Tipy, ako zostať dokonale hydratovaný

Ľudské telo je vo veľkej miere tvorené vodou. Tá je úplne nevyhnutná pre život a pre udržanie hydratácie.

Tipy, ako zostať dokonale hydratovaní
1. SEP 2016

Vďaka nej dosahujete lepší telesný aj duševný výkon. Pre správne fungovanie organizmu je preto nesmierne dôležité dodržiavať pitný režim. Ľudské telo denne stratí približne 2,5 l vody. Či už potením, dýchaním alebo prirodzeným vylučovaním.

Nedostatok tekutín v tele spôsobuje celý rad zdravotných komplikácií: hustne krv, znižuje sa krvný tlak a dochádza k nedostatočnému zásobovaniu buniek kyslíkom. To môže spôsobovať bolesti hlavy, únavu a stratu koncentrácie. A tomu sa, samozrejme, chcete vyhnúť, že áno?

Dôležitý je preto pravidelný prísun tekutín. Odporúčaný denný príjem je 2 až 3 l vody, najlepšie rozdelených do menších dávok počas celého dňa. Pocit smädu je prvým signálom dehydratácie. V ideálnom stave by k pocitu smädu ani nemalo dochádzať.

Práve preto prinášame niekoľko dôležitých rád, ako zostať hydratovaný po celý deň.

1. Nepotlačujte pocit smädu

Ak ste smädní, tak sa čím skôr napite vody. Nemá zmysel, aby ste potláčali potrebu napiť sa a odkladali ju na neskôr. Tak budete mlieť z posledného a jediné, na čo sa sústredíte je to, že musíte vydržať, lebo sa už-už idete napiť. Zbavte sa nepríjemného pocitu a majte pri sebe stále minerálku Budiš.

2. Vyhnite sa všetkým sladeným nápojom, káve a alkoholu

Tieto nápoje nerobia dobrotu. Skôr sú vám na škodu. Nedajú telu potrebnú hydratáciu a aj tak sa predsa nakoniec budete chcieť napiť vody :).

3. Snažte sa piť pravidelne a po malých dávkach v priebehu celého dňa

Začnite hneď ráno pripraveným pohárom vody a pokračujte v tomto trende celý deň. Fľaša so sebou kdekoľvek idete a plný pohár vody na pracovnom stole. Plný znamená, že hneď, ako vodu vypijete, tak si ho znova naplníte. Vyhnite sa tomu, aby ste si na vodu spomenuli až večer a vypili 2 litre na noc…

4. Naučte sa pravidelne prijímať tekutiny v rôznych vhodných formách

Tými sú predovšetkým voda a minerálky. Najviac vás hydratujú a najľahšie sa telu prijímajú. Ak ste na ne neboli zvyknutí, skúste ich pridávať do „jedálnička” postupne a potom prejdite iba na ne.

5. Pri športe je nutné príjem vody zvýšiť

Nedostatok vody znižuje váš športový výkon. A nielen to. Počas športu telo spotrebuje a vyplaví viac tekutín než bežne počas dňa. Takže mu tých tekutín musíte v tom čase aj viac dodať.

6. Zabezpečiť prístup k vode počas celého dňa, napr. v škole, v práci, doma…

Dajte si najbližšie dni záležať na tom, aby ste so sebou všade nosili minerálku Budiš, ktorá vás dokonale hydratuje. Majte vodu stále vo veľkom pohári pred sebou. Nech ste doma, alebo v práci. Tým, že ju budete stále vidieť, tak po nej aj prirodzene siahnete a budete tak dopĺňať tekutiny, ani neviete ako.

Čím teda začnete dnes vy?

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Schudnete viac z jabĺk alebo hrušiek?Schudnete viac z jabĺk, alebo hrušiek?

V jedálničku často uprednostňujeme jablká. Je to však správne?

 

7 pochúťok, ktoré sú bohaté na draslík7 pochúťok, ktoré sú bohaté na draslík

Viete o tom, že draslík podporuje premenu krvného cukru na glykogén a napomáha odstraňovať škodliviny z nášho tela? 

 

Diétne smoothies pre hladošovDiétne smoothies pre hladošov

Už ste alergickí na slovo diéta a zakaždým, keď to počujete, tak vám naskočia zimomriavky? Čo ak je riešenie omnoho jednoduchšie?


Autor článku

janka@chytrackova.sk

Janka Chytráčková

Milujem chutné jedlo. Bodka. Je to láska na celý život a nehanbím sa za to :) Som Ambasádorka nadácie Jamie Olivera na Slovensku. Organizujem celosvetovú oslavu zdravého a chutného jedla Food revolution day. A mohli ste ma vidieť aj na Gurmán feste, ktorý som otvárala na Hlavnom pódiu. Som presvedčená, že vďaka zdravému jedlu a pohybu môže byť každá žena krásna a sebavedomá. Kliknite si na moju stránku a zistite ako vám môžem pomôcť s budovaním vašej osobnej značky. Aby ste zažiarili. Lebo si to zaslúžite.

http://www.jankachytrackova.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tipy, ako zostať dokonale hydratovaný

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2526
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.