Schudnete viac z jabĺk, alebo hrušiek?

V jedálničku často uprednostňujeme jablká. Je to však správne?

Schudnete viac z jabĺk alebo hrušiek?
31. AUG 2016

Hrušky majú lahodnú chuť a množstvo zdravotných výhod. 100-gramová hruška má 58 kcal, 15 g tvoria sacharidy (z toho 3 gramy patria vláknine) a 0,4 g proteíny. Vláknina má výbornú sýtiacu schopnosť, podporuje správnu činnosť čriev a znižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi, ktorý je zodpovedný za vznik kardiovaskulárnych ochorení.

Z vitamínov je zastúpený betakarotén a ďalšie karotenoidy, ako luteín a zeaxantín. V spojení s vitamínom C, kvercetínom a ďalšími antioxidantmi sú postrachom pre voľné radikály – chránia bunky pred poškodením a naše telo pred chorobami. Medzi ďalšie zastúpené živiny patria vitamín K ovplyvňujúci krvnú zrážanlivosť a B vitamíny. V malom množstve sú zastúpené aj minerály a stopové prvky, ako vápnik, železo, horčík, meď, zinok, mangán a ďalšie.

Hrušky a chudnutie

Hrušky majú v porovnaní s jabĺčkami tú výhodu, že obsahujú viac vlákniny. Tá je rozhodujúca napríklad pre pocit sýtosti. Ako je to však s chudnutím? Odborníci z Instituto de Medicina Social z Rio de Janeiro sa pozreli na účinok jabĺk, hrušiek a ovsených sušienok, čo sa týka chudnutia. Ženy s nadváhou rozdelili do troch skupín, pričom prvá jedla jablká, druhá hrušky a tretia ovsené sušienky. Tieto potraviny mali jesť tri razy denne. Samozrejme, jedálniček mali upravený dietológom, aby schudli 1 kg za mesiac. Záver bol taký, že ženy konzumujúce ovocie stratili 1,22 kg a tie, ktoré jedli ovsené sušienky, iba 0,88 kg. V „ovocných“ skupinách bola tiež dokázaná stabilnejšia hladina krvného cukru a zníženie cholesterolu v krvi (1). Zo štúdie teda vyplýva, že ovocie môže prispieť k zníženiu hmotnosti. V tomto prípade nezáležalo na tom, či to boli jablká, alebo hrušky. To znamená, že treba staviť na pestrý jedálniček a dopriať si s pôžitkom jablká i hrušky.  

Ako zvýšiť spotrebu hrušiek?

Jednou z možností je príprava smoothie – na výber máte množstvo chutných a nápaditých receptov. Ponúkame vám dva jednoduché.

Hruškové smoothie s kivi

Ako na to? V mixéri Nutribullet zmixujte 1 zrelú hrušku, 2 ks olúpaného kivi a pridajte šťavu z jednej limetky. Vodu dolejte podľa potreby. Smoothie môžete dochutiť medom.

Jabĺčkovo-hruškové smoothie

Pre dve osoby budete potrebovať 2 hrušky, 1 jablko, 2 hrsti baby špenátu, šálku vody a na dochutenie škoricu. Ovocie umyte, ak treba očistite a zmixujte vo výkonnom mixéri Nutribullet, ktorý vám pripraví smoothie dokonalej konzistencie.

Ak máte tip na chutné smoothie z hrušiek a jabĺk, podeľte sa o oň s čitateľmi prostredníctvom komentára. 

Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12620529

Zdroj: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Prečo sa neoplatí držať nezmyselné diéty?Prečo sa neoplatí držať nezmyselné diéty?

Problémom „rýchlych a zaručených“ diét je to, že možno s vypätím všetkých síl schudnete, ale tento stav nie je udržateľný. 

 

7 pochúťok, ktoré sú bohaté na draslík7 pochúťok, ktoré sú bohaté na draslík

Viete o tom, že draslík podporuje premenu krvného cukru na glykogén a napomáha odstraňovať škodliviny z nášho tela? 

 

Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sme mali zjesť aspoň 400 g ovocia a zeleniny denne, no mnohí z nás neskonzumujú ani polovicu z tohto množstva. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Schudnete viac z jabĺk, alebo hrušiek?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.