Vápnik chráni pred osteoporózou, ale i obezitou!

Za narastajúci trend obezity môže byť podľa vedcov zodpovedný aj nízky príjem vápnika v strave. 

Vápnik chráni pred osteoporózou, ale i obezitou!
18. AUG 2016

Hlavným a najznámejším dôsledkom jeho deficitu je však stále rednutie kostí, ktoré podporuje aj nedostatok D vitamínu a bielkovín v strave. Okrem osteoporózy sa nízka úroveň vápnika v organizme prejavuje aj ďalšími symptómami, ako napríklad bolesťou a svalovými kŕčmi, vznikom zubných kazov, chorobami ďasien, nespavosťou či vysokým krvným tlakom.

Vedeli ste však o tom, že deficit vápnika sa dáva do súvislosti aj so srdcovými ťažkosťami, rakovinou hrubého čreva, predmenštruačným syndrómom, vznikom obličkových kameňov, a dokonca aj obezitou?

Vápnikom proti obezite

Čoraz viac vedeckých štúdií si všíma súvislosť medzi príjmom vápnika a obezitou. Pri nedostatku vápnika v tele organizmus uvoľní parathormón (PTH). Jeho úlohou je zvýšiť hladinu vápnika v krvi tak, že zabezpečí, aby sa uvoľnil z kostí a zároveň podporuje jeho vstrebávanie v tenkom čreve. Týmto spôsobom sa snaží telo udržať si vyrovnanú hladinu vápnika, keď je nedostatočne zastúpený v našej strave. Lenže podľa niektorých vedeckých štúdií PTH stimuluje aj produkciu tuku, čo môže viesť k obezite. Aj podľa odborníkov z Department of Family Medicine z University of Wisconsin v Madisone tí, ktorí majú vysoký príjem vápnika, majú nižší výskyt nadváhy, obezity a syndrómu inzulínovej rezistencie. Dostatočný prísun vápnika podľa nich zároveň stimuluje lipolýzu (spaľovanie tuku), pričom ako účinnejší sa javí vápnik v mliečnych výrobkoch ako v potravinových doplnkoch (1).

Koľko vápnika potrebujeme?

Odporúčaná denná dávka vápnika pre deti vo veku 9 – 18 rokov je 1300 mg. U dospelých do päťdesiatky je to 1000 mg denne a všetci tí, ktorí majú nad 50 rokov, by mali denne prijať 1200 mg vápnika, ideálne prostredníctvom potravín. Pri príjme vápnika vo forme výživových doplnkov je dôležité dávať pozor aj na správny pomer s horčíkom, ten by mal byť 1:2 – 2,5 (horčík k vápniku). Samozrejme, dôležitý je aj dostatočný prísun vitamínu D, ktorý si vie telo vyprodukovať zo slnečných lúčov, alebo ho môže prijať prostredníctvom niektorých potravín.

Zoznámte sa so zdrojmi vápnika

Vápnik nie je zastúpený iba v mliečnych výrobkoch, ako sa mnohí stále mylne domnievajú. Nachádza sa aj v množstve ďalších potravín, ako napríklad kapustovej zelenine, strukovinách, maku, sezamových semiačkach, trstinovej melase a aj v minerálnej vode Budiš. V tejto slovenskej minerálke nájdete okrem vápnika aj ďalšie minerálne látky, ktoré telo potrebuje pre svoje bezproblémové fungovanie. Ak neobľubujete bublinkové minerálky, siahnite napríklad po neperlivej minerálnej vode Budiš.  

Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15879568

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Signály, že vášmu telu chýba horčíkSignály, že vášmu telu chýba horčík

Viete o tom, že za nedostatkom horčíka môže byť nielen jednotvárna strava, neprimeraná konzumácia sladkostí, ale aj nadmerný prísun vápnika? 

 

3 omyly, ktorých sa dopúšťame pri chudnutí3 omyly, ktorých sa dopúšťame pri chudnutí

Nikto nie je stopercentný, a preto by ani zdravá strava nemala byť pre nás „zvieracou kazajkou“. 

 

6 chýb v pitnom režime6 chýb v pitnom režime

Ak budete piť až vtedy, keď cítite smäd, je to zlé znamenie.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vápnik chráni pred osteoporózou, ale i obezitou!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.