Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Zuzka Kaduková: Správne dýchanie urýchľuje hojenie diastázy po pôrode

Za veľkým alebo ovísajúcim bruškom, ktoré nám zostalo mesiace či roky po pôrode, môže byť rozostup brušných svalov.

Zuzka Kaduková: Správne dýchanie urýchľuje hojenie diastázy po pôrode
Zdroj: Zuzana Kaduková
4. MÁJ 2020

Podľa štatistík trpí rozostupom brušných svalov po pôrode až 70 % žien. Toto číslo by mohlo byť oveľa nižšie, pokiaľ by ženy o samotnom probléme, jeho prevencii i riešení vedeli.

Čo je potrebné urobiť? Tak, ako navštívime po pôrode gynekológa a s dieťaťom pediatra, mali by sme čo najskôr kontaktovať aj fyzioterapeuta, ktorý vie diastázu diagnostikovať.

Diastáze možno predchádzať aj hlbokým dýchaním, ktorému sa môžeme venovať už krátko po pôrode. O cvičení sa to povedať nedá – ženy po prirodzenom pôrode môžu začať cvičiť po šestonedelí a po cisárskom reze až po uplynutí 3 mesiacov.

Chcete sa o diastáze dozvedieť viac? Tejto problematike sa venuje aj Zuzana Kaduková, ktorá v rozhovore okrem iného prezradí, prečo je hlboké dýchanie nápomocné pri diastáze.

Čo je diastáza?

Diastasis recti znamená v preklade oddelenie alebo separácia priamych brušných svalov, ktoré spája väzivo – linea alba. Bruško, ktorého svaly nejakým spôsobom nefungujú alebo neplnia svoju funkciu. V ľudskom tele takmer všetko so všetkým súvisí, a tak ani diastáza nie je samostatne existujúci problém. Za diastázu je považovaný rozostup priamych brušných svalov väčší ako dva centimetre.

Ako diastáza ovplyvňuje kvalitu života?

Môže to byť kozmetický problém a veľa žien sa nevie stotožniť s tým, že aj napriek tomu, že makajú vo fitcentre, bruško im ovísa alebo nemá pekný tvar. Dôležitejší je však funkčný problém, a teda chybné držanie tela a bolesti ako dôsledok.

Čo je najčastejšou príčinou vzniku diastázy?

Najčastejšie sa s diastázou môžme stretnúť u žien po pôrode, ale výnimkou nie sú ani športovci, či ľudia trpiaci obezitou.
V tehotenstve bruško rastie, a aby sa vytvoril dostatočný priestor pre bábätko a nedošlo ku kompresii vnútorných orgánov, brušná dutina sa natiahne. Linea alba, ktorá spája pravú a ľavú stranu priameho brušného svalu, sa povolí – to je diastáza. V iných prípadoch dochádza k veľkému vnútrobrušnému tlaku a oslabeniu hlbokého stabilizačného systému. Často môže byť zapríčinená nesprávnym cvičením.

Zuzana Kaduková

Ako zistím, že mám diastázu?

Môžem si urobiť jednoduchý test doma, ale najistejším riešením je návšteva fyzioterapeuta. Skúste to podľa nasledujúceho videa.

Ako riešiť diastázu?

Fyzioterapeut určí, aká je šírka a hĺbka rozostupu a následne navrhne liečbu. Správnym dýchaním a zapájaním svalových skupín je možné diastázu odstrániť.

Môžem cvičiť čokoľvek, keď mám diastázu?

Diastáza a jej liečba je veľmi špecifická na techniku cvičenia. Nesprávnym cvičením si ju môžeme zhoršiť a privodiť tak ešte väčšie problémy. Je potrebné zamerať sa na opätovnú aktiváciu hlbokých svalov brucha, svalov panvového dna a dýchanie. Nenazvala by som to iba cvičením, ale vedomým prístupom k zdravému telu po pôrode.

Ktorým cvikom sa vyhnúť, ak trpím rozostupom brušných svalov?

Všetky cviky, v ktorých zapájam priame brušné svaly a vykonávam flexiu trupu, diastázu zhoršujú. Nevhodné sú teda „brušáky”, pozície v planku, V-sits...

Ako si môžem pomôcť okrem cvičenia? Čo v prípade, že nemôžem navštíviť fyzioterapeuta?

Dýchanie je skvelý spôsob, ako po pôrode aktivovať brušné svaly. Správne dýchať by sme však mali vedieť bez ohľadu na to, či sme žena, muž, tehotná alebo športovec. Bránicové hlboké dýchanie je skvelým nástrojom nielen pre urýchlenie hojenia diastázy, ale aj cesta, ako dodať telu energiu a eliminovať stres.

Zuzana Kaduková

Môžeš nám vysvetliť správnu techniku dýchania?

Dýchame nosom a výdych sa snažíme predĺžiť. Spolu s ním aktivujeme aj svaly panvového dna, teda tie, ktoré používame, keď chceme zastaviť potrebu ísť cikať :). Nádych aj výdych sa snažíme smerovať do bruška a bránice, a teda pri nádychu nedvíhame ramená a minimalizujeme pohyb hrudníka. Napríklad: nádych 1,2,3, výdych 1,2,3,4,5.

Neskôr však môžeme celý cyklus predĺžiť a experimentovať. Jednu ruku si môžeme dať na bruško a kontrolovať tak miesto, kde dýchame. Ak cvičíte jogu, bránicové dýchanie určite poznáte.

Existujú bežné cviky, ktoré môžu pomôcť aj pri diastáze?

Bezpečné polohy sú na štyroch, v stoji, v sede, na stoličke, fitlopte, na boku a ležmo na chrbte. Ďalej je to o správnom dýchaní, držaní tela a trpezlivosti. Platí, že každý cvik vykonávame pomaly a precízne. Menej opakovaní, pokojne 2 – 3 razy za deň.

Cvičiť sa v prípade prirodzeného pôrodu odporúča po šestonedelí a pri sekcii po troch mesiacoch. Správnym dýchaním si však môžeme pomôcť už oveľa skôr.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zuzka Kaduková: Správne dýchanie urýchľuje hojenie diastázy po pôrode

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.