Rady, ktoré vám dopomôžu k trvalému schudnutiu

Existuje množstvo rád, zaručených postupov či diét, ako sa nechcených kíl zbaviť. Niekedy je však lepšie staviť na istotu a ísť na to so zdravým rozumom.

Rady, ktoré vám dopomôžu k trvalému schudnutiu
22. AUG 2016

Aktuálne sú veľmi populárne diéty, ktoré vychádzajú z vyradenia niektorej makroživiny z jedálnička, najčastejšie sa jedná o sacharidy. Poprípade minimalizujú príjem tukov a neberú do úvahy, že tuky už dávno nie sú naším nepriateľom. Samozrejme, pokiaľ sa jedná o tie zdravé. Pravdou však je, že naše telo potrebuje aj pri chudnutí všetky makroživiny v rozumnom pomere, teda bielkoviny, tuky i sacharidy (hlavne komplexné). Takisto je dôležité dodať mu zdravé a chutné potraviny s dostatkom vitamínov, minerálov, vlákniny či antioxidantov. To sa dá iba prostredníctvom pestrej stravy. Okrem jedla zohráva dôležitú úlohu aj pohyb, spánok a pozitívne myslenie. Ako teda začať, keď chcete schudnúť natrvalo?

Stanovte si cieľ a spôsob, ako ho chcete dosiahnuť

Skôr ako sa pustíte do chudnutia, stanovte si reálny a časovo ohraničený cieľ, ako napríklad schudnúť 20 kíl za 6 mesiacov. Urobíte dobre, ak si ho rozdelíte na čiastkové ciele, teda budete sa usilovať zhodiť cca 3,3 kila mesačne. Potom si musíte určiť spôsob, ako na to. Ak máte dostatok informácií, úpravu stravy zvládnete sami, no ak nie, je lepšie navštíviť odborníka. Samozrejme, k úprave stravovacieho režimu treba zaradiť aj pohyb, ktorý by sa mal skladať z kardia i silového tréningu.

Dbajte na to, aby váš jedálniček bol nielen zdravý, ale aj pestrý a chutný

Ak sa rozhodnete navštíviť odborníka, vopred si o ňom zistite dostatok informácií. Skúsený odborník na výživu zohľadní v nastavenom jedálničku nielen vaše ciele, ale napríklad aj zdravotný stav, poprípade krvnú skupinu a ďalšie aspekty. Nuž a bude dbať aj o to, aby vám do stravovacieho režimu zaradil potraviny, ktoré vám chutia.

Ďalšou možnosťou je využiť služby krabičkovej diéty. Zabezpečí, že budete jesť 5-krát denne chutné a zdravé potraviny. Výhodou je to, že si oddýchnete od varenia, pretože všetko vám privezú hotové tam, kde budete chcieť. Krabičková diéta je nielen spôsob, ako schudnúť rozumne, ale aj možnosť naučiť sa, ako by malo zdravé jedlo vyzerať.

Vyberte si pohyb, ktorý vás baví

Máte odpor k behaniu a inklinujete skôr k akčným skupinovým športom? V tom prípade môžete vyskúšať crossfit, jumping či tabata tréningy. Ak neviete, čo je pre vás vhodné, skúšajte. Veď kto hľadá, ten nájde.

Pripravte sa psychicky na to, že nie všetko pôjde tak, ako chcete

Hoci na začiatku budete mať pocit, že všetko hravo zvládnete, musíte rátať s tým, že prídu krízy. Možno niekedy neodoláte a porušíte jedálniček alebo sa vám nebude chcieť ísť cvičiť, alebo sa váha zasekne na jednom čísle. Ak tieto situácie prídu, neberte ich ako tragédiu. Veď vyhráva ten, kto sa nevzdá! Prekážky sú prirodzenou súčasťou života, a teda i chudnutia. Po zlyhaní jednoducho pokračujte ďalej v nastavenom režime a výsledky sa dostavia.

Za úspechy sa odmeňte

Skvelou motiváciou pri chudnutí sú aj malé (alebo väčšie) odmeny. Môže to byť čokoľvek, čo vás poteší a čo by ste si možno bežne nedopriali.

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako na brucho, keď chcem schudnúť? cvičí evelyn!Ako na brucho, keď chcem schudnúť? Cvičí Evelyn!

Budú to klasické „brušáky“, alebo nejaký úplne nový cvik, ktorý dostane vaše bruško do formy? 

 

Diétne smoothies pre hladošovDiétne smoothies pre hladošov

Už ste alergickí na slovo diéta a zakaždým, keď to počujete, tak vám naskočia zimomriavky?

 

Nevýhody rýchlych diétNevýhody rýchlych diét

Akú najšialenejšiu diétu ste už vo svojom živote držali? 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rady, ktoré vám dopomôžu k trvalému schudnutiu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.