Treba jesť pri diéte menej a častejšie?

Prezradí tréner Jaro Figura, ktorý trénuje aj Evelyn. 

Treba jesť pri diéte menej a častejšie?
9. AUG 2016

Trendy v oblasti cvičenia a zdravého stravovania sa neustále menia. Napríklad medzi odborníkmi sa nájdu takí, ktorí preferujú pravidelné stravovanie niekoľkokrát za deň v menších dávkach. Avšak sú tu aj tí, ktorí považujú za dostatočné a pre organizmus prínosné jesť 3 razy denne, či dokonca menej často vo väčších dávkach. Tréner Jaro Figura z Body Energy Clubu je zástancom pravidelného a častého stravovania, pretože má v praxi odskúšané, že funguje. „Je dobré naučiť telo na pravidelný príjem potravín, aby metabolizmus fungoval na vyšších obrátkach. Teda tak, aby telo nemalo pocit, že musí tuky skladovať. Musíme ho naučiť, aby malo tendenciu využívať potravu ako zdroj energie, z ktorej v daný deň funguje. Z tohto dôvodu som zástancom pravidelného stravovania, podľa možností 4 – 6 ráz denne. Takisto malé dávky nezaťažujú žalúdok,“ hovorí fitnes tréner.

Čo keď mám s častým jedením počas dňa problém?

Jesť 5 – 6 ráz denne môže byť problematické hlavne v lete, keď je vonku teplo a človek jednoducho nemá na jedlo chuť. Tréner v takýchto prípadoch odporúča zmeniť skladbu stravy – zaradiť do jedálnička viac zeleniny a ľahko stráviteľných potravín. Samozrejme, dôležité je stravu chystať si vopred, dbať na čerstvosť a ideálne aj sezónnosť.

Medzi nami je mnoho tých, ktorým robia problém raňajky. Sme zvyknutí dať si ráno kávu a utekať do práce. Čo s tým? V prvom rade by si mal človek uvedomiť, že ak chce zmeniť svoje telo, musí zmeniť aj svoje zvyky. Ideálne je začínať pomaly a postupne. „Možno začať napríklad s jedným kusom ovocia – s polkou banánu alebo jedným jablkom, aby naštartoval pravidelnosť. Takto môže postupne pridávať. Je dôležité nedostať telo do extrému, pretože ak doteraz dostávalo na raňajky kávu, je extrém dať mu hneď normálnu porciu jedla,“ radí Jaro Figura.

V akých intervaloch jesť?

Podľa trénera je vhodné jesť každé 3,5 – 4 hodiny. To však znamená, že posledné jedlo dňa vyjde na večerné hodiny, čoho sa mnohí chudnúci boja. Obavy sú však neopodstatnené, pokiaľ si vyberú vhodné jedlo. Dobrou voľbou je napríklad zeleninový šalát s rybou, ktorý neobsahuje viac ako 200 kcal. Ďalšou možnosťou je zeleninový šalát s vhodným syrom alebo aj kúskom avokáda v správnom množstve. Netreba zabúdať na to, že rozhodujúce sú kalórie. Ak si na večeru doprajete zeleninový šalát s avokádom, orechmi a olivovým olejom, jedná sa o kalorickú bombu, pretože 1 gram tuku má až 9 kcal (1 g bielkovín a sacharidov iba 4 kcal). Teda pri chudnutí je rozhodujúci rozdiel medzi príjmom a výdajom energie a zároveň platí, že s pribúdajúcim časom by mal prísun energie klesať. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Evelyn cheat day miluje a budete aj vy!Evelyn cheat day miluje a budete aj vy!

Cheat day je deň, počas ktorého môžete hodiť zdravý jedálniček za hlavu, teda dovolené sú keksíky, čipsy, zmrzlina i čokoláda.

 

Prečo je dôležité viesť si stravovací denník?Prečo je dôležité viesť si stravovací denník?

Stravovací denník je užitočný pomocník, ktorý vám pomôže vydať sa správnou cestou za štíhlou postavou, zdravím a vitalitou. 

 

Návod od trénera, ako začať s cvičením pri nadváheNávod od trénera, ako začať s cvičením pri nadváhe

Máte nadváhu ako Evelyn a neviete, ktoré cvičenia sú pre vás vhodné? Netušíte, ako zvládnuť situáciu, keď vám príde počas cvičenia zle? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Treba jesť pri diéte menej a častejšie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2391
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.