môžeš stresovať z chudnutia. Jednoducho, svojou nedočkavosťou a netrpezlivosťou. Hlavne na začiatku chudnutia, keď chceš mať výsledky hneď. Každé ráno skočíš na váhu a pokiaľ tam nie je očakávané číslo, ostaneš smutná a možno aj nahnevaná. A práve teraz je tá chvíľa, keď sa tvoje telo musí vyrovnať so stresovou situáciou. Časté upínanie sa na chudnutie a stále sledovanie svojho tela môže v niektorých prípadoch chudnutie spomaliť, alebo ho úplne zastaviť. Pokiaľ sa však na chudnutie dokážeš pozrieť z iného uhla a prestaneš sa zbytočne stresovať, tvoje telo začne v pohode chudnúť.

Ako odbúrať stres

Každý z nás sa so stresovými situáciami vyrovnáva inak. Niekto to dokáže jednoduchšie, iný zas všetko prežíva intenzívnejšie. Ako vo všetkom, tak aj vo zvládaní stresu, sme individuálni. Práve preto by si každý z nás mal vybrať takú činnosť, ktorá by ho robila šťastným. Nemá zmysel nútiť sa robiť niečo, čo ťa nebaví. Naopak, svoje telo vystresuješ ešte viac. Pokiaľ máš rada šport, je to ideálna činnosť, pri ktorej stres odbúraš. Je známe, že pri cvičení sa vylučujú hormóny šťastia, endorfíny, a tak po cvičení budeš mať pocit, že svet je gombička.

Relaxuj častejšie

Nájdi si čas na relax tak často, ako sa dá. Prečítaj si dobrú knihu, alebo si zatancuj. Pusti si obľúbenú hudbu. Oddýchni si v saune alebo na plavárni. Stretni sa s priateľmi. Všetky činnosti, ktoré ťa robia šťastnou, porazia stres. V konečnom dôsledku si vždy treba povedať, keď nejde o život, nejde o nič. Problémy sú na to, aby sa riešili a tie, ktoré nemôžeš vyriešiť, pusti z hlavy.

Záver

Spolu sme sa dostali až na seriálový koniec o chudnutí. Prešli sme všetky nástrahy chudnutia a povedali sme si, ako sa dá zdravo chudnúť bez hladovania. Verím, že ti seriál pomohol a naštartoval ťa do zmien v tvojom živote.

V seriáli boli prezentované nielen moje osobné skúsenosti, ale aj skúsenosti zo štúdia výživy. Prajem ti veľa natrvalo schudnutých kilogramov.

Prečítajte si aj predchádzajúce diely seriálu o chudnutí: 

Zdroj foto: flickr.com

Anketa

Posilňujete svoju imunitu v jeseni?

Áno, jem viac ovocia a zeleniny.
Áno, užívam výživové doplnky.
Jem zdravo a cvičím po celý rok.
Nie, nerobím pre to nič výnimočné.

Celkom hlasovalo: 62

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Stres je nepriateľom chudnutia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.