Schudnete viac z jabĺk, alebo hrušiek?

V jedálničku často uprednostňujeme jablká. Je to však správne?

Schudnete viac z jabĺk alebo hrušiek?
31. AUG 2016

Hrušky majú lahodnú chuť a množstvo zdravotných výhod. 100-gramová hruška má 58 kcal, 15 g tvoria sacharidy (z toho 3 gramy patria vláknine) a 0,4 g proteíny. Vláknina má výbornú sýtiacu schopnosť, podporuje správnu činnosť čriev a znižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi, ktorý je zodpovedný za vznik kardiovaskulárnych ochorení.

Z vitamínov je zastúpený betakarotén a ďalšie karotenoidy, ako luteín a zeaxantín. V spojení s vitamínom C, kvercetínom a ďalšími antioxidantmi sú postrachom pre voľné radikály – chránia bunky pred poškodením a naše telo pred chorobami. Medzi ďalšie zastúpené živiny patria vitamín K ovplyvňujúci krvnú zrážanlivosť a B vitamíny. V malom množstve sú zastúpené aj minerály a stopové prvky, ako vápnik, železo, horčík, meď, zinok, mangán a ďalšie.

Hrušky a chudnutie

Hrušky majú v porovnaní s jabĺčkami tú výhodu, že obsahujú viac vlákniny. Tá je rozhodujúca napríklad pre pocit sýtosti. Ako je to však s chudnutím? Odborníci z Instituto de Medicina Social z Rio de Janeiro sa pozreli na účinok jabĺk, hrušiek a ovsených sušienok, čo sa týka chudnutia. Ženy s nadváhou rozdelili do troch skupín, pričom prvá jedla jablká, druhá hrušky a tretia ovsené sušienky. Tieto potraviny mali jesť tri razy denne. Samozrejme, jedálniček mali upravený dietológom, aby schudli 1 kg za mesiac. Záver bol taký, že ženy konzumujúce ovocie stratili 1,22 kg a tie, ktoré jedli ovsené sušienky, iba 0,88 kg. V „ovocných“ skupinách bola tiež dokázaná stabilnejšia hladina krvného cukru a zníženie cholesterolu v krvi (1). Zo štúdie teda vyplýva, že ovocie môže prispieť k zníženiu hmotnosti. V tomto prípade nezáležalo na tom, či to boli jablká, alebo hrušky. To znamená, že treba staviť na pestrý jedálniček a dopriať si s pôžitkom jablká i hrušky.  

Ako zvýšiť spotrebu hrušiek?

Jednou z možností je príprava smoothie – na výber máte množstvo chutných a nápaditých receptov. Ponúkame vám dva jednoduché.

Hruškové smoothie s kivi

Ako na to? V mixéri Nutribullet zmixujte 1 zrelú hrušku, 2 ks olúpaného kivi a pridajte šťavu z jednej limetky. Vodu dolejte podľa potreby. Smoothie môžete dochutiť medom.

Jabĺčkovo-hruškové smoothie

Pre dve osoby budete potrebovať 2 hrušky, 1 jablko, 2 hrsti baby špenátu, šálku vody a na dochutenie škoricu. Ovocie umyte, ak treba očistite a zmixujte vo výkonnom mixéri Nutribullet, ktorý vám pripraví smoothie dokonalej konzistencie.

Ak máte tip na chutné smoothie z hrušiek a jabĺk, podeľte sa o oň s čitateľmi prostredníctvom komentára. 

Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12620529

Zdroj: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Prečo sa neoplatí držať nezmyselné diéty?Prečo sa neoplatí držať nezmyselné diéty?

Problémom „rýchlych a zaručených“ diét je to, že možno s vypätím všetkých síl schudnete, ale tento stav nie je udržateľný. 

 

7 pochúťok, ktoré sú bohaté na draslík7 pochúťok, ktoré sú bohaté na draslík

Viete o tom, že draslík podporuje premenu krvného cukru na glykogén a napomáha odstraňovať škodliviny z nášho tela? 

 

Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sme mali zjesť aspoň 400 g ovocia a zeleniny denne, no mnohí z nás neskonzumujú ani polovicu z tohto množstva. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Schudnete viac z jabĺk, alebo hrušiek?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2522
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.